Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa zhodol s premiérom Robertom Ficom, že v slovenskom zdravotníctve nie je žiadna kríza. Ako Valentovič vyhlásil po dnešnom rokovaní vlády, kríza v zdravotníctve je len agendou opozície, ktorá žiadnu inú agendu nemá.
Valentovič zatiaľ nevie, aké návrhy na racionalizáciu predloží. Bude mu to jasné až po tom, ako ho premiér oboznámi so závermi rokovania pondelňajšej koaličnej rady. Predsedovia koaličných strán sa v pondelok zhodli na tom, že sú možné kroky v zdravotníctve, ako je stanovenie minimálneho počtu poistencov pre zdravotnú poisťovňu, zníženie limitu prostriedkov určených na správu zdravotnej poisťovne či zavedenie jednej štátnej a jednej súkromnej zdravotnej poisťovne. Valentovič model jednej štátnej a jednej súkromnej však označil ako neprijateľný. "Najprijateľnejší je model jednej štátnej zdravotnej poisťovne," povedal Valentovič, ako však dodal, všetko bude jasné po rokovaní s premiérom v najbližších dňoch.
Myšlienka jedinej štátnej poisťovne bola podľa Vladimíra Mečiara na pondelkovej Koaličnej rade zamietnutá. Rovnako nebude platiť ani povinné prepoistenie štátnych zamestnancov vo verejnoprávnej poisťovni.
Minister sa nevyjadril k možnosti stanoviť minimálny počet poistencov, ktorý by musela mať zdravotná poisťovňa, aby mohla fungovať, ani k návrhu na obmedzenie výšky správneho fondu poisťovní. "Budeme musieť diskutovať s koaličnými partnermi, ako si to predstavujú," skonštatoval Valentovič.
Zákaz dosahovania zisku poisťovní a povinné prepoistenie poistencov štátu do verejnoprávnych zdravotných poisťovní, ktoré ministerstvo navrhuje, v súčasnosti vyhodnocujú právnici. Ako Valentovič oznámil, niektoré analýzy sú už hotové. "Zatiaľ to je v polohe retroaktivity," pripustil Valentovič.
Poslanci sa budú zaoberať situáciou v zdravotníctve
Vláda predloží správu o aktuálnom vývoji v slovenskom zdravotníctve a o realizovaných a pripravovaných opatreniach kabinetu v rezorte zdravotníctva. Návrh na zaradenie uznesenia NR SR v tomto znení predložila poslankyňa vládnej strany Smer-SD Jana Laššaková. Svojou iniciatívou predbehla opozíciu, ktorá avizovala podanie tohto návrhu minulý týždeň. Dnes ho v mene opozície predložil poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný. Jediný rozdiel oproti koaličnému bol v tom, že opozícia chcela, aby správu prerokoval parlament ešte počas tejto schôdze. Opozičný návrh plénum nepodporilo. Poslanci následne schválili program rokovania. Schôdza by mala byť pravdepodobne prerušená 18. mája. Dôvodom je konanie konferencie predsedov parlamentov krajín Európskej únie od 24. do 27. mája.
Do poslaneckých lavíc po zložení sľubu zasadol nový poslanec za Stranu maďarskej koalície (SMK) György Juhász. V poslaneckých laviciach nahradil Lászlóa Gyurovszkého, ktorý sa rozhodol po kongrese strany parlament opustiť. Ďalším členom zákonodarného zboru, ktorý sa vzdal svojho mandátu bola koncom apríla poslankyňa za stranu Smer-SD Edita Angyalová. Náhradník za ňu zloží sľub vo štvrtok.
Zdravotníci sú znepokojení výsledkami koaličnej rady
Znepokojenie nad výsledkami zasadnutia koaličnej rady, ktorá v pondelok 7. mája rokovala aj o oblasti zdravotníctva, vyjadrujú zdravotnícke profesijné a stavovské organizácie.
Koaliční lídri budú aj naďalej pripravovať návrhy, ktoré budú znamenať oslabenie plurality zdravotných poisťovní, ako aj slobody výberu v systéme verejného zdravotného poistenia, povedal riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní SR Eduard Kováč. Poukázal na to, že návrhy na oslabenie plurality sú v rozpore s programovým vyhlásením, ktoré prijala súčasná vládna koalícia.
V tejto súvislosti zdravotnícke organizácie pripomínajú, že od roku 1993, keď sa prijalo rozhodnutie o pluralitnom verejnom zdravotnom poistení, ani jedna vláda SR tento systém nezmenila a rešpektovala ho.
Ešte 14. novembra 2006 podpísalo deväť reprezentatívnych zdravotníckych organizácií vyhlásenie, v ktorom okrem iného zdôraznili, že "trvajú na potrebe zachovať pluralitný model zdravotníctva a rovnocennosť štátnych a neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a štátnych a neštátnych zdravotných poisťovní," zdôraznil Kováč.
Zdravotnícke organizácie podľa Kováča upozorňujú, že v zdravotníckom systéme treba riešiť najzávažnejšie problémy, ktoré predstavuje sieť zdravotníckych zariadení, zadlžovanie, zle ohodnotené ľudské zdroje, ako aj samotná kvalita a efektivita služieb.
aktualizované 14:51
Autor: zh

Beata
Balogová
