BRATISLAVA 9. mája (SITA) - Národná rada (NR SR) sa zíde dnes na 10. schôdzi v tomto volebnom období. Schôdza by mala mať 73 bodov, opozícia už avizovala, že sa pokúsi presadiť, aby minister zdravotníctva Ivan Valentovič predložil plénu správu o stave v jeho rezorte a návrhoch opatrení na riešenie krízovej situácie. Najväčšia diskusia sa očakáva pri prerokúvaní vládneho návrhu novely Zákonníka práce a novely vysokoškolského zákona.
Poslanci by mali tiež rozhodnúť o definitívnej podobe zákona o zrušení krajských úradov. Tie by mali zaniknúť k 1. októbru. Ich majetok a zamestnanci prejdú na obvodné úrady, časť z nich pôjde do dôchodku. Štátna správa by mala ušetriť 150 zamestnancov, náklady na rušenie úradov v prvom roku budú asi o dva milióny väčšie ako zisky. Návrh zákona nerieši presun konkrétnych pôsobností na jednotlivých úsekoch štátnej správy. To by mali riešiť osobitné zákony, ktoré budú obsahovať aj dopady presunu zamestnancov v nadväznosti na rozsah presúvaných kompetencií na štátny rozpočet.
Na úvod schôdze zloží sľub nový poslanec za Stranu maďarskej koalície (SMK) György Juhász. V poslaneckých laviciach nahradí Lászlóa Gyurovszkého, ktorý sa rozhodol po kongrese strany opustiť parlament. Koncom apríla sa rozhodla vzdať sa svojho mandátu aj poslankyňa za stranu Smer-SD Edita Angyalová. Jej náhradník zatiaľ nenastúpi. V prvom čítaní poslanci prerokujú 39 návrhov zákonov, prípadne noviel, z nich 24 predkladá vláda. V druhom čítaní čaká na poslanecký zbor 17 návrhov právnych noriem, z nich 12 je vládnych. Poslanci by mali rozhodnúť aj o osude dvoch zákonov, ktoré na opätovné rokovanie parlamentu vrátil prezident Ivan Gašparovič. Ide o novelu zákona o zastúpení Slovenskej republiky v Eurojuste a zákon o ochrane spotrebiteľa. Národná rada bude vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodovať o troch nových sudcoch disciplinárneho súdu ako aj o novom členovi Rady Slovenskej televízie.
Schôdza by mala byť pravdepodobne prerušená 18. mája. Dôvodom je konanie konferencie predsedov parlamentov krajín Európskej únie od 24. do 27. mája. "Je to summit na najvyššej úrovni a musíme Národnú radu pripraviť," povedal predseda parlamentu Pavol Paška. Rokovanie pléna by malo pokračovať od 29. mája.