Slovensku hrozia podľa ministerstva životného prostredia miliónové pokuty zo strany Európskej únie. Štát sa totiž počas pôsobenia predchádzajúcej vlády zaviazal chrániť také rozsiahle územia, že na ochranárske opatrenia nebude mať dostatok peňazí, povedal ČTK štátny tajomník ministerstva Jaroslav Jaduš. Mimovládni ochranári, ktorí sú v spore s ministerstvom pre ťažbu kalamitného dreva v Tatrách, tvrdia, že pochybili štátni úradníci.
"Štát sa musí týmito záväzkami riadiť, takže to ostane na štátnom rozpočte," odpovedal po dnešnej diskusii s vlastníkmi lesov a niektorými zástupcami mimovládnych ochrancov Jaduš na otázku, kto bude prípadné pokuty musieť zaplatiť.
Peniaze by údajne boli, ak by o ne štát úniu požiadal
Problémom sú podľa Jaduša najmä finančné náhrady vlastníkom pozemkov, na ktorých by mali byť napríklad plochy Európskej sústavy chránených území Natura 2000, či národných parkov. Na jednej strane totiž vlastníci na takýchto pozemkoch nemôže ťažiť drevo, čím sú obmedzené ich vlastnícke práva, na strane druhej za to nedostávajú dostatočné kompenzácie, uviedol štátny tajomník. "V prvom rade potrebujeme pre tieto myšlienky získať vlastníkov," dodal. Ministerstvo preto podľa neho požiada EÚ o zhovievavosť pri posudzovaní toho, ako Slovensko plní svoje záväzky v ochrane prírody.
Opačný názor na rozsah navrhnutých chránených území má časť mimovládnych ochrancov prírody. Peniaze na odškodnenie vlastníkov pozemkov v sústave Natura 2000 by nechýbali, ak by o ne úniu štátni úradníci požiadali, myslí si Ján Dobšovič z Klubu stráže prírody. Za obmedzenie vlastníckych práv súkromných majiteľov lesov v národných parkoch by mal podľa neho štát platiť asi 80 miliónov korún ročne, čo by nemala byť pre štátny rozpočet priveľká záťaž.
Slovensko sa zaviazalo chrániť ako územia Natura 2000 približne štvrtinu zo svojej rozlohy. Ďalšie plochy sú súčasťou národných parkov. Platia na nich obmedzenia, ktoré podľa skorších vyjadrení súkromných vlastníkov spôsobujú majiteľom straty asi 900 miliónov korún ročne.
Ochranári chceli hovoriť iba o Tichej a Kôprovej doline, odišli
Predstavitelia ochranárskych organizácií dnes odmietli diskutovať na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR na inú tému ako problémy v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách. K okrúhlemu stolu, ku ktorému boli pozvaní, síce prišli, ale po krátkej chvíli priestory opustili. Uviedol to štátny tajomník MŽP Jaroslav Jaduš po skončení rokovania, ktorého nosnou témou bolo riešenie hospodárskej ujmy v chránených územiach, vyhlasovanie chránených území a rozsah celej sústavy Natura 2000. Podľa neho bol odchod ochranárov pripravovaný, s cieľom opäť na seba strhnúť pozornosť. "Je možné, že nemajú dostatočne potrebné argumenty, aby sa na diskusii zúčastnili," povedal. "Ochrana prírody musí byť prioritou, aby sme však odstránili vzniknuté problémy, musíme ťahať za jeden povraz," dodal Jaduš.
Podľa predsedu Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Juraja Vanka, ktorý sa na diskusii zúčastnil, ochranári neurobili dobre, keď neprijali výzvu na diskusiu. "Tým nič nevyriešia," skonštatoval. Ako dodal, na besede sa otvorila téma úhrady majetkovej ujmy vlastníkom lesov. "Zhodli sme sa na tom, že je v prvom rade potrebné urobiť zmeny v legislatíve. To znamená novelizovať zákon o ochrane prírody a krajiny, či doriešiť otázku zonácie," povedal.
Chcú novelizovať zákon o ochrane prírody a krajiny
Ako uviedol Jaduš, v Bruseli je už zoznam navrhovaných chránených území. Ten vznikol na základe aktivít MVO, ktoré odobrilo bývalé vedenie MŽP. "Zoznam predložený do Bruselu budeme rešpektovať. Napriek tomu sme sa rozhodli, že požiadame relevantné inštitúcie o právnu analýzu, či sa s týmto zoznamom dá, alebo nedá hýbať," konštatoval Jaduš. Na rokovaní sa podľa neho hovorilo aj o spôsobe ochrany prírody, ale zároveň aj o rozvoji regiónov. "Do aktivít by sa mali zapojiť aj samotné regióny, združenia obcí VÚC. Ochrana prírody nemôže byť iba otázkou štátu a štátnych inštitúcií, ale pre ochranu prírody musíme získať širokú verejnosť a reprezentantov jednotlivých regiónov," dodal.
Ochranári združení v Ekofóre sú presvedčení, že MŽP SR pri organizovaní okrúhleho stola nedodržalo základné pravidlá slušnosti. Písomné pozvánky prišli neskoro alebo neprišli vôbec. Ako agentúru SITA informovala Elena Pätoprstá z organizácie Nádej pre Sad Janka Kráľa v Bratislave, ktorá patrí k Ekofóru, beseda ktorú na dnešný deň zvolalo MŽP, nesúvisí s problémami v Tichej a Kôprovej doline, pretože územia národných prírodných rezervácií, na ktorých prebiehala ťažba, sú vo vlastníctve štátu a nie súkromných vlastníkov. Dlhodobé nevyplácanie odškodného vlastníkom lesov v územiach NATURA 2000 nespôsobili mimovládne organizácie, ale príslušné ministerstvá. "Pozvanie za okrúhly stôl býva symbolom ústretovosti, ponukou partnerského dialógu. Štátny tajomník Jaroslav Jaduš však pokračuje v mediálnych útokoch proti ochranárom," uvádza sa v správe Ekofóra.
aktualizované 16:32
Autor: zh

Beata
Balogová
