BRATISLAVA 10. mája (SITA) - Osem spoločností pod vedením Nadácie Pontis použilo medzinárodnú metodiku na meranie firemnej filantropie a komunitného investovania Štandard komunitné investovanie. Vyplýva z neho, že firmy venovali v roku 2006 na podporu komunity dary v hodnote viac ako 52 miliónov slovenských korún nad rámec finančných prostriedkov, ktoré poukázali mimovládnym organizáciám prostredníctvom darovania 2 % dane z príjmu. Tie predstavovali ďalších takmer 36 miliónov korún. Spoločnosti podporili finančne, vecnými darmi a časom viac ako 212 projektov. Do dobrovoľníckych programov sa v minulom roku zapojilo 168 zamestnancov týchto ôsmich firiem. Ide o spoločnosti Deloitte Audit s.r.o., GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o., KPMG Slovensko spol.s r.o., Provident Financial s.r.o., Tesco Stores SR, a.s., VÚB banka, a.s., Východoslovenská energetika a.s. a Západoslovenská energetika, a.s. Uvádza sa to v informácii, ktorú agentúre SITA poskytla Andrea Gajdošová z Nadácie Pontis.
Firmy svoju podporu rozdelili do troch kategórií podľa motivácie, ktorá bola kľúčovým dôvodom pre rozhodnutie projekt podporiť. Z celkového objemu 52 mil. Sk tvorili 47% charitatívne dary, 21% investície do spoločnosti a komunity a 32% bolo poskytnutých na projekty, v ktorých sa spájali filantropické a komerčné aktivity firmy. Firmy sledovali aj geografické rozloženie podpory a údaje, do ktorých oblastí svoju podporu smerovali, či už šlo o sociálnu oblasť, vzdelávanie, šport, kultúru či zdravie.
K ôsmim spoločnostiam sa v máji plánujú pridať ďalšie spoločnosti, ktoré chcú použiť metodiku Štandard komunitné investovanie.Táto metodika vznikla vo Veľkej Británii, kde je známa pod názvom LBG - London Benchmarking Group. Od roku 1994 sa počet jej užívateľov len v tejto krajine zvýšil na viac ako sto firiem. Túto metodiku však používajú aj firmy v USA, Kanade, v Austrálii či v susednom Česku, kde meranie zaviedlo české Donors Forum pod názvom Standard odpovědná firma.