SME

Vetešku podporil iba jeden kraj

Vladimíra Mečiara chce vidieť v čele ĽS-HZDS už päť z ôsmich krajských organizácií. Na stranu protikandidáta Viliama Vetešku sa zatiaľ postavil jeden kraj.

(Zdroj: ČTK)

Niekdajšieho trojnásobného slovenského premiéra a doposiaľ jediného predsedu vládnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara chce naďalej vidieť v čele strany už päť z ôsmich krajských organizácií ĽS-HZDS. Na stranu Mečiarovho protikandidáta Viliama Vetešku sa zatiaľ postavil jeden kraj. Práve jeho dnes podľa očakávania navrhla na šéfa strany regionálna organizácia ĽS-HZDS v Trnavskom kraji, bratislavská organizácia sa naopak priklonila k Mečiarovi.

Mečiar si udržiava priazeň členov stany napriek tomu, že ĽS-HZDS pod jeho vedením podporilo pri vlaňajších parlamentných voľbách len necelých deväť percent voličov. O štyri roky skôr ĽS-HZDS voľby pritom vyhralo so ziskom 19,5 percenta hlasov. O predsedovi ĽS-HZDS definitívne rozhodne celoštátny snem strany v júni.

SkryťVypnúť reklamu

"Je potrebné posilniť vedenie strany prostredníctvom tvárí, ktoré pritiahnu voličov," povedal dnes ČTK poslanec za ĽS-HZDS a predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, ktorý už skôr podporil Vetešku. Dodal, že Mečiara trnavské krajské predstavenstvo strany navrhlo na post čestného predsedu ĽS-HZDS. Táto funkcia však v strane v súčasnosti neexistuje, podotkol.

V prospech Mečiara dnes zase hlasovali delegáti bratislavského krajského snemu ĽS-HZDS v Senci. "Ako jediného kandidáta (na predsedu strany) navrhli delegáti snemu Vladimíra Mečiara," povedal tajomník bratislavského krajského predstavenstva ĽS-HZDS Roman Conorto.

Kandidáta na predsedu podľa dostupných informácií zatiaľ nenominovali krajské organizácie strany v Trenčianskom a Prešovskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Veteškova kandidatúra bola považovaná za prekvapenie, pretože Mečiar v minulosti zvíťazil vo viacerých sporoch s nespokojencami vo vnútri strany. Tú postupne opustili viaceré známe osobnosti, ako napríklad terajší prezident Ivan Gašparovič.

Veteška môže podľa politických komentátorov na júnovom sneme Mečiara poraziť, len ak bude voľba predsedu tajná. Pri verejnej voľbe sa vraj delegáti proti dlhoročnému lídrovi strany nepostavia. Veteška však takého úvahy odmietol. Pre ČTK však dnes pripustil, že tajná voľba šéfa strany by bola najdemokratickejšia.

V minulosti bolo jedným z najpoužívanejších argumentov za výmenu vedenia ĽS-HZDS tvrdenie, že so stranou s Mečiarom na čele nechceli spolupracovať iné politické strany. Aj preto HZDS, hoci vyhralo voľby v rokoch 1998 aj 2002, vtedy nakoniec nezostavilo vládu. Medzičasom však zmenil svoj postoj k možnej spolupráci s Mečiarom aj jeho niekdajší najväčší kritik - dvojnásobný premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Koalíciu s Mečiarom jednoznačne odmietlo po vlaňajších voľbách len KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Štát sa podľa Mečiara vykašľal na miliardy z nebankoviek

Podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara polícia a prokuratúra nevyvinuli dostatočné úsilie, aby sa dostali k peniazom, ktoré zmizli z nebankových subjektov. Vyšetrovanie podľa neho nebolo plnohodnotne „usmernené“ na všetky stránky skutku. „Moja otázka na orgány činné v trestnom konaní, políciu i prokuratúru, kde je štrnásť miliárd, prečo ich nehľadali, nehľadajú?“, opýtal sa Mečiar v diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy. Zdôraznil, že 14 miliárd korún, ktoré odtiekli z nebankoviek sa nemohlo len tak stratiť. „Nech by sa robilo čokoľvek, minúť, keby žili akýmkoľvek hýrivým životom, to títo ľudia nemohli, tie peniaze niekde sú“, skonštatoval Mečiar, podľa ktorého sa štátu takúto sumu oplatí hľadať. Postup polície však podľa neho naopak naznačuje, že štát sa „vykašľal na to, aby tie peniaze našiel

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec SMK Béla Bugár je zásadne proti tomu, aby mali silové zložky ľahší prístup k telefonickým odposluchom, ako to navrhuje ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií v zákone o elektronických komunikáciách. Podľa Bugára neexistujú žiadne analýzy o tom, že by súčasná podoba odpočúvania bránila účinnému boju s organizovaným zločinom alebo obmedzovala pri zabezpečovaní národnej bezpečnosti. Nová úprava by naopak uľahčila nepriame odpočúvanie prostredníctvom, jedného zo kontaktov dotknutej osoby, upozornil Bugár.

Mečiar z vlastnej skúsenosti vie, že mobilnú komunikáciu možno okrem odpočúvania zneužiť aj inak, odmietol však konkretizovať ako. Osobne preto mobilný telefón nepoužíva vôbec. „Pretože mu absolútne ako technickému prostriedku a nositeľovi informácií neverím“, poznamenal. Návrh podľa Mečiara revitalizuje systém kontaktov, ktorý používala komunistická Štb. Pre HZDS preto neprichádza do úvahy, aby spomínanú úpravu odposluchov v parlamente podporilo.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar potvrdil, že na koaličnej rade hnutie navrhlo Smeru-SD spoluprácu svojich odborníkov na riešení situácie v zdravotníctve. Pre budúcnosť rezortu bude podľa neho kľúčové, či sa vláda rozhodne ísť cestou škrtenia výdavkov alebo bude navyšovať príjmy. Dodal, že snahy ministerstva racionalizovať lôžkovú sieť narážajú na silný odpor z regiónov. Vylúčil tiež, že by HZDS podporilo znárodnenie súkromných zdravotných poisťovní v prospech systému jednej zdravotnej poisťovne.

Autor: mv

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 315
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 958
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 238
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 556
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 526
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 673
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19.

František Majerský z KDH označil vyjadrenia splnomocnenca za provoaprílový žart.


SITA
Ilustračné foto.

Prípad desí aj po rokoch.


Organizácie hovoria o neodbornom rozhodnutí a neefektívnom opatrení vlády.


TASR 1
Medveď hnedý.

Podľa Fica vláda prijala citlivé rozhodnutie.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu