SME

Minister Izák má zastaviť ťažbu v Tatrách

Do sporu o Tatry vstúpila Európska komisia. Vyzvala ministerstvo ŽP na zastavenie ťažobných prác v Tichej a Kôprovej doline.

Minister pôdohospodárstva Mirislav Jureňa (uprostred) sa prihovára lesníkom počas verejného zhromaždenia lesníkov s názvom Lesy sú v dobrých rukách, ktoré organizuje Slovenská lesnícka komora. Bratislava, 16. máj 2007.Minister pôdohospodárstva Mirislav Jureňa (uprostred) sa prihovára lesníkom počas verejného zhromaždenia lesníkov s názvom Lesy sú v dobrých rukách, ktoré organizuje Slovenská lesnícka komora. Bratislava, 16. máj 2007. (Zdroj: SITA)

Európska komisia (EK) vyzvala ministra životného prostredia Jaroslava Izáka na zastavenie ťažobných prác v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku.

Šéf Generálneho riaditeľstva EK pre životné prostredie Mogens Peter Carl zároveň listom informuje ministra o svojom úmysle navrhnúť EK začatie procesu voči Slovenskej republike za porušenie európskych smerníc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V záujme predchádzania škodám na lokalitách a zaistenia súladu s európskou legislatívou Vás vyzývam, aby ste zastavili prebiehajúce práce v predmetnom území a zaistili riadne posúdenie dopadov intervencie na ovplyvnené stanovištia a druhy," uviedol Carl v liste datovanom 11. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Generálne riaditeľstvo EK listom reaguje na správy o ťažobných aktivitách v Tichej a Kôprovej doline. Podľa nich dochádza k významnému poškodzovaniu stavu ochrany lokalít Natura 2000 v rozpore s požiadavkami európskej legislatívy ochrany prírody.

Hovorca rezortu životného prostredia Peter Višváder pre TASR potvrdil mailové prijatie listu. V súčasnosti ministerstvo čaká na jeho tlačenú verziu, po ktorej posúdení poskytne stanovisko.

Vláda podľa Fica nedovolí stratu kontroly štátu nad lesmi

Vláda SR nikdy nedovolí, aby štát stratil kontrolu nad lesmi, pretože je to sektor, ktorý má obrovský národohospodársky význam pre celú krajinu. Na dnešnom zhromaždení približne 1 300 lesníkov pred Úradom vlády SR, ktoré organizovala Slovenská lesnícka komora (SLK), to uviedol predseda vlády Robert Fico. Ako pokračoval, o lesy sa musia starať odborníci a nie amatéri. "Pokiaľ ide o ochranu životného prostredia, sú tu profesionálne štátne inštitúcie, ktoré vedia, či zákon je, alebo nie je porušený," zdôraznil Fico. Podľa jeho slov sú však na Slovensku aj profesionáli, ktorí vedia, čo potrebuje les a aký je jeho význam. Lesníci chceli stredajším zhromaždením upozorniť na znevažovanie svojej práce, napr. aj počas kalamitnej ťažby v Tichej a Kôprovej doline.

SkryťVypnúť reklamu

"Lesy sú jednou z mála hodnôt, ktorou sa Slovensko môže úspešne prezentovať v celom európskom priestore," konštatovali zástupcovia SLK. Podľa nich lesnícka komunita dôrazne protestuje voči znevažovaniu svojej práce v očiach verejnosti ľuďmi, ktorých stanoviská sú nekompetentné, väčšinou nemajú oporu v odbornom zdôvodnení a vedeckom základe. Podľa stanoviska SLK je evidentné, že prioritu má snaha diskreditovať pracovníkov lesníckej prevádzky, vedy a výskumu, v súčasnom období práve pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u. "Situácia v Tichej a Kôprovej doline bola spúšťačom a zároveň aj poslednou kvapkou pre protest lesníkov," povedal predseda lesníckej sekcie odborového zväzu Drevo, lesy, voda František Suchanovský. Ako doplnil v súvislosti s Tichou a Kôprovou dolinou, je potrebné kalamitu spracovať, pretože drevo začne hniť a spôsobí v lesoch ďalšie problémy. Lesníci tiež konštatovali, že sa často stretávajú s kladením vážnych prekážok zo strany tzv. ochrancov prírody pri plnení pracovných úloh, ktoré sú povinní zabezpečovať v zmysle zákona o lesoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri spracovaní polomu v Tichej a Kôprovej doline boli porušené viaceré ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny," povedal na margo situácie v Tatrách hovorca Ekofóra Marek Brinzík. Podľa neho aj napriek opakovaným slovným upozorneniam z Európskej komisie, že spracovanie polomu v Tichej a Kôprovej doline je porušením európskej legislatívy ochrany prírody, nebola zjednaná náprava. Ako však doplnil Ján Dobšovič za Mimovládny výbor Naše Tatry, lesníci si vždy nájdu dôvod, prečo ťažiť. Podľa neho boli dôvodom najprv povodne, potom požiare a v súčasnosti je ním lykožrút.

Ochranári vyzývajú vedenie ŠOP na odstúpenie

Klub stráže prírody a združenie Ekofórum vyzýva vedenie Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR), aby odstúpilo zo svojich funkcií vrátane generálneho riaditeľa Jána Mizeráka. Ako na dnešnej besede uviedol hovorca Slovenskej ornitologickej spoločnosti Marek Brinzík, ktorý dnes zastupoval predstaviteľov Ekofóra, "ak tak neurobia, budeme žiadať ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, aby ich odvolal on sám".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Brinzíka odborné stanoviská zamestnancov ŠOP SR boli menené pod tlakom ich nadriadených, ktorí vyvíjajú značné úsilie na to, aby z oficiálnych stanovísk vyplývalo, že odstraňovaním kalamitného dreva nedochádza k poškodzovaniu biotopov a chránených druhov živočíchov.

"Verejnosti sa podávajú informácie, ktoré nie sú pravdivé a nie sú v súlade so zákonom," povedal Brinzík. Podľa neho sú zamestnanci ŠOP povinní dodržiavať a rešpektovať slovenské a rovnako aj zákony Európskej únie. "Pod súčasných vedením to však nie je umožnené všetkým, niektorí sú za svoje vyjadrenia perzekvovaní. Spôsob súčasného vedenia rezortu životného prostredia a jeho zložiek napĺňa znaky totalitného režimu, v ktorom odbornosť a dodržiavanie legislatívy podlieha politickým a lobistickým tlakom," povedal Brinzík. Ako uviedol, niektorí zamestnanci už verejne vystupujú a podpisujú sa pod oficiálnu výzvu určenú pre ministra životného prostredia, v ktorej žiadajú vyvodenie osobnej zodpovednosti súčasného vedenia ŠOP, ktoré podľa nich zapríčiňuje negatívne trendy v ochrane prírody. "Doteraz sa pod petíciu podpísalo viac ako 170 zamestnancov," povedal Brinzík.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako sú podľa neho vyvíjané tlaky aj na rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). "Inšpekcia má do istej miery zviazané ruky, nakoľko minister životného prostredia Jaroslav Izák prejudikoval jej rozhodnutie vyjadreniami, že v Tichej a Kôprovej doline nedošlo k porušeniu zákona," konštatoval Brinzík.

Ako uviedol, podľa ochranárov nemá minister dostatok odborných znalostí, ani objektívnych podkladov na to, aby mohol takéto vyhlásenia prezentovať. "Inšpekcia má fungovať ako nezávislý orgán, ktorého rozhodnutia vychádzajú z odborných a objektívnych podkladov a zistení. Máme informácie o tom, že sú na ňu vyvíjané tlaky, či už priame, alebo nepriame," dodal Brinzík. Ako uviedol, ochranári zaslali na inšpekciu už niekoľko podnetov na prešetrenie situácie v Tichej a Kôprovej doline. "Vzhľadom na to, že sa inšpekcia bude určite zaoberať aj našimi podnetmi a aj listom Európskej komisie, jej rozhodnutie nepadne asi tento týždeň, skôr budúci. No nechajme sa prekvapiť," povedal Brinzík.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol predseda Klubu stráže prírody SR Ján Dobšovič, ankety pre pracovníkov jednotlivých správ národných parkov, chránených krajinných oblastí a regionálnych centier ochrany prírody a krajiny bolo oslovených 322 pracovníkov. Na otázky odpovedalo 121 zamestnancov, čo predstavuje 38-percentnú úspešnosť. Z rôznych dôvodov odmietlo odpovedať sedem pracovníkov.

Respondenti odpovedali na desať otázok, nie všetci však odpovedali na všetky otázky. "Až 84 zamestnancov odpovedalo, že nová organizačná štruktúra ŠOP SR neprispeje vôbec k odbornej nezávislosti, ale naopak odborné stanoviská budú ľahšie ovplyvnené politickou vôľou, prípadne lobistickými skupinami," povedal Dobšovič. Ako dodal, 63 opýtaných si myslí, že Ján Mizerák je najhorším riaditeľom v histórii ŠOP SR a má nízky odborný kredit. Len jeden respondent uviedol, že ide o priemerného riaditeľa bez výraznejších zmien, 45 jeho prácu nedokázali posúdiť. Až 57 pracovníkov, ktorí sa na ankete zúčastnili, uviedli, že dotazník vyplnili anonymne, lebo sa obávajú postihu.

SkryťVypnúť reklamu

MŽP SR: Informácie ochranárov sa nezakladajú na pravde

Informácie, ktoré dnes prezentovali o Štátnej ochrane prírody SR (ŠOP) predstavitelia Ekofóra a Klubu stráže prírody sú podľa ministerstva životného prostredia (MŽP SR) iba pokračovaním kampane proti rezortu a ŠOP a nezakladajú sa na pravde. "Ide iba o súčasť vytvárania psychického tlaku na generálneho riaditeľa ŠOP Jána Mizeráka," uvádza sa v správe, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva Peter Višváder.

Podľa rezortu ochranári nepredložili ani jeden relevantný argument, či dôkaz, na základe ktorého by minister mal voči vedeniu tejto inštitúcie konať. "Preto je opodstatnená domnienka, že ide len o mediálne prestrelky, ktorých cieľom je spochybniť novú organizačnú štruktúru štátnej ochrany prírody a jej kroky v oblasti Tichej a Kôprovej doliny. Cieľom tohto tlaku je aj verejné zastrašovanie generálneho riaditeľa ŠOP, aby nepostupoval principiálne v prípade porušovania pracovnej disciplíny viacerými pracovníkmi ŠOP, ktorí patria medzi ochranárov a verejne vystupujú proti vedeniu ŠOP, odmietajú plnenie pracovných úloh, ktorými sú poverení nadriadenými," uvádza sa v stanovisku rezortu životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Anonymnosť ankety medzi pracovníkmi ŠOP iba potvrdzuje skutočnosť, že zo strany ochranárov ide o nedôveryhodné argumenty, ktorými chcú tlačiť na vedenie ŠOP. Vedenie Štátnej ochrany prírody sa podľa MŽP nedá zastrašiť a bude od svojich pracovníkov vyžadovať plnenie úloh a disciplínu v zmysle pracovného poriadku organizácie. Rezort tvrdí, že ŠOP na rozdiel od členov nevládnych ochranárskych organizácií má na úseku ochrany prírody presne vymedzené úlohy, za plnenie ktorých zodpovedá v zmysle zákonov.

aktualizované 17:07

Autor: mv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


Oh my Hockey
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu