Vláda na dnešnom zasadnutí prerušila rokovanie o Správe o racionalizácii v zdravotníctve, ktorú predložil minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Ako minister vyhlásil na tlačovej besede, za týždeň, ktorý zostáva do ďalšieho zasadnutia vlády, budú koaliční partneri rokovať o možnosti zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu.
Podľa Valentoviča je naďalej možné, že ĽS-HZDS a SNS zmenia svoje doterajšie odmietavé stanovisko k jednej poisťovni. "Posun názorov je možný," uviedol minister. Podľa neho vláda dnes začala rokovania a bude pokračovať na budúcotýždňovom zasadnutí, kde by už mala prijať definitívne opatrenia.
Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni však aj dnes ČTK zopakoval, že systém jednej zdravotnej poisťovne nie je pre jeho stranu prijateľný. "Momentálne neprichádza do úvahy zavedenie jednej zdravotnej poisťovne," tvrdil.
"Myslím, že by to nebol dobrý krok, nevyriešil by problémy v zdravotníctve," dodal poslanec za SNS Štefan Zelník. Obaja však zdôraznili, že sú pripravení o ministrových plánoch rokovať.
Fico a Valentovič: Jedna poisťovňa je naplnením Ústavy
Zavedenie jednej zdravotnej poisťovne je podľa premiéra Roberta Fica podmienkou pre naplnenie Ústavy SR, ktorá zabezpečuje právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. "Nie, aby si babky museli dávať pod vankúš päťtisíc korún pre prípad, že by museli ísť do nemocnice," vyhlásil dnes Fico pred novinármi. "Bohužiaľ, predchádzajúca vláda toto ústavné právo významne narušovala," skonštatoval premiér.
Predseda vlády deklaroval, že jeho kabinet nechce ísť cestou odštátňovania zdravotníctva. "My chceme urobiť zo zdravotníctva bezplatnú službu ľuďom, aby každý, bez ohľadu na to, či je bohatý alebo chudobný, takýto prístup k zdravotníctvu mal. Tomuto cieľu najlepšie slúži jedna zdravotná poisťovňa," povedal Fico.
Zavedenie jednej zdravotnej poisťovne minister odôvodnil aj Valentovič potrebou naplniť ústavné práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ako to definuje Ústava SR. Valentovičov návrh počíta s tým, že všetci poistenci prejdú do jednej verejnoprávnej poisťovne, rovnako ako aj majetok, ktorý súkromné poisťovne nadobudli z verejného zdravotného poistenia. Minister však dôrazne odmietol, že by išlo o znárodnenie. "Ja ani naša legislatíva nepozná pojem 'znárodnenie'," vyhlásil Valentovič. Ubezpečil, že ak sa koaliční partneri dohodnú na jednej zdravotnej poisťovni, legislatívne sa použijú také mechanizmy, ktoré budú plne v súlade s Ústavou SR.
Úvahy o vyvlastnení dnes opäť narazili aj na ostrú kritiku opozície. "Strana, ktorá chce znárodňovať, nie je sociálnodemokratická, ale komunistická," povedal pred novinármi na adresu Smeru šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Správa tvrdí o neprimeraných ziskoch poisťovní
Súkromné zdravotné poisťovne vykazujú podľa správy, ktorú minister predložil, neprimerané zisky, čo nie je vďaka kvalitnému manažmentu, ale dôsledkom cieleného náboru poistencov a modelovania poistného kmeňa. Ako Valentovič vysvetlil, nechcel tým povedať, že by poisťovne v rozpore so zákonom odmietali poisťovať nákladných poistencov. "Marketingové aktivity poisťovní sa zameriavajú na zdravších poistencov," povedal minister.
Vláda sa takýmito návrhmi podľa Valentoviča vyrovnáva s "dedičstvom po predchádzajúcej vláde". Zároveň však zopakoval, že zdravotníctvo nie je v kríze. Na otázku, prečo teda navrhuje racionalizačné opatrenia, ktoré zásadne menia systém, Valentovič odpovedal: "Ide o trvalú udržateľnosť." Zdravotníctvo všade na svete vrátane Slovenska má podľa Valentoviča problémy. "Mojou povinnosťou je prijať také opatrenia, aby sme do budúcnosti minimalizovali riziko negatívneho vývoja," vysvetlil Valentovič.
Zavedenie jednej zdravotnej poisťovne Valentovič označil za prioritu strany Smer-SD, ktorá ho do funkcie nominovala. Preto ani nevidí problém v tom, že obaja koaliční partneri sú proti. "Je moje legitímne právo predložiť takýto návrh na rokovanie vlády," skonštatoval minister. Rozpor podľa neho nie je ani v tom, že programové vyhlásenie vlády garantuje rovnaké podmienky pre všetky zdravotné poisťovne. "Nehovorí nič o tom, že aj v koalícii môže prísť k posunu názorov," poznamenal minister. Ako dodal, úspech pri rokovaní s koaličnými partnermi neviaže na svoju stoličku, takže ak sa Smeru-SD nepodarí presadiť zavedenie jednej poisťovne, Valentovič neplánuje odstupovať.
Valentovič stále počíta so zrušením 6000 lôžok
Valentovič okrem zníženia počtu poisťovní navrhol vo svojej analýze aj ďalšie opatrenia, ktoré podľa neho prinesú úspory v zadĺženom rezorte. Stále napríklad počíta so zrušením viac ako 6000 lôžok v nemocniciach. Naopak, v analýze sa už neobjavilo zvýšenie odvodov štátu za svojich poistencov zo štyroch na päť percent, ktoré dočasne fungovalo od januára do apríla tohto roku.
Vláda pod vedením Smeru-SD po nástupe k moci presadila zrušenie viacerých reforiem bývalého ministra Rudolfa Zajaca. Občania prestali platiť u lekárov a v nemocniciach 20- a 50-korunové poplatky, znížili sa aj platby za recept. Okrem toho vláda presadila zníženie dane z pridanej hodnoty na lieky.
Počiatek: Zdravotníctvo je v katastrofálnom stave
Slovenské zdravotníctvo je podľa ministra financií Jána Počiatka v katastrofálnom stave, preto sa minister zdravotníctva Ivan Valentovič snaží urobiť niečo zmysluplné. "Netvárme sa, že zdravotníctvo tu bolo vo vynikajúcom stave," vyhlásil Počiatek po dnešnom rokovaní vlády. Samotný Valentovič následne skonštatoval, že zdravotníctvo nie je v kríze, občania majú dostupnú bezplatnú zdravotnú starostlivosť a platby v systéme fungujú.
Minister financií je názoru, že treba dať Valentovičovi ešte čas.
Počiatek považuje správu o programe racionalizácie v systéme zdravotníctva, ktorú na dnešné rokovanie vlády predložil šéf rezortu Ivan Valentovič, za ideovú úvahu, ku ktorej nie je zatiaľ možné zaujať konkrétne stanovisko.
"Je tam viacero výhrad a o materiáli v tejto podobe nie je možné rokovať. Budeme čakať, kým sa to skonkretizuje," povedal Počiatek po schôdzi kabinetu. Termín, kedy majú byť konkrétne návrhy predložené, nebol podľa Počiatka presne stanovený. "Je to absolútne akútna téma a je najvyšší čas prijať aspoň nejaké základné smerovanie," vysvetlil. Dodal, že niektoré riešenia by mali byť na stole na najbližšom zasadnutí vlády a domnieva sa, že frekvencia rokovaní k nim bude oveľa vyššia.
"Finálne riešenie celej tejto situácie nebude v nejakom krátkom čase. Je to beh na dlhú trať," prízvukoval Počiatek.
Ministerstvo financií v marci zásadne nesúhlasilo s návrhom novely zákona o zdravotnom poistení, v ktorej ministerstvo zdravotníctva navrhovalo povinné poistenie poistencov štátu vo verejnoprávnych poisťovniach. Podľa ministerstva financií by bolo vysoko pravdepodobné, že zahraničné poisťovne uplatnia na medzinárodných rozhodcovských súdoch žalobu za porušenie dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícií.
Dzurinda: Smer nie je schopný riešiť ťaživú situáciu v zdravotníctve
Smer-SD podal priezračný dôkaz o tom, že nie je schopný riešiť ťaživú situáciu v zdravotníctve, vyhlásil na dnešnej tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Reagoval tak na rozhodnutie vlády prerušiť rokovanie o Správe o racionalizácii v zdravotníctve. Podľa Dzurindu o bezradnosti vlády Roberta Fica svedčí, že "menia názory na opätku, vyhovárajú sa, hovoria tézy s jediným cieľom, ešte sa raz na hodinu nadýchnuť, mať pokoj ešte týždeň a potom sa nejako pretlčieme“.
Snahu o zavedenie jednej zdravotnej poisťovne komentoval Dzurinda slovami, že "strana, ktorá chce znárodňovať, nie je sociálnodemokratická, ale komunistická“. Pripomenul programové vyhlásenie, kde sa vláda zaväzuje presadiť prostredie, v ktorom budú mať všetky poisťovne rovnocenné podmienky bez ohľadu na svoju právnu formu. "Neprešiel ani rok a zrazu pluralita zdravotných poisťovní má byť problémom číslo jeden,“ poznamenal Dzurinda.
Predseda SDKÚ-DS chápe ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, v akej je zúfalej pozícii, keď sám nemá ideu a zadanie, ktoré od Fica dostal, je nesplniteľné. Myslí si, že vláda v zdravotníctve neurobí nič. "Zaútočiť na to, čo funguje, je nerozumné,“ poznamenal Dzurinda s tým, že ak sa niečo v minulosti v zdravotníctve podarilo, bolo to zavedenie súťaže v zdravotnom poistení. Opozícia podľa Dzurindu počká, aký bude obsah správy o stave zdravotníctva a návrhy na riešenie situácie, a potom sa rozhodne o ďalšom postupe. Správou by sa mal parlament zaoberať na júnovej schôdzi.
aktualizované 16:05
Autor: zh

Beata
Balogová
