BRATISLAVA 13. mája (SITA) - Situácia v zdravotníctve nie je ešte podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku kritická, treba však podľa neho pristúpiť k racionalizácii. Podľa Daniela Lipšica (KDH) sa situácia v rezorte zhoršuje a vláda je pri jej riešení bezradná. Povedali to v dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
Postoj a podpora SNS Valentovičovi bude podľa Pašku záležať od zmien, ktoré minister navrhne. Treba si podľa neho uvedomiť komplikovanosť rezortu. "Je naivné domnievať sa, že my počas jedného volebného obdobia vyriešime problémy zdravotníctva," povedal Paška. "Každý minister má svoj tím poradcov," reagoval Paška na vyjadrenia predsedu SNS Jána Slotu, že rezort riadi niekto iný.
Daniel Lipšic (KDH) sa opýtal, čo sa urobilo rok po voľbách. "Situácia v zdravotníctve sa zhoršuje. Minister a celá vláda sú bezradní," povedal Lipšic kritizujúc, že vláda nemá predstavu, respektíve ju stále mení a situácia v rezorte sa zhoršuje. Na margo požiadaviek zdravotníkov, upozorňujúcich na možnosť štrajku, Paška povedal, že vláda robí všetko pre zvýšenie platov zdravotníkov. Poukázal aj na súvislosti chystaného Zákonníka práce, ktorý bude klásť ešte väčšie nároky na počet zdravotníckeho personálu. Preto podľa Pašku treba zabezpečiť, aby zdravotníci neodchádzali. "Ťažko môžeme hovoriť o zlepšovaní situácie v zdravotníctve, keď vláda nemá odvahu," povedal Lipšic. Stav v zdravotníctve podľa Pašku ešte nie je kritický, keďže zdravotnícke zariadenia poskytujú starostlivosť.
Pripustil však, že sa naďalej zadlžujú, preto treba podľa neho tento proces zastaviť. "Naozaj sa bude musieť k tej racionalizácii siahnuť," povedal Paška o ministrom pôvodne navrhovanej možnosti rušiť lôžka. Minister má podľa Lipšica ťažkú úlohu, keďže je limitovaný rozhodnutiami predsedu vlády, ktorý s racionalizačnými opatreniami nesúhlasí. Model jednej štátnej zdravotnej poisťovne nie je podľa Pašku pre riešenie v zdravotníctve prioritný a podporuje skôr pluralitu v zdravotnom poistení. "Budeme opatrní, aby sme dali súhlas na takéto kroky," dodal Paška na margo možných zásahov do systému zdravotných poisťovní.
Novela vysokoškolského zákona, ktorú parlament s nesúhlasom opozície a výhradami aj zo strany predstaviteľov koalície posunul do druhého čítania, neprináša podľa Lipšica pre študentov nič dobré a vytvára veľký priestor pre korupciu. "Je férové a spravodlivé, ak sa na štúdium vysokoškolákovi skladajú aj ľudia z nižších príjmových skupín," opýtal sa Lipšic. Podľa neho by bolo solidárne, ak by sa študenti podieľali na nákladoch na štúdium. Kritizoval tiež aktuálne pomery v parlamente, kde podľa neho existuje silná deliaca čiara medzi koalíciou a opozíciou a koalícia z politických dôvodov nechce podporiť opozičné návrhy ani vtedy, keď sú vecne správne a potrebné. Podľa Pašku je diskutabilné, či novela obmedzuje akademické slobody. "Tí, ktorí dávajú financie, by mali o rozpočte škôl rozhodovať," dodal Paška.
Sociálna politika cez dane podľa Janiša podporuje bohatých
Dobrý vývoj ekonomiky dáva podľa poslanca Smeru-SD Jozefa Buriana predpoklad na vyplatenie vianočného dôchodku aj tento rok a vláda chystá aj ďalšie opatrenia. Sociálnou politikou prostredníctvom daní podľa Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) vláda podporuje bohatých, nie chudobných. Povedali to v dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
Na margo východísk štátneho rozpočtu, schválených vládou, Janiš označil za pozitívne, ak deficit verejných financií klesá, avšak za negatívne, že klesá pomaly. "Vyzerá to tak, že vláda nemyslí na budúcnosť a veľa dáva do spotreby v súčasnosti," povedal Janiš s tým, že pri súčasnej veľmi dobrej výkonnosti ekonomiky by sa mal znižovať deficit. "Prečo ste deficit neznížili pod tri percentá vy," oponoval Burian s tým, že súčasná vláda robí úsporné opatrenia tam, kde sú rezervy - vo verejnom obstarávaní či v administratíve, napríklad rušením krajských úradov. Podľa Janiša práve zložité reformy, ktoré realizovala minulá vláda, umožnili súčasnú kondíciu ekonomiky. "Čo sa týka rušenia krajských úradov, vy ich nerušíte, len premaľúvate tabule," povedal Janiš Burianovi s tým, že sa tým ušetrí len 151 miest.
Odmietanie znižovania daní napriek ekonomickému rastu má podľa Buriana viacero dôvodov, súvisiacich so vstupom do európskej menovej únie. Znižovanie DPH na knihy alebo internet, ktoré pripustil minister financií Ján Počiatek, Janiš nekomentoval s tým, že počká na návrh. Kritizoval však sociálnu politiku prostredníctvom daní. "Pri sociálnej politike cez dane podporujete bohatých, nie chudobných," povedal Janiš.
Technické prípravy prechodu na euro sa podľa Janiša spomalili. Kritizoval dlhodobú neobsadenosť viceguvernéra NBS. "Podľa mňa predseda vlády nie je vnútorne stotožnený s prechodom na euro," povedal Janiš s tým, že ak bude technický prechod na euro meškať, predraží sa a "odskáču si to občania". Burian potvrdil, že vláda urobí všetko, aby splnila podmienky prechodu na euro. "Nie je problém, netreba vytvárať paniku," dodal Burian.