Bratislava 9. mája (ČTK) - Zástupcom Slovenska v európskej organizácii pre spoluprácu justičných orgánov Eurojust sa bude môcť stať jedine prokurátor a nie aj sudca, ako je to v súčasnosti. Minister spravodlivosti bude mať okrem toho väčšie právomoci pri jeho vymenovávaní o odvolávaní. Vyplýva to z novely zákona o zastúpení Slovenska v Eurojuste. Podľa opozície mohla byť za zmenou zákona snaha ministra spravodlivosti Štefana Harabina odvolať súčasného zástupcu Slovenska v Eurojuste.
Poslanci dnes schválili zákon napriek tomu, že ho parlamentu s pripomienkami vrátil prezident Ivan Gašparovič. Jeho výhrady týkajúce sa právomocí ministra pri vymenovávaní a odvolávaní zástupcu v Eurojuste koaličná väčšina neprijala.
Eurojust sa zameriava na prípady, ktoré si vyžadujú spoluprácu vyšetrovateľov, sudcov či prokurátorov z viacerých štátov. Zástupcovia jednotlivých krajín sa tak môžu napríklad dohodnúť na spoločnom začiatku domových prehliadok v prípadoch pašovania drog alebo obchodu s ľuďmi.
Podľa ministerstva spravodlivosti bude pre vyšetrovanie zločinov užitočnejšie, ak bude Slovensko zastupovať v Eurojuste prokurátor a nie sudca, keďže na Slovensku neexistujú takzvaní vyšetrovací sudcovia.
Národný zástupca v Eurojuste má postavenie vedúceho diplomatickej misie a vymenováva ho minister spravodlivosti. Harabin v novele zákona presadil, aby mu na vymenovanie či odvolanie zástupcu stačilo takýto návrh prerokovať s generálnym prokurátorom. Prezident naopak neúspešne navrhoval, aby minister menoval zástupcu na návrh generálneho prokurátora. Minister už okrem toho od júla nebude potrebovať k odvolaniu zástupcu súhlas šéfa Kolégia Eurojustu.
Slovensko zastupuje od roku 2004 v Eurojuste sudca Najvyššieho súdu Peter Paluda. Ten mal v minulosti s Harabinom spory, dokonca na neho podal trestné oznámenie. Opoziční poslanci József Berényi (SMK) či jeden z Harabinových predchodcov Daniel Lipšic (KDH) začiatkom februára naznačovali, že práve to bolo Harabinovým motívom, prečo zmenu zákona presadzoval. Opozícia vtedy okrem toho kritizovala, že slovenský zástupca v Eurojuste už nebude musieť mať po novom za sebou desaťročnú odbornú prax.
Poslanci dnes opätovne schválili aj novelu zákona, ktorá má zladiť práva spotrebiteľov s predpismi Európskej únie. Zákon do parlamentu vrátil prezident. Gašparovič namietal, že schválené znenie novely občanov nedostatočne chráni občanov pri uzatváraní spotrebiteľských zmlúv. Poslanci jeho pripomienku akceptovali.
kbp fil prl