BRATISLAVA 13. mája (SITA) - Históriu trnavského divadla od jeho prvej inscenácie, ktorou bola v roku 1974 hra Osvalda Zahradníka hra Prekroč svoj tieň až po poslednú inscenáciu zo sezóny 2005/ 2006 - Goetheho Urfausta prináša nová publikácia Divadlo v Trnave z vydavateľstva Slovenskej akadémie vied (SAV) VEDA. Ako napovedá podtitul diela od Dagmar Podmakovej "ako sa hľadalo (1974 - 2006)", čitateľa čaká kniha o divadle, ktoré vzniklo v roku 1974 ako Divadlo pre deti a mládež a dnes nesie názov Divadlo Jána Palárika v Trnave. Ako ďalej agentúru SITA informovala Katarína Ducárová z Kabinetu divadla a filmu (SAV), pohľad z vnútra trnavského divadla chcel pôvodne napísať jeho bývalý šéf Ladislav Podmaka, ktorý bol nástupcom zakladateľa a prvého riaditeľa divadla Jána Rybárika. Pre ťažkú chorobu to však neuskutočnil. Jeho plány naplnila jeho manželka - autorka knihy, teatrologička Dagmar Podmaková. Knihu slávnostne predstavia v pondelok o 14:00 v bratislavskom hoteli Bôrik.
Kniha zachováva časovú postupnosť jednotlivých vývinových etáp tvorby divadla a sleduje aj jeho postavenie na česko-slovenskej divadelnej scéne. Pripomína, že v trnavskom divadle začínali dnes známi režiséri Blaho Uhlár a Juraj Nvota a spolu s inými hosťujúcimi režisérmi ako bol Peter Scherhaufer a Ondrej Šulaj predstavovali v 70. a 80. rokoch 20. storočia jeho zlatú éru. Obdobie po roku 1989 charakterizuje podľa autorky hľadanie identity v novej spoločnosti. Do Trnavy začali prichádzať noví herci i režiséri. Dielo tak popri množstve divadelných tvorcov spomína aj celý rad hercov, ktorí začínali práve v Trnave - Zuzanu Kronerovú, Mariána Zednikoviča, Štefana Kožku, Annu Šiškovú či Vladimíra Hajdua, ale aj Katarínu Brychtovú, Petra Kočiša a ďalších. Pripomína, že s trnavským divadlom je nerozlučne spätý i Jaroslav Filip.
Súčasťou knihy sú stovky fotografií, ilustrovaný súpis inscenácií, zoznam terajších i bývalých pracovníkov a resumé v anglickom jazyku spolu s registrom mien a diel. Pod grafickú podobu 272-stranovej knihy sa podpísal Fero Jablonovský.