BRATISLAVA 14. mája (SITA) - V čase, keď na Slovensku silnela maďarizácia, Slováci združení v Slovenskej lige v Amerike (SLvA) vydávali slovenské publikácie a zaujímali sa o slovenskú literatúru viac, ako ľudia na Slovensku, kde zatvárali školy, uviedol to dnes prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, ktorý prijal 25 predstaviteľov SLvA pri príležitosti 100. výročia jej vzniku. " Ja toto stretnutie beriem, že sa stretávame v rodinnom kruhu. Beriem vás ako Slovákov, ktorí nikdy nezradili svoju kultúru, ani vieru v slobodu svojho národa," dodal prezident. Predstavitelia SLvA sa rozhodli prísť na Slovensko ešte predtým, ako sa v júni v USA začnú oficiálne oslavy storočnice ligy. V Bratislave absolvujú niekoľko podujatí, nad ktorými prevzal záštitu Ivan Gašparovič.
Slovenská liga v Amerike vznikla 30. mája 1907 v Clevelande v štáte Ohio. Zastrešuje päť veľkých krajanských organizácií, ktoré združujú približne 300 000 Američanov slovenského pôvodu. Organizácie fungujú aj ako poisťovne. Vďaka tejto činnosti majú financie na chod SLvA. S členmi ligy uzatvárajú zmluvy na životné poistenie. Rodinní príslušníci členov ligy majú vďaka zmluvám nárok na peniaze v prípade smrti osoby, ktorá bola organizovaná v SLvA. Člen Výkonnej rady SLvA Ján Holý uviedol, že liga dodnes vydáva približne desiatku časopisov. Vychádzajú dvojjazyčne, s výnimkou periodika Slovák v Amerike, ktorý tlačia len v slovenčine. Predseda SLvA Daniel Tanzone uviedol pre agentúru SITA, že po tom, ako Slovensko zavŕšilo svoj boj o suverenitu a členstvo v euroatlantických štruktúrach, chce liga so Slovenskom spolupracovať najmä v kultúrnej a turistickej oblasti. Chce podporovať naše kultúrne inštitúcie, knižnice a spolupracovať s Maticou slovenskou. Tanzone, ktorý je americkým Slovákom tretej generácie a po otcovi má taliansky pôvod, uviedol, že je nadšený tým, čo Slovensko dokázalo od roku 1970, keď tu bol naposledy. Jedna vec sa mu však nepozdáva. " Nepáčilo sa mi, keď premiér povedal, že sa chce zbližovať s Ruskom a s Putinom. Slovensko je v NATO a v Európskej únii, neviem prečo chce byť bližšie k Rusku, " uviedol Tanzone pre agentúru SITA.
Keď sa rodila SLvA, slovenský národ bol na pokraji zániku, uviedol na slávnosti v Prezidentskom paláci Ján Holý. V tom čase bolo v USA okolo pol milióna Slovákov, čo bolo dosť na to, aby v Amerike vznikla národno-politická organizácia schopná reprezentovať Slovensko a hovoriť zaň vo svete, pripomenul Holý. Po ôsmich rokoch existencie liga uzavrela s Českým národným združením Clevelandskú dohodu, ktorá okrem iného predpokladala spojenie českého a slovenského národa vo federatívnom zväzku, s úplnou autonómiou Slovenska. Podľa Holého to bola odvážna myšlienka predpokladajúca rozpad tisícročnej Uhorskej monarchie. Spojenie Slovákov a Čechov napokon zakotvila Pittsburská dohoda, ktorú 31. mája 1918 v Pittsburghu v štáte Pennsylvánia podpísali zástupcovia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a Zväzu českých katolíkov s Tomášom G. Masarykom. Originál dohody priniesli zástupcovia LSvA do Prezidentského paláca. Podľa slov J. Holého je I. Gašparovič prvým slovenským úradujúcim prezidentom, ktorý ju videl v origináli.