Parlament posunul do druhého čítania vládny návrh novely Zákonníka práce. Zo prítomných 141 poslancov hlasovalo za prerokovanie návrhu v druhom čítaní 82 poslancov. Opozícia ešte predtým neuspela s návrhom, aby bol návrh vrátený predkladateľovi na dopracovanie.
Navrhovaná novela pracovného kódexu zavádza definíciu závislej práce, ktorú budú môcť vykonávať len zamestnanci. Vláda sa týmto krokom snaží zabrániť existencii tzv. vynútených živnostníkov, ktorých práca napĺňa znaky pracovného pomeru, a napriek tomu ju nevykonávajú zamestnanci. Ďalšou navrhovanou zmenou je vyplácanie odstupného súčasne s čerpaním výpovednej lehoty pri prepustení zamestnanca z organizačných dôvodov. V súčasnosti si môže zamestnanec vybrať, či využije dvojmesačnú výpovednú lehotu bez odstupného, alebo požiada o dvojmesačné odstupné bez využitia výpovednej lehoty.
Upraviť by sa tiež mali ustanovenia Zákonníka práce, ktoré sa týkajú noriem spotreby práce. Na týchto normách by sa mali zamestnávatelia dohodnúť s odborármi. Ak by takáto dohoda medzi zamestnávateľom a odborármi nebola možná, o normovaní spotreby práce rozhodne inšpektorát práce. Do Zákonníka práce by sa mala vrátiť možnosť uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s rozsahom do 10 hodín týždenne na obdobie jedného roka. Zvýšiť by sa mal tiež rozsah práce, ktorá sa môže vykonávať na základe dohody o vykonaní práce, zo súčasných 300 hodín ročne na 350 hodín ročne.
Polepšiť by si mali aj odborári, ktorí s vládnym ľavicovým Smerom-SD premiéra Roberta Fica podpísali pred vlaňajšími voľbami dohodu o spolupráci. V prípade definitívneho schválenia zákonníka budú musieť podniky uvoľniť a zaplatiť jedného odborára na výkon odborárskej činnosti na 16 hodín za mesiac, ak je v podniku aspoň 50 odborárov.Zatiaľ však nie je isté, v akej podobe bude návrh zákona nakoniec schválený. Viaceré výhrady k materiálu totiž netajili aj menšie koaličné strany ĽS-HZDS a SNS. Očakáva sa preto, že sa budú v júni snažiť ešte novelu upraviť pozmeňujúcimi návrhmi.
Premiér Fico už skôr označil novelu Zákonníka práce za "zákon roka". Podľa neho by mal nastoliť vyváženejší vzťah medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Fico tiež kritizoval, že predošlá vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) prijala príliš liberálny zákonník, ktorý nedostatočne ochraňoval pracujúcich. Vládni poslanci pri diskusii o zákone dokonca hovorili o vykorisťovaní zamestnancov, súčasná pravicová opozícia naopak koaličných poslancov obviňovala z navracania sa k "triednemu boju" a zavádzania komunistických myšlienok do zákona.
Návrh zákona opäť kritizovali zástupcovia zamestnávateľov. "Dúfame, že poslanci parlamentu v druhom čítaní odstránia deformácie namierené proti zamestnancom a proti zamestnávaniu," reagovali vo vyhlásení Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).
aktualizované o 18:26
Autor: ks, zh

Beata
Balogová
