Bratislava 15. mája (ČTK) - Poslanci parlamentu dnes začali rokovať o novele Zákonníka práce , ktorou chce vláda Roberta Fica zlepšiť postavenie zamestnancov a odborov. Navrhované zmeny viackrát ostro kritizovala opozícia aj zástupcovia zamestnávateľov, poslanci sa ňou začali zaoberať zatiaľ len v prvom čítaní.
"Z dôvodov prinavrátenia úrovne sociálnej ochrany zamestnancov na úroveň európskych štandardov vás prosím o podporu predloženej novely Zákonníka práce ," oslovila poslancov pri predstavení navrhovaných zmien v pléne ministerka práce Viera Tomanová.
Prípravy novely Zákonníka práce sprevádzali búrlivé diskusie. Zástupcovia firiem a opozície tvrdili, že nové pravidlá ohrozia hospodársky rast krajiny a zhoršia pružnosť pracovného trhu. Zmeny naopak podporovali odborári, podľa ktorých zamestnávatelia často zneužívali svoje postavenie.
Jednoznačná zhoda na podpore vládou schváleného materiálu nie je ani medzi vládnymi stranami. Koaliční lídri sa však dohodli, že ich poslanci novelu v prvom čítaní v parlamente podporia. Neskôr sa pravdepodobne budú snažiť presadiť určité zmeny, mali by sa však pravdepodobne týkať menej dôležitých ustanovení.
Navrhované zmeny dnes spoločne kritizovali zástupcovia trojice opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a SMK. "Novela Zákonníka práce naďalej obsahuje príliš škodlivé návrhy, ktoré neposilnia ochranu zamestnancov," uviedla pred novinármi poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová. Opozícia sa preto chystá požiadať zákonodarcov, aby vrátili predlohu na prepracovanie Ficovmu kabinetu.
Novela Zákonníka práce by mala obmedziť najímanie živnostníkov. Tí by už nemali vykonávať práce, na ktoré by mohli podniky ľudí zamestnať do trvalého pracovného pomeru. Firmy sa totiž doposiaľ neraz snažili pracovníkov najímať ako živnostníkov, čím sa napríklad vyhli povinnostiam odvádzať za zamestnancov odvody do Sociálnej poisťovne, či zdravotné odvody.
Zároveň by mali pre zamestnávateľov platiť prísnejšie pravidlá pre predlžovanie pracovných zmlúv na dobu určitú, či povinnosť vyplácania odstupného aj vtedy, ak zamestnanec pracuje vo výpovednej lehote. Tieto možnosti zamestnávatelia dlhodobo kritizovali. Podniky budú tiež musieť uvoľniť a zaplatiť jedného odborára na výkon odborárskej činnosti na 16 hodín za mesiac, ak je v podniku aspoň 50 odborárov.
Zmeny v pracovnom práve by mali nadobudnúť účinnosť po schválení v Národnej rade a podpise prezidenta od septembra.
leg prl