BANSKÁ BYSTRICA 10. mája (SITA) - Plynové masky, filtre a ďalšie prostriedky individuálnej ochrany si od roku 2010 budú zrejme budú musieť občania zabezpečovať sami a nespoliehať sa na štát. Pripravovaná koncepcia organizácie a rozvoja civilnej ochrany (CO) do roku 2015 totiž predpokladá prenesenie zodpovednosti za zabezpečovanie prostriedkov individuálnej ochrany zo štátu na jednotlivcov. Podobne je to aj v iných európskych krajinách.
Ako uviedol zástupca riaditeľa Úradu CO Ministerstva vnútra SR Daniel Králik, pri ohrozeniach ako priemyselné havárie či teroristické útoky je predpoklad ich okamžitého vzniku, kde by nebolo dostatok času vydať ľuďom prostriedky ochrany. „Preto sa to stáva nerentabilným, treba skôr, aby boli občania informovaní, čo majú v takýchto prípadoch vedieť, ako opustiť priestor, ktorým smerom, aké improvizované prostriedky použiť,“ povedal Králik.
Sklady plynových masiek a balíčkov individuálnej ochrany a úkryty CO súvisia s hrozbou použitia zbraní hromadného ničenia, aktuálnou v minulom politickom systéme. „Takáto ochrana bola nastavená na stav vojny. Že po vyhlásení vojny bude mať obyvateľstvo niekoľko dní na vydávanie masiek a balíčkov individuálnej ochrany, na prípravu presunu do krytov. Teraz je iná situácia, narastá počet mimoriadnych udalostí, kde nie je reálne využívať úkryty, kde ide o včasné reagovanie,“ povedal Králik. Zdôraznil však, že v koncepcii sa o rušení úkrytov neuvažuje. Stále tlakovo odolné úkryty, ktorých je na Slovensku okolo 1 800 a pokrývajú zhruba šesť - sedem percent obyvateľov, zostanú zachované. Zlepšiť by sa však malo ich civilné, takzvané mierové využívanie, vďaka ktorému nechátrajú. V súčasnosti je takto komerčne využívaných 30 až 40 percent úkrytov. Paradoxne, prostriedky z ich prenájmu nesmerujú priamo na CO, ale do štátneho rozpočtu.