VYSOKÉ TATRY 14. mája (SITA) – Regionálne združenie tatranských a podtatranských obcí (Združenie) plne podporuje závery Štúdie posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav predmetu ochrany v NPR Tichá a Kôprová dolina, „a teda podporuje spracovanie kalamity v Tichej a Kôprovej doline,“ uviedol pre SITA predseda Združenia a primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak po dnešnom rokovaní vo Vysokých Tatrách. Starostovia a primátori podtatranských obcí a miest sú nespokojní s postupom niektorých mimovládnych organizácií, ktoré svojim prístupom bez zodpovednosti, „spôsobujú značné škody v území,“ doplnil Bieľak.
Závery Štúdie sú podľa Bieľaka v súlade s aktivitami podtatranských obcí. „Sme zodpovední za svoje územia a práve nekonanie, alebo nečinnosť v Tichej a Kôprovej doline je brzdou rozvoja celého územia,“ doplnil primátor. Nekonanie a spôsobovanie škody v Tichej a Kôprovej doline môže byť podľa starostov zlým príkladom aj pre ostatné časti regiónu.
Rozširovanie podkôrneho hmyzu sa dotýka aj mesta Spišská Belá, ktoré vlastní značnú časť pozemkov v Belianskych Tatrách. Krátko po kalamite dostalo mesto výnimku na spracovanie kalamity v niektorých častiach. Zostali aj územia, kde nemali výnimku na spracovanie kalamity. Práve tam sa rozšíril podkôrny hmyz a v súčasnosti, po opätovnom prerokovaní, mesto dostalo výnimku na spracovanie kalamity. „Kôrovec je už v lese, lesný porast je znehodnotený, kalamitné drevo je nepoužiteľné a my sa pýtame, kto bude za tento stav zodpovedný,“ povedal Š. Bieľak.
Starosta obce Štrba Michal Sýkora má pocit, že často sa o budúcnosti a ďalšom rozvoji regiónu Vysokých Tatier rozhoduje spôsobom „o nás bez nás“. Podľa Sýkoru v regióne je dostatok osobností nielen medzi starostami, ale aj medzi lesníkmi i ochranármi, ktorí by sa mali veľmi jasne postaviť k tomu, ako ďalej v rozvoji Vysokých Tatier, ochrany prírody i pripravovanej zonácie. Podľa Sýkoru sa môže už onedlho stať, že nebudeme hovoriť o Tatranskom národnom parku, ale o „Tatranskom národnom cintoríne“. Predstavitelia obcí nechcú mať Tatry také, ako vyzerajú dnes. „Chceme Tatrám vrátiť to, prečo tu ľudia chodili a zabrániť lykožrútovi, aby ďalej ničil tie stromy, ktoré stoja,“ dodal Sýkora. Podľa neho treba prírode pomôcť. Zničením zeleného lesa podkôrnym hmyzom budú priamo ohrození aj obyvatelia obcí, pretože v Tatrách majú zdroje pitnej vody.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.