Bratislava 10. mája (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) chce aktérov komunistických zločinov postaviť pred súd. Trestné oznámenia voči týmto ľuďom sa budú týkať zločinov proti ľudskosti, ktoré sú nepremlčateľné. "Trestné činy bývalých represívnych zložiek komunistického štátu chceme spracovávať ako zločiny proti ľudskosti alebo vojnové zločiny. Ide o streľbu na hraniciach v rokoch 1948 až 1989 a svojvoľné zbavovanie slobody nevinných občanov v tomto období," povedal dnes Miroslav Lehký z ÚPN pri príležitosti zverejnenia 764 mien príslušníkov XII. správy ZNB - obávanej komunistickej kontrarozviedky - na webovej stránke ústavu.
Kontrarozviedka so sídlom v Bratislave bola výkonným útvarom Federálneho ministerstva vnútra a vznikla na základe rozkazu ministra vnútra ČSSR z 20. mája 1974 v rámci reorganizácie centrálnych útvarov československej kontrarozviedky. Podliehala 1. námestníkovi ministra vnútra ČSSR, v rokoch 1985 až 1988 priamo šéfovi rezortu.
Ako Lehký upozornil ÚPN sa nezameria len na "monsterprocesy 50. rokov", ľudí slobody zbavovali až do pádu komunizmu, keď sa ľuďom podsúvali trestné činy, ktoré nespáchali "aj keď v osemdesiatych rokoch neboli tie tresty také ako v päťdesiatych, doživotie, trest smrti, atď".
Trestné oznámenia podané pred vznikom ÚPN, malo na starosti Oddelenie pre dokumentáciu zločinov komunizmu, ktoré fungovalo až do roku 2006 na ministerstve spravodlivosti. Všetky oznámenia vrátane vrážd ľudí pri pokuse o útek z komunistického Československa spáchaných príslušníkmi ŠtB alebo pohraničníkmi, vyšetrovatelia vojenskej prokuratúry, podľa Lehkého zamietli, a to buď z dôvodu, že sa žiadny trestný čin nestal, alebo je premlčaný.
Práve preto chce ÚPN dosiahnuť spravodlivosť klasifikovaním tejto trestnej činnosti zločinmi proti ľudskosti alebo vojnovými zločinmi.