BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Naši vojaci by mohli v belgickej nemocnici v Libanone zostávať dlhšie ako doteraz. Prvý lekársky tím, ktorý sa cez víkend vrátil po dva a pol mesiaci na Slovensko, ministra obrany Františka Kašického informoval, že by mohli zostávať štyri mesiace. Po tomto období menia svojich ľudí Belgičania, uvažujú až o pol roku. Pri dlhšom pobyte by sme ale mali posielať dva tímy, ako Belgičania. Naši zdravotníci nemali náhradu, preto boli v službe 24 hodín. Aj keď cvičili alebo oddychovali, museli mať pri sebe vysielačku. Preto sa ani nedostali mimo tábor, len občas na miestny trh pár minút od nemocnice.
Chirurga Jána Zliechovca prekvapilo aj to, že vo vojenskej nemocnici mohli ošetrovať civilistov, ale nemohli ich operovať. Spomenul prípad 12-ročného miestneho chlapca so zápalom slepého čreva, ktorému vedeli pomôcť, ale vojenské pravidlá im to nedovoľovali. Civilistov, pokiaľ nebol ohrozený ich život, museli prevážať do miestnej nemocnice. Tá však bola horšie vybavená a muselo sa v nej platiť. Mnohí civilisti, podobne ako rodina chlapca, si to nemohli dovoliť. Zliechovec konštatoval, že ako lekár sa s takouto situáciou ešte nestretol.
V misii UNIFIL v Libanone zostal na ďalšieho dva a pol mesiaca vedúci tímu, ortopéd František Nikel. Domov sa vrátil chirurg Zliechovec z ružomberskej vojenskej nemocnice, anestéziológ Miloš Koľ, inštrumentár Jozef Smutný, zdravotníci Marek Demčák a Miriam Zichová. V Libanone ošetrili 330 pacientov, z nich vyše 20 operovali. Dva zápaly slepého čreva mali čínski vojaci UNIFIL, ďalšie zranenia boli úrazy alebo strelné zranenia. "Neboli to poranenia v rámci boja, ale väčšinou po zlej manipulácii so zbraňami. Viete, 11 tisíc vojakov, ktorí sa pohybujú so zbraňami - občas dôjde aj k nešťastným náhodám," uviedol pre SITA Zliechovec. V oblasti bol podľa neho pokoj.