Kyjev by takisto privítal rozšírenie cezhraničnej spolupráce, ktorá v rámci Karpatského euroregiónu nie je taká, ako sa pôvodne očakávalo, uviedol Zlenko na dnešnom stretnutí s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom v Bratislave.
Premiér Dzurinda informoval šéfa ukrajinskej diplomacie o integračných ambíciách SR do Európskej únie (EÚ) i NATO a vyjadril podporu ukrajinským snahám o vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Zlenko Dzurindu ubezpečil, že Kyjev pozorne sleduje reformy na Slovensku po príchode nového kabinetu v roku 1998 a vyslovil radosť nad dosiahnutými úspechmi SR, medzi ktoré sa radí aj prijatie do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Vo vzťahoch medzi oboma krajinami sa podľa ukrajinského ministra vyvíja postupnosť, keď v decembri minulého roku navštívil Bratislavu predseda kyjevskej vlády Viktor Juščenko a v súčasnosti sa pracuje na prípravách návštevy ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, ktorý by mal na Slovensko pricestovať v polovici júna.
Slovensku záleží na dobrých vzťahoch so susednými krajinami a má snahu pomôcť v krízovej situácii, ubezpečil Zlenka slovenský premiér. Minister Zlenko ocenil pomoc SR v čase nedávnych záplav na Zakarpatskej Ukrajine a dodal, že Juščenko sa dnes v Užhorode stretne s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, aby prerokovali možnosti prevencie pred záplavami.
Premiér SR privítal návrh Kyjeva, aby sa k Medzivládnej komisii pre obchodno-hospodársku spoluprácu a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskom a Ukrajinou pripojila aj Česká republika, ktorá má so SR colnú úniu. Dzurinda navrhol rozšírenie komisie na viaceré oblasti, čím by sa mohlo lepšie kontrolovať plnenie stanovených úloh.
Obaja štátnici sa dotkli aj otázky plynovodu Jamal. Dzurinda uviedol, že v tejto súvislosti hovoril v decembri s Juščenkom a počas septembrového Miléniového summitu OSN v New Yorku aj s Kučmom. Slovensko nechce podľa premiéra urobiť krok, ktorý by bol namierený proti susednej krajine, musí však chrániť vlastné záujmy.