NITRA 8. mája (SITA) – Cenu Krištáľové krídlo dnes v nitrianskom Divadle Andreja Bagara už po desiaty raz udelili osobnostiam Slovenska. Laureátov určila 44-členná porota v kategóriách hudba, divadlo a film, šport, medicína a veda, mimoriadna cena, publicistika a literatúra, výtvarné umenie a architektúra.
Mimoriadnou cenou za celoživotné dielo ocenila spoluzakladateľa Ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb Antona Bajana. Krištáľové krídlo za celoživotné dielo udelili in memoriam aj nedávno zosnulému režisérovi, hercovi a riaditeľovi Starého divadla v Nitre Karolovi Spišákovi. Okrem iného režíroval úspešný muzikál Mníšky, film Adam Šangala a hral vo filmoch Balada o siedmich obesených, či Kosenie Jastrabej lúky.
V kategórii šport zvíťazil hokejista NHL Marián Hossa, ktorý reprezentoval Slovensko na šiestich majstrovstvách sveta. Krištáľové krídlo za hudbu dostal skladateľ, muzikológ, redaktor a pedagóg Vladimír Godár. Je držiteľom Českého leva a národnej filmovej ceny Slnko v sieti 2006 za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu vo filme Slnečný štát. Cenu za výtvarné umenie získala akademická sochárka Zora Palová, ktorej diela sú zastúpené napríklad aj vo Victoria and Albert Museum v Londýne či japonskom Koganezaki Museum of Fine Arts. V kategórii divadlo a film si Krištáľové krídlo odniesol režisér Roman Polák, šéf Činohry Slovenského národného divadla. Za zásluhy v oblasti medicíny a vedy porota ocenila Martina Mistríka, zakladateľa transplantácie krvotvorných buniek na Slovensku. Mistrík ako jediný u nás realizuje so svojím tímom aj transplantácie alogénne a nepríbuzenecké.
Autorom a producentom ocenenia Krištáľové krídlo je slovenská umelecká agentúra AGAS, s.r.o.
Novinárka Tina Čorná vrátila podľa poroty rozhovorom hĺbku
Krištáľové krídlo v kategórii publicistika a literatúra si dnes odniesla Tina Čorná , ktorá robí pre novinovú prílohu TV oko rozhovory s osobnosťami kultúrno-spoločenského života, politikmi a vedcami. Podľa poroty vrátila žánru printového rozhovoru etickú naliehavosť a hĺbku, ktorú v posledných rokoch stratil v záplave povrchného bulváru. Jej rozhovory boli výnimočné nielen výberom spovedaných hostí, ale aj schopnosťou vyjadriť sa cez výpovede osobností k zásadným otázkam súčasnosti.
„Keď ma pozvali na Krištáľové krídlo, vnímala som to tak, že ma pozývajú ako novinárku. Bola som si istá, že neprídem, lebo nemám čas,“ povedala Čorná po odovzdávaní cien. Až neskôr sa dozvedela, že cenu sama získa, čo ju prekvapilo. Vo svojej ďakovnej reči vyzdvihla, že Krištáľové krídlo sa udeľuje aj v oblasti publicistiky, ktorá býva často prehliadaná.
Čorná si pre svoje rozhovory vyberá najmä zaujímavých ľudí, ktorí sú menej známi. Ak už robí rozhovor so známymi osobnosťami, snaží sa z nich dostať viac, ako hovoria ostatným médiám. Otázky kladie intuitívne. Podľa nej v dnešnej dobe ťahajú printové médiá za „kratší koniec“, pretože ľudia prestávajú čítať.
Tina Čorná absolvovala štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Niekoľko rokov pracovala v Novinárskom študijnom ústave, Ústave kultúry a na katedre sociológie Univerzity Komenského. V prílohe TV oko pôsobí ako píšuca redaktorka od roku 2001. V rokoch 2004, 2005 a 2006 sa v kategórii Najlepší rozhovor v printových médiách stala trikrát po sebe víťazkou Novinárskej ceny - súťaže, ktorú vyhlasuje Nadácia otvorenej spoločnosti.