Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce vložiť majetok svojich krajských nemocníc do obchodných spoločností. Tie má župa vytvoriť spolu s neziskovými organizáciami, ktoré majú v súčasnosti nemocnice v prenájme. NSK chce prostredníctvom akciových spoločností znova ovplyvňovať chod nemocníc a zbaviť sa takmer 400 miliónového dlhu, ktoré majú zdravotnícke zariadenia. Vyplýva to z materiálu, o ktorom dnes rokovalo krajské zastupiteľstvo.
Po Banskobystrickom samosprávnom kraji je NSK ďalším, ktorý sa snaží o zmenu zmlúv s neziskovými organizáciami spravujúcimi nemocnice.
Nemocnice v Topoľčanoch, Leviciach, Šale a Komárne v správe kraja prenajalo minulé zastupiteľstvo napriek nesúhlasu župana Milana Belicu neziskovým organizáciám na 15 rokov. NSK eviduje záväzky súvisiace s týmito zdravotníckymi zariadeniami vo výške takmer 400 miliónov Sk.
"Poslanci nám dnes dali mandát aby sme mohli začať rokovanie," povedal ČTK riaditeľ úradu NSK Ľudovít Šajgal. O možnostiach, ako vrátiť samospráve možnosť ovplyvňovať chod zdravotníckych zariadení, rokovali poslanci bez výsledku už na predchádzajúcich zastupiteľstvách. Podľa vedúcej odboru sociálnych vecí a zdravotníctva úradu Jozefíny Vlčkovej sa rokovania začnú okamžite. Aký bude mať NSK podiel v obchodných spoločnostiach, zatiaľ nie je jasné. Akcionármi by mali byť aj mestá, v ktorých zariadenia stoja.
Podľa Župana Milana Belicu nie je však vytvorenie akciových spoločností najlepším riešením. "Nechcel som ani neziskové organizácie, situáciu nevyriešia ani obchodné spoločnosti," myslí si Belica. Optimálne by podľa neho bolo vrátiť správu nemocníc na župu.
Nové popôrodnícke oddelenie na Kramároch už otvorili
Zrekonštruované popôrodnícke oddelenie na gynekologicko-pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) akademika Ladislava Dérera v Bratislave za približne sedem miliónov korún dnes otvorili. Ako pre agentúru SITA uviedol prednosta kliniky Ján Štencl, rekonštrukcia sa začala ešte za bývalého riaditeľa FNsP Bratislava Valeriána Potičného a pokračovala za Andreja Mayera, ukončiť sa ju podarilo až za súčasného riaditeľa Richarda Rašiho.
"Celé to trvalo veľmi dlho, chvalabohu sa to skončilo nástupom nového riaditeľa, ktorý dokončenie výrazne urýchlil. Oddelenie bolo nutné zrekonštruovať a sprevádzkovať čo najskôr, pacientky tu bývali v nedôstojných podmienkach, jedno sociálne zariadenie a dve sprchy na celé oddelenie. Pomaly sme sa blížili k stredoveku," povedal Štencl. Podľa neho sú dnešné izby na vyššej úrovni a návštevy sa tiež prijímajú v dôstojnejších podmienkach. "Už to nie je akási strojová výroba, že žena niekde porodí a odíde, ale mamička môže aj s dieťatkom bývať v ľudských podmienkach," konštatoval Štencl. Rekonštrukcia oddelenia bola hradená z prevádzkových peňazí nemocnice, na úprave priestorov pred výťahmi sa finančne podieľali sponzori.
Nové oddelenie má jedenásť nadštandardných izieb s 21 posteľami, desať izieb je dvojposteľových, jedna izba je jednoposteľová. Izby sú zariadené novými posteľami, matracmi, lôžkovinami a nočnými stolíkmi, každá má tiež vlastnú kúpeľňu so sprchou, umývadlom a sociálnym zariadením. Podľa Štencla sa v blízkej budúcnosti uvažuje aj o ďalších doplnkoch izieb, pribudnúť by mohli televízory a klimatizácia či obrazy na steny. Mamičkám je taktiež k dispozícii kuchynka s chladničkou, mikrovlnnou rúrou a rýchlovarnou kanvicou, nový nábytok sa nachádza aj v priestore pre návštevy. Nemocnica už stanovila sumu, ktorú mamička zaplatí za deň pobytu v nadštandardnej izbe, v prípade dvojposteľovej izby si rodičky rozdelia sumu na polovicu.
Ján Štencl zároveň predpokladá, že do leta by mohlo byť otvorené aj rekonštruované pooperačné oddelenie na ôsmom poschodí. "Čo najskôr by sme chceli otvoriť aj toto oddelenie. Šéf urológie bol taký ochotný, že nám jedno oddelenie uvoľnil, my ale máme výčitky svedomia, že toto oddelenie mu už tak dlho držíme. Preto by sme chceli pooperačné oddelenie sprístupniť čo najskôr," dodal Štencl.
Autor: zh

Beata
Balogová
