BRATISLAVA 16. mája (SITA) - Súťaž na obstaranie projektovej dokumentácie na výstavbu rýchlej električky do Petržalky by mal bratislavský magistrát vypísať približne do troch týždňov. Ako agentúru SITA ďalej informoval bratislavský primátor Andrej Ďurkovský, zatiaľ však nie je jasné, či mesto zaobstará dokumentáciu iba pre trať od Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu alebo aj pre zvyšný úsek, ktorý postaví spoločne so štátom a železnicami. Istý zatiaľ nie je ani rozsah úprav Starého mosta, podľa Ďurkovského sú výsledky posudzovania statiky jeho 120-ročných pilierov dobré. "Nemám odvahu povedať, že dopadli veľmi dobre, ale sú veľmi pozitívne," uviedol. Mesto zrekonštruuje most na vlastné náklady, pomer rozdelenia investícii pri budovaní spoločného úseku si mesto, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Železnice SR dohodnú po vypracovaní odhadu nákladov. Trať tu má byť duálna s rozchodom 1 000 aj 1 435 milimetrov, podľa Ďurkovského sa dá obrazne povedať, že Bratislava zaplatí jednu koľaj, ušetriť by tak mala vyše miliardu korún.
Štát by mal väčšinu peňazí dostať z európskych peňazí, keďže trať sa bude budovať v rámci projektu transeurópskych dopravných sietí TEN - T 17, ktorý prepojí Paríž, Štrasburg, Štutgart, Viedeň a Bratislavu. "Nech však nikto nečaká, že stredom Petržalky bude premávať medzinárodný rýchlik," spresnil Ďurkovský. "Využívaná bude pre dopravu s hustotou zastávok v meste, ale umožní aj napojenie prímestských častí Bratislavy, miest a obcí, ktoré sú v tesnej blízkosti. Predstava je taká, že napríklad z Pezinka sa vlakom dostanete nielen na Hlavnú stanicu alebo stanicu Nové mesto, ale aj do absolútneho centra mesta, prípadne až do Petržalky, či do Devínskej Novej Vsi," dodal. Podľa neho by to odbremenilo električky jazdiace z Krasnian a Hlavnej stanice, železnice údajne uvažujú aj s priamym napojením letiska M. R. Štefánika.
Od Bosákovej po železničnú stanicu Bratislava filiálka vybuduje štát podľa schváleného memoranda do roku 2015 podzemný tunel, prvá zastávka na ľavom brehu Dunaja by mala byť na Dostojevského rade. Po dobudovaní tunela by mali na celej trati premávať nielen vlaky, ale aj električky. "Ak by električka prechádzala podzemným tunelom popod Dunaj, Starý most by po úprave po roku 2015 mohol fungovať aj pre automobilovú dopravu," myslí si Ďurkovský. Trať rýchlodráhy by mala viesť z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku, cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj po zrekonštruovanom Starom moste na Šafárikovo námestie. Ďurkovský za najvhodnejší variant vedenia trasy považuje zakrytú zapustenú trať. "Záleží však od peňazí, keďže v tejto oblasti mesta je vysoká hladina spodnej vody, takže by boli potrebné špeciálne stavebné úpravy, čo by zvýšilo náklady na výstavbu," skonštatoval. Na rýchlodráhe by mali premávať odhlučnené, nízkopodlažné električky, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 80 kilometrov za hodinu. Na dodávateľa vozidiel pre nosný systém MHD mesto vypíše medzinárodný tender. Nový systém si vyžiada aj reorganizáciu autobusovej dopravy v Petržalke.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.