Bratislava 9. apríla (TASR) - Na aktivity Domu zahraničných Slovákov (DZS) sa z rozpočtu vyčleneného pre túto inštitúciu využíva len asi 30 až 40 percent, jeho činnosť je teda podľa generálneho riaditeľa sekcie medzinárodnej spolupráce Ministerstva kultúry SR (MK SR) Andreja Zmečeka neefektívna a často duplicitná s orgánmi štátnej správy. Prevažná časť príspevkov totiž pripadá na prenájom budovy, prevádzkové náklady, mzdy, odvody a ďalšie. Uviedol to v súvislosti s avizovaným návrhom transformácie, v ktorom sa uvažuje aj o zrušení DZS a ktorý MK SR predložilo na medzirezortné pripomienkové konanie.
Lokalizovaním aktivít na ministerstvá kultúry, školstva, zahraničných vecí, prípadne vnútra by sa podľa Zmečeka podarilo lepšie využiť financie na podporu akcií, kontaktov a vzťahov zahraničných Slovákov. "Po vyhodnoteniach prehľadov aktivít v minulom roku, finančných podkladov sa ukázalo, že systém, ako aj priamy prínos DZS je veľmi neefektívny," zopakoval A. Zmeček. Napríklad na výstavnícku činnosť, prezentáciu kultúrnych podujatí by sa mohli využívať zariadenia, objekty a sály MK SR a nemuseli by sa celý rok platiť priestory DZS.
MK SR má záujem podporovať najmä komunity zahraničných Slovákov, ktoré majú finančné ťažkosti. Ide napríklad o slovenské menšiny žijúce na Ukrajine, v Rumunsku, Maďarsku a juhoslovanskej Vojvodine, pričom Slováci napríklad v USA, Kanade a Austrálii sú finančne zabezpečení.
Hovorca MK SR Juraj Puchý dementoval informácie riaditeľa DZS Clauda Baláža, že minister Kňažko sa dosiaľ nezúčastnil ani na jednej akcii organizovanej touto inštitúciou. Uviedol, že na viacerých je jeho účasť pravidelná.