BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Vládny návrh novely Zákonníka práce je podľa opozície potrebné prepracovať. Ako na tlačovej besede uviedla podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová, navrhovaná novela obsahuje škodlivé návrhy, ktoré znížia ochranu zamestnancov a poškodia ľudí pri hľadaní si lepšie platenej práce.
Príkladom je podľa nej zvýšenie zodpovednosti zamestnanca za ním spôsobenú škodu zamestnávateľovi, ale zároveň zrušenie prihliadania na osobné a majetkové pomery zamestnanca pri vymáhaní takejto škody. "Obmedzujú sa tiež práva zamestnanca dohodnúť sa so zamestnávateľom na pružnom pracovnom čase," uviedla Radičová. Problémom je tiež podľa nej skomplikovanie čerpania voľna zamestnancom pri darovaní krvi.
Pri hľadaní si práce navrhovaná novela podľa Radičovej ľudí poškodí napríklad tým, že sťaží zamestnávanie učňov. "Zamestnávateľ bude musieť uhradiť náklady na vyučenie učňa, aj keď toto vyučenie v zamestnaní nevyužíva," objasnila podpredsedníčka SDKÚ-DS. Kritizuje tiež obmedzovanie využívania zamestnancov cez agentúry dočasného zamestnávania len na objektívne prevádzkové dôvody.
Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku sa dá dlhodobá ochrana zamestnancov dosiahnuť zvyšovaním konkurencieschopnosti a vzájomnej súťaže podnikov. "V regiónoch, kde je plná zamestnanosť, jedna nová investícia oveľa výraznejšie zlepšuje postavenie a podmienky zamestnancov v iných firmách, ako nepodarený Zákonník práce," povedal. Podľa neho je škodlivé zavádzať "zbytočné nové regulácie v pracovnoprávnych vzťahoch". Novelou Zákonníka práce sa pre definíciu závislej práce podľa Brocku zavedie nútená závislá práca. Ako pokračoval, KDH tiež nesúhlasí so zvyšovaním kompetencií odborov na úkor zamestnaneckých rád.
Podpredsedníčka SMK Klára Sárközy upozornila na to, že navrhovaná novela pracovného kódexu neprináša pre občanov žiadne pozitívne opatrenia. "Nepodporuje ďalší pokles nezamestnanosti a ani nezmierňuje regionálne rozdiely," povedala. Naopak, predkladané zmeny podľa podpredsedníčky SMK zužujú zmluvnú slobodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Ako problém vidí to, že novela Zákonníka práce nešla do parlamentu po dohode s oboma sociálnymi partnermi, ani po dohode v rámci vládnej koalície.
nr;su;jb