Dzurinda: Fico zavádza nesystémové poplatky

Podľa SDKÚ-DS sa novelou vysokoškolského zákona zavedie školné, a to nesystémovo a nesociálne.

Ilustračné foto ČTK

Vláda Roberta Fica zavádza novelou vysokoškolského zákona školné, a to nesystémovo a nesociálne. SDKÚ-DS preto návrh novely nepodporí. Ak prejde do druhého čítania, bude sa ju snažiť urobiť prijateľnejšou pozmeňujúcimi návrhmi. Uviedol to dnes na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Parlament rokuje o novele v prvom čítaní. Minister školstva Ján Mikolaj podľa Dzurindu vidí, že bez spoluúčasti študentov to nepôjde. "Ale keďže je v takej vláde, v akej je, odvážil sa len na polovičaté riešenie, ktoré je kontraproduktívne," povedal Dzurinda. Podotkol, že spoplatnenie štúdia, ktoré navrhovala jeho vláda, bolo rovnoprávne a podložené sociálnou sieťou pre chudobnejších študentov.

Návrh novely bývalého premiéra prekvapil. Pripomenul, že Fico sa zastrájal, že nikdy školné nezavedie. Ak hovorí, že chce novelou legalizovať iba terajší stav, mal ho teda zrušiť tak, ako zrušil 20-korunový poplatok u lekára. Novela podľa SDKÚ-DS nemyslí na sociálne zabezpečenie študentov. Bývalá vláda navrhovala, aby platili všetci, zároveň ale chcela uzákoniť systém pôžičiek, štipendií a napríklad aj možnosti, aby štúdium platila za študenta firma. "Na tejto novele je pekne vidno, aký je Fico sociálne necitlivý," vyhlásil Dzurinda. Fico podľa neho podviedol voličov. Klamal tiež, že zavedie milionársku daň, že odškodní klientov nebankových subjektov. Nič z toho sa nestalo. Naopak, novela VŠ zákona okrem toho, že zavádza dve kategórie študentov - platiacich a neplatiacich, okliešťuje akademické slobody, získané po novembri 1989.

Rozpravou k návrhu novely vysokoškolského zákona v prvom čítaní sa začal druhý rokovací deň 10. schôdze Národnej rady SR.

Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) sa pripojila k návrhu spravodajcu Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS) vrátiť novelu predkladateľovi na prepracovanie. Novela podľa Rosovej okliešťuje akademické slobody, legalizuje nie celkom férový stav pri platení poplatkov za štúdium. „Nemôžeme súhlasiť s tým, aby sa z akademických senátov stali diskusné kluby bez kompetencií,“ povedala Rosová. Princíp kvality sa podľa poslankyne v návrhu novely nahrádza princípom priemernosti. Vzhľadom na dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile na trhu práce by podľa Rosovej študenti ťarchu školného uniesli. Aktuálny návrh však podľa nej nastavuje školné ako náhradu štátnej dotácie a nemotivuje. „Ako to, že búrliváci, ktorí protestovali proti školnému, nie sú v uliciach,“ povedala Rosová a odmietla samoúčelné zavedenie poplatkov za štúdium. „Zabudli ste na vlastné programové vyhlásenie, kde sa celoživotné vzdelávanie skloňuje vo všetkých pádoch,“ opýtala sa Rosová predkladateľov, poukazujúc na navrhované obmedzenie počtu externistov, keďže celoživotné vzdelávanie funguje práve na princípe externého štúdia. Rosová preto navrhla ministrovi školstva nezasahovať skôr ako by bola spracovaná analýza stavu vysokého školstva.

Jarmila Tkáčová (SDKÚ-DS) poukázala aj na príklady „študentov z donútenia,“ ktorí si musia dopĺňať zo zákona vzdelanie, musia tak robiť externe na úkor dovoleniek, nemajú vysoký príjem a napriek tomu budú musieť platiť. Ako príklad spomenula pracovníkov záchranných služieb. „Takých ľudí chcete skasírovať,“ opýtala sa smerom ku koalícii.

Jozef Rydlo (SNS) v reakcii poukázal na potrebu zvýšenia kvality a zníženia počtu univerzít, lebo podľa neho viaceré slovenské vysoké školy vychovávajú len „plebs.“ Jozef Halecký (Smer-SD) sa vyslovil za čo najväčší počet vysokoškolských študentov a absolventov aj s vedomím, že nie všetci dostanú rovnako kvalitné vzdelanie. „Zasahovať do samosprávy škôl je zbytočné,“ dodal. Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS) poukázala na to, že v súčasnosti poplatky za externé štúdium nešli späť do škôl. Samotná skutočnosť, že sa za externé štúdium platí, sa podľa Muškovej nezmení.

„Najviac sa čudujem tomu prerodu z politika, ktorý kruto presadzoval spoplatnenie štúdia, na opozičného politika, ktorý ho kritizuje,“ povedala Mušková a poznamenala, že by bolo vhodnejšie, ak by s kritikou prišiel niekto iný ako exminister Fronc.

Poslanec SMK a bývalý minister školstva László Szigeti kritizoval spoplatnenie externého štúdia novelou vysokoškolského zákona, ktorú predkladá Ministerstvo školstva.

Novela podľa neho legalizuje poplatky bez toho, že by bránila súčasnej praxi vyberania poplatkov prostredníctvom iných subjektov, nelimituje výšku poplatkov za externé štúdium, čím diskriminuje časť študentov. Novela je podľa neho príliš rozsiahla a neprimerane zvyšuje kompetencie správnych rád vysokých škôl.

Podľa Mikolaja novela otvára dvere verejným vysokým školám

Novela zákona z dielne Ministerstva školstva (MŠ SR) vytvára minimum reštrikcií a otvára dvere verejným vysokým školám. V rámci rozpravy k novele vysokoškolského zákona to uviedol minister školstva Ján Mikolaj.

Verejné vysoké školy sú dnes podľa neho v oblasti externého štúdia znevýhodnené oproti súkromným, ktoré môžu vyberať školné. "Umožníme aj verejným vysokým školám spoplatniť externé štúdium," uviedol Mikolaj s dodatkom, že v návrhu zákona zatiaľ nie je výška školného limitovaná, uvažuje sa o jeho hornom ohraničení pozmeňovacím návrhom v priebehu druhého čítania. "Súkromné vysoké školy limit nemajú," upozornil Mikolaj.

Na margo motivačných štipendií poznamenal, že práve vysoké školy by mali mať právo rozhodnúť na základe vlastných kritérií, koho budú podporovať.

Zákon podľa neho vnesie poriadok do súčasného stavu, a to nielen v oblasti vyberania školného. "Zavádzame novú štruktúru, kde dávame pomerne veľkým priestor odborným školám. Ale každá univerzitná vysoká škola musí byť vedecká," uviedol Mikolaj. Štát by mal mať podľa neho určité kontrolné právomoci aj v prípade pobočiek zahraničných vysokých škôl.

Novela podľa neho posilní právomoci Správnych rád vysokých škôl, ktoré sú dnes podľa Mikolaja uzákonené nešťastným spôsobom. Majú byť totiž garantom verejného záujmu pri financovaní vysokej školy. "Buď ich zrušme, alebo im dajme kompetencie," povedal minister. Kompetencie správnych rád sa však oproti právomociam akademických senátov majú zvýšiť len pokiaľ ide o rozpočet. "Nebolo cieľom obmedzovať akademické senáty," uzavrel Mikolaj.

Na viacero otázok, čo konkrétne prinesie novela študentom, minister odpovedal, že kvalitnejšie a v zahraničí lepšie akceptované vysoké školy.

Študentom podľa Fronca neprinesie vysokoškolská novela nič

Ostrej kritike podrobil návrh novely vysokoškolského zákona poslanec KDH, exminister školstva Martin Fronc. Návrh je podľa neho nespravodlivý, lebo zavádza dve kategórie študentov - platiacich a neplatiacich. Zavedenie poplatkov externistom označil Fronc za diskriminačné voči mladým ľuďom, ktorí študujú popri zamestnaní.

„Je trápne, ak neviete vypočítať výšku poplatkov, ktoré majú študenti platiť,“ povedal Fronc ministrovi Jánovi Mikolajovi. „Kde sú odborné analýzy, kde je dopadová štúdia? Nič, žiadne podklady,“ povedal Fronc kritizujúc, že minister navrhuje zavedenie „divokých poplatkov“ bez diskusie. Ani jeden navrhovaný paragraf podľa Fronca nezlepší podmienky na štúdium. Kritizoval tiež neadresnosť možného použitia financií, získaných z poplatkov. „Ak vám to prejde, bude to vaša SNS, ktorá si to odskáče a Smer vám to hodí na krk,“ povedal Fronc smerom k Mikolajovi a obvinil koalíciu zo zneužitia témy poplatkov za štúdium pred voľbami. Fronc takisto navrhol nepokračovať v rokovaní o návrhu. „Spravodlivá novela bude taká, keď budú buď všetci študenti platení štátom alebo budú všetci časť štúdia platiť,“ uzavrel Fronc.

Rafael Rafaj (SNS) v reakcii vyslovil ľútosť nad tým, že podľa neho Fronc nepochopil zmysel zákona. „Kto si bez viny, nech hodí kameňom. Vy ste hodili, aj keď nie ste bez viny,“ povedal Rafaj. „To, čo je dnes, sú divoké poplatky. Táto novela sa len snaží urobiť v tom poriadok, aj keď o tom môžeme diskutovať,“ reagoval na Fronca Ľubomír Petrák (Smer-SD).

Vo vysokom školstve treba urobiť poriadok, tvrdí Čaplovič

Na Slovensku treba urobiť vo vysokom školstve poriadok a zabezpečiť, aby sa začala robiť veda, výskum, čo sa za posledné roky zanedbávalo, konštatoval v rozprave podpredseda vlády pre vzdelanostnú spoločnosť Dušan Čaplovič. Osobne z veľkej väčšiny súhlasí s predloženou novelou vysokoškolského zákona.

Predchádzajúce vedenie rezortu školstva obvinil z toho, že „robilo len imidžovky.“ Ak by v januári 2007 nevstúpilo do Európskej únie Bulharsko a Rumunsko, boli by sme v tejto oblasti na poslednom mieste, dodal Čaplovič. Poznamenal, že predchádzajúca garnitúra mala na zmeny v školstve osem rokov. „Dajte nám osem rokov a dokážeme úplne zmeniť naše vysoké školstvo, vedu, výskum a budete vidieť, ako sa na Slovensku zmení situácia,“ povedal. Na adresu opozičných poslancov uviedol, že od nich počuje len ideologizovanie, polopravdy a povrchné interpretácie.

Podľa bývalého ministra školstva a poslanca za KDH Martina Fronca je úsmevné, ak bývalý ideológ hovorí o ideologizovaní.

Hlasovať o vysokoškolskej novele sa bude o 17:00.

Mikolaj: Opozícia používa silné slová

Opozícia používa pri kritike novely vysokoškolského zákona silné slová, ale zákon nie je napísaný spôsobom, ktorý by tomu zodpovedal. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva Ján Mikolaj (SNS).

Predseda poslaneckého klubu SNS v NR SR Rafael Rafaj ho doplnil, že ako konzervatívna strana pripravili mimoriadne liberálnu normu a sú prekvapení tónom opozičnej kritiky. Prosím vás, aké kruté a živelné, veď je to nehorázne, reagoval Mikolaj na vyjadrenie exministra školstva Martina Fronca (KDH), ktorý týmito slovami kritizoval údajnú nesystémovosť spoplatnenia externého štúdia.

Mikolaj zdôraznil, že denné štúdium v štandardnej dĺžke bude i naďalej hradiť štát a bude dotovať aj externé štúdium, pokiaľ sa samotná škola nerozhodne využiť možnosť spoplatniť ho. Nebude však možné súbežne poberať na externé štúdium štátnu dotáciu, aj vyberať školné od študentov.

Externé a dištančné štúdium bude jasne rozlíšiteľné od denného na základe požiadavky, aby bol v prípade denného štúdia pedagóg v priamom kontakte so žiakmi aspoň 18 hodín týždenne.

Na margo posilnenia kompetencií správnych rád vysokých škôl Mikolaj poznamenal, že dnes si neplnia svoju funkciu, hoci v nich často sedia špičkoví manažéri. Sú to debatné krúžky, povedal.

Cieľom novely je podľa Mikolaja okrem iného umožniť vysokým školám pružnejšie získavanie finančných prostriedkov. Novela preto umožní školám získavanie úverov, ktoré sú často nevyhnutné pre spôsob čerpania grantov.

Koalícii chýbajú hlasy

Vládna koalícia má problém posunúť novelu vysokoškolského zákona do II. čítania. Dôvodom je, že nemá dosť poslancov v rokovacej sále, opozícia sa pri hlasovaní neprezentuje. Pri prvom hlasovaní bolo v sále prítomných len 74 koaličných poslancov, po 15-minútovej prestávke koalíciu posilnil len jeden poslanec. Predsedajúci schôdze Viliam Veteška preto vyhlásil druhú, tentoraz polhodinovú prestávku. Na to, aby bola Národná rada SR uznášania schopná je potrebná prezentácia minimálne 76 poslancov. Koalícia pritom disponuje 85 hlasmi. Poslaneckému klubu ĽS-HZDS chýbalo pri druhom pokuse päť poslancov a Smeru-SD traja. SNS, ktorá ministra školstva Jána Mikolaja nominovala, chýbali pri tomto hlasovaní predseda strany Ján Slota a prvá podpredsedníčka Anna Belousovová.

aktualizované 18.12

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 887
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 525
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 962
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 509
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 923
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 682
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 498
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 330
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 834
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Štátna poisťovňa odmieta reči o opatreniach na úkor pacienta

VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť na budúci týždeň.

Základný vojenský výcvik má za sebou ďalších 192 vojakov

Vojaci sú pripravení na výkon základných funkcií.

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop