Strana európskych socialistov (PES) podľa lídra vládnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara tlačí na to, aby Smer-SD premiéra Roberta Fica vymenil v koalícii SNS Jána Slotu za niektorú z opozičných strán. Mečiar to dnes povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie. Smeru-SD pozastavila vlani PES členstvo práve pre účasť SNS vo vláde. Podľa Fica sa však PES za zmenu zloženia slovenskej vládnej koalície vyslovila ešte vlani v lete, v súčasnosti to už vraj nie je aktuálne.
"Strana európskych socialistov istým spôsobom tlačí na Smer na výmenu koaličného partnera za niekoho z terajšej opozície," povedal Mečiar. SNS by podľa neho mohla nahradiť SDKÚ-DS alebo SMK, avšak nie opozičné KDH. Predstavitelia tohto hnutia totiž už skôr vyhlásili, že nevstúpia do vlády s ĽS-HZDS na čele s Mečiarom.
"Bolo to krátko po zostavení vlády niekedy v auguste 2006, kedy eurosocialisti priamo na mňa tlačili, aby som rozdelil vládnu koalíciu a aby som vymenil nielen pána Slotu, ale aj pána Mečiara," reagoval Fico pre Markízu.
Túto informáciu má Mečiar podľa vlastných slov priamo od európskych socialistov. Nielen pre takéto informácie, ale aj pre nárast objemu úloh vládnej koalície sa podľa Mečiara komunikácia medzi jej lídrami zintenzívnila.
Podľa vyjadrenia európskych politikov, ktorých však Mečiar nechcel menovať, je ĽS-HZDS jedinou zárukou európskej a transatlantickej spolupráce spomedzi strán súčasnej koalície. Mečiar nespresnil, kam sa plánuje strana začleniť. "Keby sme boli takí zlí, nesedela by Irenka Belohorská v najvyššom orgáne Európskeho parlamentu," povedal Mečiar na margo európskeho účinkovania ĽS-HZDS. Úvahy o vstupe strany do EPP podľa Mečiara v strane ukončili aj preto, že nebudú pred KDH "s pokorou kľačať a čakať rozhrešenie".
PES Smer pozastavil minulý rok v októbri
SDKÚ-DS expremiéra Mikuláša Dzurindu v minulosti spoluprácu so Smerom-SD odmietla. Otvorenejší boli po vlaňajších parlamentných voľbách k spolupráci s Ficom predstavitelia Strany maďarskej koalície (SMK). Začiatkom apríla však novozvolený predseda SMK Pál Csáky odmietol trvalejšiu spoluprácu so súčasnými vládnymi stranami.
Európski socialisti pozastavili Smeru-SD členstvo minulý rok v októbri, pretože do vlády sa dostala SNS, ktorá je obviňovaná z nacionalizmu. Šéf strany Slota v minulosti opakovane slovne útočil napríklad na Maďarov a Rómov. PES mala o obnovení členstva Ficovej strany rozhodnúť v júni, napokon jej predstavitelia posunuli rozhodnutie na október.
Napriek výhradám PES sa na domácej politickej scéne Smer-SD teší značnej priazni voličov. V prieskumoch verejnej mienky dosahuje strana viac než 40-percentné preferencie. Premiér Fico po rokovaní koaličnej rady začiatkom týždňa vyhlásil, že koalícia je pevná a vzťahy predstaviteľov vládnych strán sa v posledných mesiacoch ešte zlepšili.
Slota: Európski socialisti nedajú Slovensku ani suchý chlieb zadarmo
Predseda SNS Ján Slota nepovažuje vyjadrenia predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara o nátlaku Strany európskych socialistov na Smer-SD, aby vymenil koaličného partnera za niekoho z terajšej opozície, za prekvapujúce. "To ja už viem dosť dlho, povedal mi to sám premiér Fico. Ja neviem, ako je Slovensko od nich (európskych socialistov - pozn. red.) závislé, oni nám nedajú ani suchý chlieb zadarmo," povedal Slota TASR na Mečiarove výroky, ktoré zazneli v TV Markíza v relácii Na telo.
Slotove slová však odmietajú obaja podpredsedovia Smeru-SD, ktorí sa zaoberajú zahraničnou politikou. "Ja chodím možno viac po svete ako pán Mečiar a zrejme sa stýkam aj s viacerými zahraničnými politikmi ako on, no toto som ešte nepočul," povedal dnes pre TASR vicepremiér pre európske záležitosti Dušan Čaplovič.
Europoslanec Vladimír Maňka dnes pre TASR vyhlásil: "Pred dvadsiatimi dňami som sa stretol s predsedom politickej frakcie eurosocialistov, pánom Schulzom, ale nič také mi nenaznačil". Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš odmieta Mečiarove výroky komentovať.
Zala: Európski socialisti rešpektujú naše vnútropolitické pomery
Strana európskych socialistov podľa poslanca Smeru-SD Borisa Zalu rešpektuje naše vnútropolitické pomery. Povedal to dnes pre SITA v reakcii na vyjadrenie predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara o tom, že PES tlačí na Smer-SD, aby v koalícii vymenil SNS za niektorú z opozičných strán, pričom odznelo aj meno Mikuláša Dzurindu.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda pre SITA nechcel Mečiarovo vyjadrenie komentovať. "Ja to vážne neberiem," dodal Dzurinda.
"Ani v uznesení, v ktorom pozastavili naše členstvo, sa nehovorí, že by sme mali vymeniť niektorého koaličného partnera. Záleží im na tom, aby sa SNS neprejavovala ako extrémistická nacionalistická strana a aby sa žiaden takýto extrémny nacionalistický prvok nedostal do vládneho programu ani vládnej aktivity," povedal pre SITA Zala s tým, že európski socialisti nikdy Smeru-SD nenavrhovali iného partnera alebo nevnucovali, koho by si mal Smer-SD vybrať.
Oddialenie rozhodovania o pozastavenom členstve Smeru-SD v PES z júna na október podľa Zalu znamená, že si strany PES vzali čas na detailné oboznámenie sa so situáciou na Slovensku. "V tejto chvíli som presvedčený, že chcú rozhodnúť pozitívne, pretože podstatná je vládna politika a program a v ňom sa za posledného tri štvrte roka nič z toho, z čoho mali obavu, neprejavilo," povedal Zala s tým, že z tohto pohľadu je jesenný termín rozhodnutia o členstve Smeru-SD dobrý. "Ja osobne očakávam pozitívne rozhodnutie, ale treba viesť intenzívny dialóg so stranami PES. Aj my musíme ukázať ochotu a schopnosť spolupracovať rovnako ako oni ochotu a schopnosť porozumieť situácii na Slovensku," dodal Zala.
Európski socialisti žiarlia na vládnu koalíciu na Slovensku, tvrdí Rafaj
Európski socialisti akoby žiarlili na súčasnú vládnu koalíciu na Slovensku, pretože aj vďaka SNS sa u nás darí presadzovať hodnoty socialistov. Pre SITA to dnes povedal poslanec a hovorca SNS Rafael Rafaj v reakcii na vyjadrenia predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
SNS bude podľa Rafaja naďalej pôsobiť ako stabilizujúci prvok vládnej koalície, ktorá je podľa neho najstabilnejšia z vlád krajín V4. "Nebudeme vstupovať do vnútorných záležitostí a rozhodnutí Socialistickej internacionály. Ak by oni verejne deklarovali takýto postoj výmeny, považovali by sme to za neprimerané zasahovanie do vnútorných záležitostí SR a za snahu dodatočne prerozdeliť rozhodnutie voličov, ktorí chceli podľa výsledkov volieb slovenskú vládu a slovenská vláda sa nedá zostaviť bez SNS," povedal Rafaj pre SITA.
Je vecou Smeru-SD, akú politiku prijme, povedal Rafaj s tým, že podľa vyjadrení predstaviteľov Smeru-SD si Smer drží vlastnú vnútornú suverenitu. "Európski socialisti akoby žiarlili na súčasnú vládnu koalíciu na Slovensku, pretože aj vďaka SNS a ĽS-HZDS, čo sú stredové strany, sa darí presadzovať hodnoty socialistov na Slovensku, čo sa nedarí mnohým takzvaným socialistickým vládam v Európskej únii," dodal Rafaj s tým, že európski socialisti majú podľa neho pravdepodobne strach z pertraktovania takých tém ako národná suverenita a zvrchovanosť, pretože sa dajú veľmi dobre kombinovať so sociálnym programom.
aktualizované 20:29
Autor: zh

Beata
Balogová
