Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) sa rozhodlo odložiť z júna na október prehodnotenie prípadného obnovenia členstva slovenskej strany Smer-SD vo svojich radoch. Potvrdil to dnes v Bruseli generálny sekretár PES Philip Cordery, podľa ktorého ide o technicky, a nie o politicky motivované rozhodnutie.
Podľa vtedajšieho vyjadrenia šéfa PES Poula Nyrupa Rasmussena strana postupovala v súlade s Berlínskou deklaráciou z roku 2001, na základe ktorej sa musia členské strany zdržať akéhokoľvek politického zoskupovania alebo spolupráce na všetkých úrovniach s politickou stranou, podnecujúcou alebo rozdúchavajúcou rasové či etnické predsudky a rasovú nenávisť.
Predsedníctvo v októbri oznámilo, že svoje rozhodnutie prehodnotí v júni na základe politického vývoja na Slovensku, kontaktov a výmeny informácií so Smerom.
Proces sa začal, definitívne rozhodnutie v októbri
Ako dnes oznámil Cordery, na svojom poslednom zasadnutí sa predsedníctvo rozhodlo začať samotný proces hodnotenia, ktorého súčasťou budú viaceré rokovania a stretnutia a na základe ktorého PES zhodnotí situáciu a politický vývoj na Slovensku.
"Definitívne rozhodnutie sa prijme na októbrovom zasadnutí predsedníctva. Tento odklad z júna na október v žiadnom prípade nie je politickým, ale čisto technickým rozhodnutím s cieľom získať viac času na prehodnotenie, rozhovory a diskusie. Sme si istí, že záverečné rozhodnutie v októbri bude v prospech európskej sociálnej demokracie," uviedol Cordery.
Októbrový verdikt však ešte nemusí byť finálnym, pretože pôjde len o závery práve spusteného hodnotiaceho procesu.
Glendová: Je pozitívne, že PES rozhodne o Smere neskôr
Rozhodnutie Strany európskych socialistov (PES) posunúť termín prípadného obnovenia členstva Smeru-sociálnej demokracie je podľa hovorkyne predsedu vlády Silvii Glendovej pozitívne.
Naznačila, že pozícia Smeru-SD premiéra Roberta Fica nie je taká zlá ako po pozastavení členstva najsilnejšej strany slovenskej vlády v zoskupení európskych socialistov. Tým prekážala koaličná spolupráca so Slovenskou národnou stranou (SNS).
"Keby bola situácia taká zlá, ako avizovali po vytvorení vlády, tak by (európski socialisti) nemali problém s rozhodnutím," povedala dnes novinárom Glendová.
Podobný názor vyslovil aj minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorého ako nestraníka do vlády nominoval práve Smer-SD. "Realita nie je taká, ako sa jej obávali," poznamenal šéf slovenskej diplomacie po dnešnom rokovaní vlády. Dodal, že európski socialisti potrebujú "viac času na reflexiu".
PES pozastavila Smeru-SD členstvo vlani v októbri. Reagovala tak na to, že podľa prieskumov najobľúbenejšia politická strana v krajine po vlaňajších voľbách prizvala do koalície SNS Jána Slotu. Táto strana je obviňovaná z nacionalizmu, jej šéf sa v minulosti netajil ostrými slovnými výpadmi na adresu Maďarov a Rómov. Glendová dnes zopakovala, že podľa Fica neboli dôvody na potrestanie jeho strany členmi PES.
Autor: zh

Beata
Balogová
