SME

SR vraj hrozia pokuty za nedostatočnú ochranu prírody

Mimovládni ochranári tvrdia, že pochybili štátni úradníci.

(Zdroj: TASR (ilustračné))

Slovensku hrozia podľa ministerstva životného prostredia miliónové pokuty zo strany Európskej únie. Štát sa totiž počas pôsobenia predchádzajúcej vlády zaviazal chrániť také rozsiahle územia, že na ochranárske opatrenia nebude mať dostatok peňazí, povedal ČTK štátny tajomník ministerstva Jaroslav Jaduš. Mimovládni ochranári, ktorí sú v spore s ministerstvom pre ťažbu kalamitného dreva v Tatrách, tvrdia, že pochybili štátni úradníci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Štát sa musí týmito záväzkami riadiť, takže to ostane na štátnom rozpočte," odpovedal po dnešnej diskusii s vlastníkmi lesov a niektorými zástupcami mimovládnych ochrancov Jaduš na otázku, kto bude prípadné pokuty musieť zaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze by údajne boli, ak by o ne štát úniu požiadal

Problémom sú podľa Jaduša najmä finančné náhrady vlastníkom pozemkov, na ktorých by mali byť napríklad plochy Európskej sústavy chránených území Natura 2000, či národných parkov. Na jednej strane totiž vlastníci na takýchto pozemkoch nemôže ťažiť drevo, čím sú obmedzené ich vlastnícke práva, na strane druhej za to nedostávajú dostatočné kompenzácie, uviedol štátny tajomník. "V prvom rade potrebujeme pre tieto myšlienky získať vlastníkov," dodal. Ministerstvo preto podľa neho požiada EÚ o zhovievavosť pri posudzovaní toho, ako Slovensko plní svoje záväzky v ochrane prírody.

Opačný názor na rozsah navrhnutých chránených území má časť mimovládnych ochrancov prírody. Peniaze na odškodnenie vlastníkov pozemkov v sústave Natura 2000 by nechýbali, ak by o ne úniu štátni úradníci požiadali, myslí si Ján Dobšovič z Klubu stráže prírody. Za obmedzenie vlastníckych práv súkromných majiteľov lesov v národných parkoch by mal podľa neho štát platiť asi 80 miliónov korún ročne, čo by nemala byť pre štátny rozpočet priveľká záťaž.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko sa zaviazalo chrániť ako územia Natura 2000 približne štvrtinu zo svojej rozlohy. Ďalšie plochy sú súčasťou národných parkov. Platia na nich obmedzenia, ktoré podľa skorších vyjadrení súkromných vlastníkov spôsobujú majiteľom straty asi 900 miliónov korún ročne.

Ochranári chceli hovoriť iba o Tichej a Kôprovej doline, odišli

Predstavitelia ochranárskych organizácií dnes odmietli diskutovať na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR na inú tému ako problémy v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách. K okrúhlemu stolu, ku ktorému boli pozvaní, síce prišli, ale po krátkej chvíli priestory opustili. Uviedol to štátny tajomník MŽP Jaroslav Jaduš po skončení rokovania, ktorého nosnou témou bolo riešenie hospodárskej ujmy v chránených územiach, vyhlasovanie chránených území a rozsah celej sústavy Natura 2000. Podľa neho bol odchod ochranárov pripravovaný, s cieľom opäť na seba strhnúť pozornosť. "Je možné, že nemajú dostatočne potrebné argumenty, aby sa na diskusii zúčastnili," povedal. "Ochrana prírody musí byť prioritou, aby sme však odstránili vzniknuté problémy, musíme ťahať za jeden povraz," dodal Jaduš.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predsedu Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Juraja Vanka, ktorý sa na diskusii zúčastnil, ochranári neurobili dobre, keď neprijali výzvu na diskusiu. "Tým nič nevyriešia," skonštatoval. Ako dodal, na besede sa otvorila téma úhrady majetkovej ujmy vlastníkom lesov. "Zhodli sme sa na tom, že je v prvom rade potrebné urobiť zmeny v legislatíve. To znamená novelizovať zákon o ochrane prírody a krajiny, či doriešiť otázku zonácie," povedal.

Chcú novelizovať zákon o ochrane prírody a krajiny

Ako uviedol Jaduš, v Bruseli je už zoznam navrhovaných chránených území. Ten vznikol na základe aktivít MVO, ktoré odobrilo bývalé vedenie MŽP. "Zoznam predložený do Bruselu budeme rešpektovať. Napriek tomu sme sa rozhodli, že požiadame relevantné inštitúcie o právnu analýzu, či sa s týmto zoznamom dá, alebo nedá hýbať," konštatoval Jaduš. Na rokovaní sa podľa neho hovorilo aj o spôsobe ochrany prírody, ale zároveň aj o rozvoji regiónov. "Do aktivít by sa mali zapojiť aj samotné regióny, združenia obcí VÚC. Ochrana prírody nemôže byť iba otázkou štátu a štátnych inštitúcií, ale pre ochranu prírody musíme získať širokú verejnosť a reprezentantov jednotlivých regiónov," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranári združení v Ekofóre sú presvedčení, že MŽP SR pri organizovaní okrúhleho stola nedodržalo základné pravidlá slušnosti. Písomné pozvánky prišli neskoro alebo neprišli vôbec. Ako agentúru SITA informovala Elena Pätoprstá z organizácie Nádej pre Sad Janka Kráľa v Bratislave, ktorá patrí k Ekofóru, beseda ktorú na dnešný deň zvolalo MŽP, nesúvisí s problémami v Tichej a Kôprovej doline, pretože územia národných prírodných rezervácií, na ktorých prebiehala ťažba, sú vo vlastníctve štátu a nie súkromných vlastníkov. Dlhodobé nevyplácanie odškodného vlastníkom lesov v územiach NATURA 2000 nespôsobili mimovládne organizácie, ale príslušné ministerstvá. "Pozvanie za okrúhly stôl býva symbolom ústretovosti, ponukou partnerského dialógu. Štátny tajomník Jaroslav Jaduš však pokračuje v mediálnych útokoch proti ochranárom," uvádza sa v správe Ekofóra.

SkryťVypnúť reklamu

aktualizované 16:32

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  4. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  6. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  7. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  8. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 686
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 443
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 957
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 717
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 830
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 565
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 690
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský sa so spoluhráčmi z Montreal Canadiens teší po strelenom góle.

Montreal môže spečatiť postup už v noci na utorok.


Martin Turčin
ilustračný záber

Presadil už ako 12-ročný.


SITA
Mathieu van der Poel (vpravo) a Tadej Pogačar po pretekoch Paríž - Roubaix 2025.

Fľašou zasiahol neskoršieho víťaza priamo do tváre.


TASR
Športový program na najbližších sedem dní. Slovenská hokejová reprezentácia pokračuje v príprave na MS v hokeji 2025 dvojzápasom s Nemeckom.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


SkryťZatvoriť reklamu