Inšpekcia životného prostredia (IŽP) Košice v dohľadnom čase uzavrie kauzu Tichá a Kôprová dolina, z ktorej lesníci začali odvážať popadanú drevnú hmotu. Ako uviedla vedúca Odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny IŽP Košice Magdaléna Vodzinská, na podnet ochranárov odvoz drevnej hmoty zastavili do konečného rozhodnutia vo veci samej. "Boli sme priamo na mieste kalamity a zmapovali sme situáciu. Celou záležitosťou sa podrobne zaoberáme, no kým konanie neukončíme, nemôžem vám poskytnúť žiadne konkrétne informácie. Proti nám stoja právnici, ktorí čakajú na to, čo povieme. Predčasnými vyjadreniami nechceme zmariť našu náročnú prácu," povedala Vodzinská. Doložila, že na prípade pracujú traja inšpektori a predpokladá, že na miesto kalamity v Tichej a Kôprovej doline pôjdu ešte pred vynesením záverečného verdiktu.
"Pokiaľ nemáme prípad uzavretý, nemôžeme nič zverejňovať. Ale už finišujeme, rozhodneme v najbližšom čase," povedala Vodzinská. Inšpektorát zastavil spracovanie polámaného dreva po veternej kalamite z roku 2004 ešte 24. apríla. Na postup lesníkov, ktorí začali drevo spracovávať začiatkom apríla, dostala inšpekcia najmenej deväť podaní, všetky zo strany ochranárov.
Vodzinská dnes poprela, že by bol na ňu alebo inšpektorov jej odboru vyvíjaný akýkoľvek nátlak. Na prípade pracuje jeden inšpektor a spolupracuje na ňom aj Vodzinská. "Vyhodnotíme každý podklad, ktorý dostaneme," uviedla Vodzinská.
Pred budovou inšpektorátu sa zhromaždili asi tri desiatky aktivistov ekologických organizácií, aby v tichom proteste podporili inšpektorov.
Na prípade pracujú traja inšpektori IŽP v Košiciach vrátane vedúcej odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny, ktorým ochranári vyčítajú absenciu návštev v Tichej a Kôprovej doline. "Do dnešného dňa nemali pracovníci inšpekcie možnosť sa na vlastné oči presvedčiť, či k tomu poškodeniu došlo, alebo nedošlo," uviedol Juraj Smatana zo združenia EKOFÓRUM.
Vedúca odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny IŽP v Košiciach Magdaléna Vodzinská však oponovala: "Boli sme tam, keď sme začínali výkon štátneho dozoru 13. apríla. Okrem toho spolupracujeme so Štátnou ochranou prírody, ktorá monitoruje stav sústavne každý deň. Máme k dispozícii ich výsledky. Včera som dostala ďalšie mapové podklady," povedala.
Podľa slov Smatanu sú podklady od pracovníkov Štátnej ochrany prírody menené. "Sto sedemdesiat pracovníkov Štátnej ochrany prírody podpísalo list, v ktorom tvrdia, že nimi vypracované odborné podklady boli menené. Práve v nich sa konštatovalo, že ťažbou dreva došlo k poškodeniu vzácnych chránených druhov rastlín a živočíchov, ale od Štátnej ochrany prírody vyšli podklady, že k porušeniu prírody v Tichej a Kôprovej doline nedošlo. Preto sme prišli podporiť inšpektorov, aby mohli rozhodovať nezávisle bez politických tlakov. Podľa otvoreného listu ochranárov tlaky vyvíja novodosadené vedenie Štátnej ochrany prírody a riaditeľ Tatranského národného parku. Sme tu, aby sme podporili odvážnych pracovníkov, ktorí začali signalizovať, že tu nie je niečo v poriadku," dodal Smatana.
Štátne lesy TANAP-u začali spracovávať kalamitné drevo najmä pre obavy z premnoženia podkôrneho hmyzu. Proti sa zdvihla vlna odporu zo strany ekológov z mimovládnych organizácií. Protesty vyústili do blokovania lesníkov až do zatavenia prác inšpekciou životného prostredia. Proti postupu lesníkov vystúpili aj samotní zamestnanci Štátnej ochrany prírody. Podľa nich nadriadení úmyselne menili ich odborné posudky na spracovanie dreva oboch dolinách. To však popreli zástupcovia ministerstva životného prostredia a Správy TANAP-u.
Autor: ks

Beata
Balogová
