Rakúska republika podporuje vstup Slovenska do schengenského systému hraníc a pomôže svojimi skúsenosťami pri zavádzaní eura. Pri slovenských plánoch rozvoja jadrovej energetiky bude trvať na maximálnej bezpečnosti a výmene informácií. Na brífingu po stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom to dnes povedal rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer.
Fico zdôraznil, že medzi Slovenskom a Rakúskom nie sú otvorené politické otázky, diskusiu preto podľa neho partneri orientovali na problematiku hospodárstva a najmä dopravy, pričom pokračovali v témach, nastolených počas ich februárového stretnutia v Bratislave. Zopakoval, že vláda odmieta privatizáciu bratislavského letiska a má záujem, aby aj po prípadnej spolupráci s viedenským letiskom Slovensko ako štát malo nad ním kontrolu. "V tomto duchu pracovali pracovné skupiny, diskutuje sa najmä o právnom rámci spolupráce letísk. Do úvahy prichádza najmä inštitút joint-venture, ale teraz sme v štádiu, keď sa formulujú priority oboch strán," povedal Fico. Rakúskeho kancelára tiež ubezpečil o slovenskej podpore rakúskych snáh o získanie nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN a konštatoval tiež zhodu názorov na podporu nemeckého predsedníctva Európskej únie (EÚ) pri dosiahnutí dohody o európskej ústavnej zmluve.
Gusenbauer vyzdvihol "skvelú" rakúsko-slovenskú spoluprácu a vyslovil sa za jej rozširovanie najmä v oblastiach hospodárstva a dopravy a dopravnej politiky. "Ak to myslíme s ochranou podnebia vážne, potrebujeme iné riešenia pre dopravu," povedal Gusenbauer s tým, že stále platná smernica EÚ spôsobuje negatívne dosahy najmä pre krajiny strednej Európy. Partneri sa preto dohodli, že Slovensko podporí rakúsku iniciatívu na dosiahnutie novej smernice v doprave, týkajúcej sa mýtneho, povedal Gusenbauer. "Nemala by ísť poruke dopravcom, ale ochrane životného prostredia a obyvateľstvu," dodal kancelár. Podľa spresnenia, ktoré médiám poskytol slovenský minister dopravy Ľubomír Vážny, ide o snahu zvýšením mýtneho získať prostriedky na odstránenie environmentálnych záťaží a odstrániť rozpor v existujúcich smerniciach. Vážny tiež potvrdil záujem rakúskej strany priviesť širokorozchodnú železničnú trať, na ktorej sa dohodlo Slovensko a Rusko, až do Viedne. "Tento projekt má obrovský nadregionálny význam," povedal Vážny s tým, že sypké materiály by sa mali naďalej prekladať v Čiernej nad Tisou a kontajnerová doprava by sa presunula ďalej.
Gusenbauer tiež potvrdil, že 19. novembra Rakúsko otvorí diaľničné spojenie s hraničným priechodom so Slovenskom pri Kittsee. Pozitívne reagoval na žiadosť Fica o spoluprácu pri eliminovaní rizík spojených so zavádzaním eura. Na margo plánov slovenskej vlády vybudovať dva nové jadrové bloky v elektrárni Mochovce a jeden v Jaslovských Bohuniciach Gusenbauer pripomenul jasne odmietavé stanovisko Rakúska k využívaniu jadrovej energie. "Ak sú plány v našom okolí, aj je jedno, kde to je, vybudovať nové jadrové elektrárne, budeme trvať na maximálne možnej bezpečnosti a na výmene informácií. Toto jednoducho patrí k dobrým susedským vzťahom," dodal Gusenbauer.
V rámci svojej jednodňovej oficiálnej návštevy Rakúskej republiky sa dnes premiér SR Robert Fico stretol s predsedníčkou rakúskeho parlamentu Barbarou Prammerovou.
Hovorili spolu o širokom spektre politických tém, dotkli sa aj otázky Kosova, či európskej ústavnej zmluvy. Súčasťou rozhovorov bola i téma, ktorá hýbe Európou - umiestnenie protiraketového štítu USA v Česku a Poľsku.
Ako sa v rozhovore pre TASR vyjadril slovenský premiér, v otázke Kosova je medzi názorom SR a Rakúska "trošku rozdiel", pretože Slovensko zdôrazňuje aj zámery Srbov, na ktoré treba brať zreteľ.
Čo sa týka ústavy EÚ, Fico zdôraznil, že Slovensko aj Rakúsko spoločne podporujú úsilie nemeckého predsedníctva dostať sa "z tejto traumy, ktorá všetkých zbytočne znervózňuje" a prijať harmonogram postupu ústavnej zmluvy.
Slovenský premiér a predsedníčka rakúskeho parlamentu hovorili tiež o bilaterálnych rozhodnutiach USA, Česka a Poľska v otázke vybudovania protiraketového štítu. Fico v tejto súvislosti poznamenal, že s ohľadom na nezávislú pozíciu Rakúska nebude túto časť rozhovorov komentovať.
Po stretnutí s rakúskym premiérom Alfredom Gusenbauerom, ktorý vyslovil podporu a hovoril o pomoci Rakúska pri vstupe Slovenska do Schengenu, a stretnutí so šéfkou parlamentu, prijme slovenského premiéra aj prezident Rakúskej republiky Heinz Fischer.
Na záver pracovného programu vystúpi predseda vlády s prednáškou na tému: Môže byť Slovensko ekonomický tiger a sociálny štát?, ktorú pripravila Rakúsko-slovenská spoločnosť v spolupráci s Inštitútom medzinárodných vzťahov.
aktualizované 18:30