Košice 10. mája (TASR) - Predstaviteľ mimovládneho ekologického združenia Ľudia a voda Michal Kravčík vyzýva ochranárov Tichej a Kôprovej doliny, aby urýchlene pomohli pri revitalizácii zdevastovaného územia. Akým spôsobom sa má dotknuté územie revitalizovať, nešpecifikoval, rozhodnutie ponecháva na kompetentných.
Kravčík upozornil na možné následky neriešenia situácie v oboch dolinách. Podľa jeho slov "devastácia poľnohospodársko - urbárnej časti Slovenska ohrozuje horské lesnaté oblasti extrémnejšími živelnými pohromami, víchricami i dažďami viac ako v minulosti".
"Ak nemáte nápad, ako obnovovať zdevastovanú prírodu, umožnite to tým, ktorí sa o to snažia. Ak sa nezapojíte a budete brániť obnove tatranskej prírody, vytvárate kuriózny precedens devastácie toho, čo sa snažíte zachrániť," uviedol Kravčík v otvorenom liste ochranárom.
Ako sa ďalej v liste píše, umelo vysadené lesy okolo tatranských osád vytvárali unikátnu tatranskú klímu, ktorá liečila naše deti, traumatizované zdevastovaným mestským prostredím. Vypestovaný les 19. novembra 2004 padol nie preto, že bola vysadená smreková monokultúra v Tatrách, ale preto, lebo poľnohospodársko-urbárne časti európskeho kontinentu, vrátane Slovenska sú zdevastované.
Priatelia Zeme predložia dokument o využívaní biomasy v SR vláde a MŽP
Dokument o účelnom a efektívnom využívaní biomasy na Slovensku pripravili Priatelia Zeme-CEPA, občianske združenie Za matku Zem a Centrum energetických alternatív. Plánujú ho predložiť ministerstvu životného prostredia a vláde ako podnet na stanovenie základných pravidiel pre trvalo udržateľné využitie biomasy.
"Je žiaduce, aby sa navrhnuté zásady premietli do konkrétnych pravidiel a podmienok pre poskytovanie stimulov na podporu využívania biomasy na Slovensku," povedal v tejto súvislosti asistent siete AGREE.NET v SR Pavol Široký.
Priatelia Zeme-CEPA taktiež iniciovali v uplynulých rokoch prípravu pilotného projektu zužitkovania biomasy, v rámci ktorého sa bude z tohto zdroja vykurovať takmer 50 verejných objektov v deviatich obciach v okolí Banskej Bystrice. Zároveň pripravujú regionálnu stratégiu zúročenia obnoviteľných zdrojov energie pre detviansky región. Taktiež sa podieľajú aj na príprave alternatívnej energetickej koncepcie pre okres Veľký Krtíš, ktorá je tesne pred dokončením a ešte v máji by mala byť predstavená samosprávam aj verejnosti.
Pozičný dokument o biomase doposiaľ podporilo ďalších 19 organizácií.
TASR informoval Milan Šebo z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.