BRATISLAVA 11. mája (SITA) - Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o Slovenskej televízii (STV), ktorý predložili poslankyne za ĽS-HZDS Ľudmila Mušková, Zdenka Kramplová a Katarína Tóthová. Slovenská televízia (STV) by podľa neho mala povinne vysielať celé záznamy z rokovania Národnej rady (NR) SR nasledujúci deň po rokovaní od 8:00 na svojom druhom programe.
Do druhého čítania postúpil aj poslanecký návrh novely zákona o vnútrozemskej plavbe. Cieľom návrhu je podľa Pavla Pavlisa (Smer-SD), ktorý ho odôvodnil, založenie akciovej spoločnosti. Jej zakladateľom je
Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Spoločnosť by mala lepšie využiť dopravnú infraštruktúru vo verejných prístavoch v záujme rozvoja vnútroštátnej a medzinárodnej vodnej dopravy. Vytvorenie akciovej spoločnosti znamená vloženie majetku štátneho podniku Slovenská plavba dunajská v plnom rozsahu do vytvorenej akciovej spoločnosti, oddelenie vnútornej organizačnej jednotky rozpočtovej organizácie Štátna plavebná správa, definovanie podmienok pre zachovanie hospodárskeho záujmu štátu, vrátane ochrany majetku štátu, ktorý ako prioritný majetok nebude podliehať exekúcii ani inému výkonu rozhodnutia a vyčlenenie časti majetku štátu, ktorý v súčasnosti spravuje rozpočtová organizácia Štátna plavebná správa, ktorý sa vloží do akciovej spoločnosti.
Poslanci odporučili do druhého čítania aj návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorý predložila Tatiana Rosová (SDKÚ-DS). Rosová v ňom navrhla, aby sa 1. máj stal pamätným Dňom pristúpenia Slovenskej republiky k Európskej únii (EÚ). Návrh odôvodňuje tým, že vstupom Slovenska do EÚ 1. mája 2004 sa zavŕšil proces, ktorý sa začal demokratickými zmenami po 17. novembri 1989 a vznikom samostatnej SR v roku 1993. Pripomínať si ho má podľa Rosovej logický i symbolický zmysel, lebo práve na Sviatok práce si treba pripomínať, že jedna z najdôležitejších historických udalostí v novodobej histórii Slovenska je výsledkom práce všetkých občanov Slovenska.
Ako zarážajúcu až škandalóznu označil predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda skutočnosť, že ani jeden z poslancov strany Smer-SD nepodporil návrh na uzákonenie 1. mája ako pamätného Dňa pristúpenia Slovenskej republiky k Európskej únii. Parlament však dnes napriek tomu posunul tento návrh z dielne SDKÚ-DS do druhého čítania.
Toto hlasovanie odhaľuje charakter strany Smer, ktorá sama seba zaradila medzi strany spred novembra 1989. Sedemnásty november 1989 bol predsa o návrate Čechov a Slovákov do Európy a 1. mája 2004 sa nám to podarilo," reagoval Dzurinda s dodatkom, že vzhľadom na úplnú nepodporu zo strany Smeru zrejme išlo pri hlasovaní o stranícku direktívu. Som zvedavý, ako budú toto hlasovanie vysvetľovať napríklad v Strane európskych socialistov," uzavrel Dzurinda.
Návrh novely zákona o poskytnutí jednorazového peňažného príspevku osobám zaradeným v rokoch 1948 až 1954 do vojenských táborov nútených prác a pozostalým manželkám po týchto osobách predkladateľ, poslanec KDH Peter Gabura, z rokovania parlamentu stiahol.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška informoval, že pôvodne na dnes plánované tajné voľby kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu a člena Rady STV sa na základe dohody poslaneckých klubov presunuli na utorok.
jr;pr;bl
Autor: ks

Beata
Balogová
