Polícia bude môcť poskytovať osobné údaje o slovenských občanoch do schengenského informačného systému.
Slovensko by malo vstúpiť do schengenskej zóny na konci roka. Bez hraničných kontrol sa potom bude dať cestovať do Rakúska, Česka, Maďarska a Poľska. Kontroly sa naopak sprísnia na hranici s Ukrajinou, ktorá sa stane východnou hranicou rozšíreného schengenského systému.
Do spoločného informačného systému krajín zapojených do takzvaného Schengenu bude Slovensko poskytovať dáta o ľuďoch, dokumentoch či zbraniach, po ktorých je vyhlásené pátranie, ale napríklad aj evidenciu nežiaducich osôb. Na Slovensku bude systém spravovať ministerstvo vnútra.
Tesne pred záverečným hlasovaním poslanci prijali konsenzuálny návrh definície problematického pojmu monitorovanie.
Opoziční poslanci Martin Pado a Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) v rozprave v druhom čítaní namietali, že sa v zákonoch navrhovatelia snažia stále častejšie a sofistikovanejšie vstupovať do súkromia ľudí. Minister vnútra Robert Kaliňák ich argumenty odmietol, poukazujúc na to, že ide o krok k ľuďom. Spomenul prípad z minulého týždňa, keď sa stratila duševne chorá osoba a nebolo ju možné dať rýchlo lokalizovať pomocou signálu jej mobilného telefónu alebo prípady stratených či ukradnutých mobilov i vyšetrovania, keď by sa výpisom hovorov dali vopred vylúčiť osoby, ktoré zjavne nemajú nič spoločné s trestnou činnosťou a nebude ich tak potrebné nechať odpočúvať. Podľa Kaliňáka ide pri odpore k navrhovanej norme o kampaň, ktorú vyvolali telekomunikační operátori v obave z rastu nákladov a médiá spolu s časťou opozície na ňu naleteli. „Cestou monitorovania nemôžeme odpočúvať ani sledovať internetovú poštu. Ide nám o spoločnú bezpečnosť, aby sme dokázali ísť v ústrety občanom,“ povedal Kaliňák.
V záujme dosiahnutia prijateľného konsenzu v problematickej otázke monitorovania otvorili dnes na podnet ministra obrany Františka Kašického rozpravu v treťom čítaní. Následne poslanec Ján Kovarčík (ĽS-HZDS) v pozmeňujúcom návrhu definoval pojem monitorovanie osôb a dopravných prostriedkov ako „spracúvanie informácií o osobách a dopravných prostriedkoch v rozsahu údajov podľa Schengenského dohovoru, ktoré získali útvary policajného zboru pri plnení svojich úloh.“ Martin Pado (SDKÚ-DS) označil Kovarčíkov návrh za víťazstvo zdravého rozumu.
aktualizované o 12.01
Autor: ks

Beata
Balogová
