BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Parlament postúpil do druhého čítania návrh novely zákona o kolektívnom vyjednávaní. Novela má posilniť postavenie odborovej organizácie v podniku a garantovať pluralitu odborových organizácií. Ak u zamestnávateľa pôsobia popri sebe viaceré odborové organizácie, pri uzatváraní kolektívnej zmluvy by mali podľa navrhovanej novely príslušné odborové orgány pôsobiace u zamestnávateľa vystupovať a konať len spoločne a vo vzájomnej zhode.
Poslanec Pavol Frešo (SDKÚ-DS) v rozprave k tomuto bodu kritizoval navrhované vypustenie tajného hlasovania o štrajku v rámci odborovej organizácie. „Môže sa tak vyvíjať nátlak na členov odborového združenia, ak nebudú súhlasiť s jeho vedením,“ upozornil. Prejavenie slobodnej vôle by podľa neho malo byť podporené tajným hlasovaním. Podľa poslanca Jozefa Haleckého (ĽS-HZDS) je však verejné hlasovanie o štrajku správnejšie, keďže každý hlasujúci odborár si tak musí svoj názor obhájiť.
Do druhého čítania sa dostal aj návrh novely zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Novou sankciou za nerealizovanie závažných podmienok na ochranu života a zdravia zamestnancov a podnikajúcich fyzických osôb má byť návrh inšpektorátu práce na odobratie živnostenského oprávnenia alebo pozastavenie prevádzkovania živností v taxatívne vymedzených prípadoch. „Pôjde o prípady, ak zamestnávateľ alebo fyzická osoba, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, pri prevádzkovaní živnosti závažne porušuje právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.