Bratislava 13. mája (TASR) - Pre študentov druhého a tretieho ročníka stredných škôl pripravila Liga za duševné zdravie a Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského vzdelávací program o duševnom zdraví, psychológii a psychiatrii.
Témami programu sú mýty o duševných chorobách, alebo ako to vyzerá u psychológa a psychiatra. Projekt pozostáva z troch stretnutí a mladí ľudia sa interaktívnym spôsobom dozvedia aj to, kedy sú duševné problémy ešte "normálne" a kedy už človek potrebuje pomoc, ako sa zbaviť smútku, depresie a strachu a ako rozoznať, kedy on alebo ľudia z jeho okolia potrebujú pomoc.
Mnohí stredoškoláci totiž trpia dlhodobo duševnými ťažkosťami, ale majú zábrany navštíviť odborníkov. Hanbia sa o nich hovoriť, lebo mnohí takéto stavy považujú za prejav slabosti. Najčastejšie sa u mladých prejavuje nadmerná úzkosť, smútok a depresia. Častými príčinami sú vysoké požiadavky v škole, problémy v rodine, odstrkovanie alebo šikana spolužiakov.
Duševné choroby sú však jedným z najčastejších dôvodov pre neprítomnosť v zamestnaní a sú zodpovedné za predčasný odchod do starobného alebo invalidného dôchodku. Úzkosť a depresia patria k najčastejším duševným poruchám v krajinách Európskej únie. Podľa štatistických údajov sa úzkosť vyskytuje u desiatich percent populácie, častejšie u žien.
Liga za duševné zdravie je nepolitické, charitatívne, neprofesionálne záujmové združenie občanov a právnických osôb a jej cieľom je aktívna podpora duševného zdravia.