Bratislava 9. apríla (TASR) - Prehĺbenie hospodárskej spolupráce medzi SR a Austráliou a dobrá úroveň bilaterálnych vzťahov boli hlavnými témami dnešných rozhovorov predsedu Poslaneckej snemovne austrálskeho parlamentu Neila Andrewa so slovenskými predstaviteľmi. So svojím slovenským partnerom, predsedom parlamentu Jozefom Migašom sa zhodol v názore, že vzájomné vzťahy nie sú zaťažené žiadnymi politickými či ekonomickými problémami. Vzájomná obchodná výmena vo výške 16,6 milióna amerických dolárov nevyjadruje možnosti, ktoré sa pri investovaní na Slovensku otvárajú, rovnako aj príležitosti, ktoré Austrália ponúka, povedal Migaš. Austrálsky hosť však zdôraznil, že jeho krajina má veľký záujem o užšiu ekonomickú spoluprácu. Počas stretnutia, ktorým pokračovala austrálska parlamentná delegácia v návšteve Slovenska, sa hovorilo aj o potrebe vytvoriť dobré inštitucionálne podmienky na vzájomnú výmenu študentov. V súčasnosti v Austrálii študuje a pracuje asi 750 Slovákov. Pre vzájomnú hospodársku spoluprácu by mala byť dôležitým impulzom návšteva delegácie Slovenskej priemyselnej a obchodnej komory v Austrálii na jeseň tohto roku.
Delegáciu Poslaneckej snemovne austrálskeho parlamentu vedenú Neilom Andrewom dnes prijal aj prezident republiky Rudolf Schuster. Obaja predstavitelia konštatovali, že vo vzájomných slovensko-austrálskych vzťahoch neexistujú nedoriešené otázky. Andrewa však zaujímalo, ako prezident hodnotí obdobie pred zmenami v roku 1989 a po ňom. Schuster odpovedal, že "sa nehanbí ani za predošlú éru, pretože aj vtedy pracoval pre ľudí rovnako ako teraz". Prezident poďakoval za podporu Austrálie pri prijímaní Slovenska do OECD a požiadal o podporu pri kandidatúre SR za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2006 - 2007.
Na stretnutí s vicepremiérom Hamžíkom označil vzájomnú obchodnú výmenu za nedostatočnú. Tá v minulom roku predstavovala len 16,6 milióna amerických dolárov. Základ pre prílev austrálskych investícií na Slovensko by však mala dať pripravovaná bilaterálna dohoda o ochrane a podpore investícií. Austrálska strana však prezentovala záujem o dodávky paliva pre slovenské jadrové elektrárne a to napriek tomu, že austrálsky kontinent takýto typ elektrární nemá. Hostia rovnako pozitívne ocenili jednostranné zrušenie vízovej povinnosti Slovenska voči Austrálii k 1. januáru 2000.
Záujem o zintenzívnenie spolupráce medzi SR a Austráliou vo všetkých oblastiach dominoval na dnešnom rokovaní ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana s Andrewom. Obaja politici vyjadrili záujem o zvýšenie frekvencie vzájomných návštev najvyšších ústavných činiteľov. Minister Kukan informoval austrálskeho hosťa o aktuálnom stave prístupového procesu SR do Európskej únie, pričom ho požiadal o podporu slovenskej kandidatúry na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN v rokoch 2006-07. Kukan ocenil podporu, ktorou Austrália počas jej predsedníctva prispela k prijatiu Slovenska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Takisto vyzdvihol mierovú politiku Austrálie v OSN a v ostatných celosvetových a regionálnych organizáciách.
Návšteva delegácie austrálskeho parlamentu na Slovensku je prvou oficiálnou návštevou predstaviteľov Austrálie od vzniku SR. Záver jej dnešného druhého dňa patril rokovaniu s členmi poslaneckých klubov Národnej rady SR a večeri podávanej predsedom parlamentu Jozefom Migašom.