KOŠICE 14. mája (SITA) - Až 70 Rómov sa rekvalifikovalo a 40 si našlo prácu vďaka projektu MAXIM - Marginalizácia, xenofóbia – Identifikácia mechanizmov predchádzania vylúčenosti, ktorý realizoval Košický samosprávny kraj (KSK) s domácimi a zahraničnými partnermi. S realizáciou projektu začali v marci 2005, skončí sa v júni tohto roka. Pri tejto príležitosti sa dnes a v utorok koná v Košiciach záverečná medzinárodná hodnotiaca konferencia. Náklady na projekt dosiahli vyše 8,6 milióna korún, z čoho 8,2 mil. Sk boli zdroje z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu. KSK ho dofinancoval z daru U.S. Steel Košice vo výške 432 000 korún.
Ako dnes na tlačovej besede uviedla projektová manažérka Silvia Hricková, do vlastného projektu zapojili 531 nezamestnaných Rómov z troch lokalít – Veľká Ida, Družstevná pri Hornáde a košickej mestskej časti Luník IX. Partnerom projektu, okrem spomínaných obcí, boli z domácej podnikateľskej sféry spoločnosť U.S. Steel Košice a zo zahraničia fínska organizácia Meriskoski Vocational Training Centre, ktorú zastupovala koordinátorka Marja Liisa Lieppinen.
„Vo Fínsku máme približne desaťtisíc Rómov, no máme podobné problémy, najmä pokiaľ ide o vzdelávanie. Aj u nás si cez naše projekty Rómovia dokončujú základné vzdelanie, prípadne získavajú kvalifikáciu,“ povedal Lieppinen. Ocenila, že projekt MAXIM od začiatku vznikal za spoluúčasti zástupcov cieľovej skupiny, ktorej bol určený.
Hricková pri hodnotení uviedla, že projekt sa stretol s pozitívnym ohlasom u rómskej menšiny a jeho hodnotenie je pozitívne. Poukázal aj na nutnosť mať rómskych koordinátorov priamo v teréne, pričom sa celý realizačný tím musí pravidelne školiť, vzhľadom na rýchlo sa meniace podmienky u nás. „Ukázalo sa, že štát by mal vytvoriť legislatívne podmienky na poskytnutie ekonomickej podpory zamestnávateľom, na strane druhej noví zamestnanci hlavne zo začiatku potrebujú sociálne poradenstvo, aby zvládli množstvo nových povinností a „papierovania“, ktoré so sebou prináša vstup do zamestnania," skonštatovala.
Hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková pre agentúru SITA uviedla, že na základe pozitívnych výsledkov budú v tomto projekte pokračovať a podobné projekty aplikovať aj v iných okresoch. „Pri Úrade KSK funguje referát krízových projektov, ktorý sa má spolu s Radou Rómov pri KSK podieľať na kreovaní koordinačných centier v každom okrese, ktoré by mali takéto projekty v spolupráci s odborom regionálneho rozvoja pripravovať a realizovať. Prvé takéto koordinačné centrum sa má otvoriť koncom mája v Košiciach,“ povedala Bobríková. Dodala, že na základe dobrých skúseností bude KSK iniciovať aj legislatívne zmeny, aby zamestnávateľské subjekty, ale aj obce, dostali pri trvalom zamestnaní Rómov isté ekonomické výhody.