Opozícia pri rozprave namietala, že parlament prerokúva túto normu skôr, ako je známa výsledná podoba zákona o zrušení krajských úradov. „Chceli ste ľuďom predložiť symbol úspechu v boji proti byrokracii. Veľmi veľa z toho, čo ste po nástupe k moci urobili, sú len symbolické kroky,“ povedal Martin Pado (SDKÚ-DS) poukazujúc na rozpor pôvodných deklarácií a realizovaných krokov.
Pado kritizoval, že k avizovanému presunu kompetencií zo zrušených krajských úradov na samosprávy nepríde. Jeho procedurálny návrh, aby parlament zákon vrátil predkladateľovi na prepracovanie, pri ktorom by sa naplnil záväzok presunúť kompetencie na samosprávu, však parlamentná väčšina nepodporila.
Návrh zákona priamo novelizuje zákony v plnej alebo čiastočnej normotvornej pôsobnosti ministerstva vnútra, zákon o štátnej štatistike a zákon o mierovom využívaní jadrovej energie (atómový zákon), ktoré ustanovujú kompetencie krajských úradov. Vzhľadom na skutočnosť, že krajské úrady podľa týchto zákonov zabezpečujú úlohy, ktoré aj naďalej by mali plniť miestne orgány štátnej správy, zveruje sa ich pôsobnosť prevažne obvodným úradom. Obsah a charakter úloh na niektorých úsekoch štátnej správy vyžaduje, aby ich plnili len obvodné úrady v sídlach krajov, a to v územnom obvode kraja.
jr;pr;mt