SME

Regióny Slovenska a Ukrajiny chcú zjednodušiť cestovanie

Vo Vyšnom Nemeckom dnes podpísali žiadosť na vytvorenie zóny malého pohraničného styku, ktorú pošlú ministrom zahraničných vecí Slovenska a Ukrajiny.

Vyšné Nemecké 12. mája (ČTK) - Predstavitelia Prešovského a Košického kraja a ukrajinskej Zakarpatskej oblasti chcú zjednodušenie cestovania medzi oboma štátmi. Vo Vyšnom Nemeckom dnes preto podpísali žiadosť na vytvorenie zóny malého pohraničného styku, ktorú pošlú ministrom zahraničných vecí Slovenska a Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pravdepodobný vstup Slovenska do schengenského priestoru by mohol skomplikovať pohyb medzi našimi krajinami, zavedenie zóny pohraničného styku by bolo riešením," povedal ČTK predseda Prešovského kraja Peter Chudík. Po vytvorení zóny by obyvatelia prihraničných oblastí mohli navštevovať územia oboch krajín v rámci stanovených pásiem bez udelenia víz, ale so zvláštnymi povoleniami.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskú komunitu v Zakarpatskej oblasti tvorí viac než 5000 Slovákov. V severovýchodnej časti Slovenska zase žije v takmer 300 obciach približne 40.000 obyvateľov hlásiacich sa k rusínskej alebo ukrajinskej národnosti.

Spoločnú žiadosť podpísali predstavitelia regiónov na tradičnom Dni priateľstva, ktorý sa pravidelne koná v medzihraničnom priestore medzi Slovenskom a Ukrajinou. Na výstavné stánky, kultúrny program a ďalšie sprievodné akcie sa prišlo pozrieť niekoľko stoviek obyvateľov z obidvoch strán hranice.

igr boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 364
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 506
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 294
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 339
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 944
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 495
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Hrunčáková sa teší z výhry proti Rebecce Munkovej Mortensenovej z Dánska.

Slovenky po nečakane dramatickom priebehu získali prvý bod v kvalifikačnej skupine Pohára Billie Jean Kingovej.


TASR
Juraj Slafkovský (v strede) na striedačke Montrealu Canadiens.

Máme tu veľa dobrých hráčov a konkurencia je zase o niečo vyššia, vraví Slafkovský.


TASR
Zľava Martin Šviderský, Nelson Weiper a Eric Martel v zápase Slovensko U21 - Nemecko U21 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave v rámci prípravy na EURO U21 2025.

Do predaja ide ďalších 1800 vstupeniek.


Zľava Daniel Gachulinec, Jadeon Descheneau a brankár Connor Lacouvée v zápase HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina v 5. semifinále play-off Tipos extraligy.

Žilinčania znížili stav semifinálovej série na 2:3 na zápasy a doma si chcú vybojovať rozhodujúci siedmy zápas.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu