SME

Rada Európy: SR má rezervy v ochrane regionálnych a menšinových jazykov

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Dvadsaťpercentná hranica pre používanie jazyka menšín v úradnom styku neumožňuje jeho používanie v obciach, kde používatelia jazyka žijú vo zvýšenom počte, hoci nedosahujú ...

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Dvadsaťpercentná hranica pre používanie jazyka menšín v úradnom styku neumožňuje jeho používanie v obciach, kde používatelia jazyka žijú vo zvýšenom počte, hoci nedosahujú 20-percentný podiel na populácii.

Tvrdí to Výbor expertov, ktorý pre Výbor ministrov Rady Európy (RE) vypracoval správu o úrovni aplikácie Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov na Slovensku. Výbor na jej základe vypracoval odporúčania pre SR. Správu o priebehu a výsledkoch prvého kola monitorovania úrovne implementácie charty jazykov v SR predkladá na stredajšie rokovanie vlády minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Za ďalší problém považuje výbor aj fakt, že aj po prijatí charty jazykov stále platí zákon o štátnom jazyku. Podľa výboru obsahuje ustanovenia, ktoré obmedzujú zapracovanie niektorých ustanovení charty v praxi. Ide napríklad o používanie dvojjazyčných označení miest a používanie jazyka v zariadeniach sociálnych služieb. Podľa výboru preto treba zákon o štátnom jazyku novelizovať.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré odporúčania, ktoré na základe správy Výboru expertov adresoval Výbor ministrov RE Slovensku, sú venované školstvu. Poukazuje napríklad na nedostatočné vzdelávanie pedagógov. V súdnictve upozorňuje na to, že nie je zaručené právo na používanie jazyka pred súdmi. Podľa výboru sú tiež nedostatky v používaní jazyka v styku s miestnymi orgánmi a problémy s právom žien prijať a používať priezvisko v regionálnom alebo menšinovom jazyku. S výnimkou maďarského jazyka sú podľa správy menšinové médiá nedostačujúco a nepravidelne financované. Výbor osobitne hodnotí situáciu jednotlivých jazykov, najviac sa venuje rómskemu. Tvrdí, že vyučovanie rómčiny by malo byť tam, kde je o ňu záujem. Navrhuje urýchlenie zavedenia školských osnov pre rómsky jazyk a kritizuje neodôvodnené zápisy rómskych detí do špeciálnych škôl. Odporúčania prijal Výbor ministrov RE 21. februára. Ich prijatím sa skončilo prvé kolo monitoringu implementácie charty jazykov v SR, ktoré sa začalo v roku 2003. Odporúčania nemajú záväzný charakter.

SkryťVypnúť reklamu

"Je na každom štáte, akým spôsobom sa vyrovná s odporúčaniami Výboru ministrov Rady Európy," konštatuje okrem iného v odpovedi na odporúčania výboru Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR. Neexistuje totiž dokument, ktorý by upravoval ďalší postup. MZV navrhuje, aby vláda uložila vybraným členom vlády a splnomocnenkyni pre rómske komunity oboznámiť sa do 30. novembra s výsledkami prvého kola monitoringu a odporúčaniami Výboru ministrov Rady Európy, posúdiť možnosť ich realizácie a v rámci prípravy druhej implementačnej správy informovať ministra zahraničných vecí o prijatých opatreniach. Druhú správu o uplatňovaní charty v praxi má Slovensko predložiť do februára 2008.

Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov je jedným z dohovorov Rady Európy. Bola prijatá v roku 1992 a platí od 1. marca 1998. Zo 46 členských štátov Rady Európy ju ratifikovalo 21. Je vytvorená na ochranu a podporu regionálnych alebo menšinových jazykov ako ohrozeného aspektu európskeho kultúrneho dedičstva. Má kultúrny rozmer, chráni a podporuje regionálne alebo menšinové jazyky, nie jazykové menšiny.

SkryťVypnúť reklamu

V mene Slovenska podpísal chartu bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan v Štrasburgu 20. februára 2001 a slovenský parlament s ňou súhlasil 19. júna 2001. Predchádzajúci prezident SR, Rudolf Schuster ju ratifikoval 20. júla 2001 a ratifikačná listina bola uložená a zaregistrovaná v Rade Európy 5. septembra 2001. Charta začala na území SR platiť 1. januára 2002. Týka sa deviatich jazykov - bulharského, českého, chorvátskeho, maďarského, nemeckého, poľského, rómskeho, rusínskeho a ukrajinského. Na Slovensku je síce uznaných 11 menšín, no židovská komunita o definovanie svojho materinského jazyka ako menšinového nepožiadala a Moravania používajú český jazyk. Najvyššiu mieru uplatnenia menšinových jazykov priznáva charta maďarčine. Za územie, na ktorom sa používa regionálny alebo menšinový jazyk, považuje slovenská verzia charty obce, v ktorých tvorí národnostná menšina aspoň 20 percent.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 058
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 868
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 338
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 448
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 629
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ryan Poehling (Philadelphia) strieľa gól do siete Montrealu, vľavo slovenský útočník Juraj Slafkovský.

Slováci v noci na nedeľu nebodovali.


TASR
ONLINE: Formula 1 - Veľká cena Japonska 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Japonska 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Nela Lopušanová v drese BK Selects Girls.

Jej tím postúpil do finále Národneho šampionáttu USA po výhre 4:1.


Alexander Ovečkin nastupuje na zápas.

Obchodníci premenia inak priemerný zápas na zlatú baňu.


SkryťZatvoriť reklamu