DÔKAZOM SÚ PODĽA ŠÉFA SNS RÔZNE TLAČIVÁ ČI TRIČKÁ, NA KTORÝCH BOLA VYTLAČENÁ MAPKA S VYZNAČENÝM ÚZEMÍM MOŽNEJ AUTONÓMIE.

Slota: Časť maďarskej menšiny sa usiluje o politickú autonómiu (DOPLNENÉ VIDEO)

Časť obyvateľov maďarskej národnosti sa podľa predsedu vládnej SNS Jána Slotu snaží vybojovať politickú autonómiu na juhu Slovenska.

Ján Slota(Zdroj: TASR)

V budúcnosti tak môže Slovensko prísť o časť krajiny podobne ako Srbsko v prípade provincie Kosovo, v ktorej prevažujú Albánci, povedal dnes Slota novinárom.

"Niektorí ľudia v rámci maďarskej menšiny na Slovensku začínajú kampaň o vytvorenie politickej autonómie," vyhlásil Slota. Dôkazom sú podľa neho rôzne tlačivá či tričká, na ktorých bola vytlačená mapka s vyznačeným územím možnej autonómie.

V rovnakej situácii bolo podľa Slotu Srbsko pred dvomi či tromi rokmi, keď získala rozsiahle autonómne oblasti juhosrbská provincia Kosovo. Dnes sa podľa predsedu SNS rozhoduje, či sa z Kosova stane samostatný štát, pričom viaceré európske štáty, ako aj USA sa podľa Slotu za vznik samostatného Kosova už vyslovili. Niečo podobné sa môže stať v budúcnosti aj Slovensku, dodal šéf SNS.

Predstavitelia Strany maďarskej koalície, ktorá je najsilnejším politickým subjektom obyvateľov maďarskej národnosti, v minulosti opakovane popierali, žeby požadovali vytvorenie politickej autonómie južného Slovenska. Zdôraznili však, že na území, kde je väčšina obyvateľov maďarskej národnosti, by mali mať väčšie možnosti rozvíjať svoj materinský jazyk v oblasti školstva a kultúry.


Podľa šéfa národniarov je toto oveľa dôležitejšie ako ostatné problémy, ktoré Slovensko v súčasnosti má.

Slota dnes na tlačovej konferencii tvrdil, že študentka Hedviga M. je súčasťou kampane niektorých občanov maďarskej národnosti za ich snahu o zisk politickej autonómie na juhu Slovenska.

"Keď nám niekto podreže krk a budeme sa váľať niekde na ulici, potom nám už bude jedno, či máme dvadsať poisťovní alebo jednu," dodal Slota, ktorý reagoval na informáciu, že sa rozbehla aj petícia za odškodnenie ľudí, ktorých sa dotkli takzvané Benešove dekréty. Nimi československá vláda po 2. svetovej vojne zasiahla do občianskych a vlastníckych práv obyvateľov maďarskej národnosti.

"Žiadna časť SMK, žiadna jej zložka, sa nepodieľa na kampani za autonómiu, ak to robia agenti SNS - to neviem ovplyvniť," povedal dnes v Košiciach predseda SMK Pál Csáky. Predstavitelia SMK, ktorá je najsilnejším politickým subjektom obyvateľov maďarskej národnosti, v minulosti opakovane popierali, že by požadovali vytvorenie politickej autonómie južného Slovenska. Zdôraznili však, že na území, kde je väčšina obyvateľov maďarskej národnosti, by mali mať väčšie možnosti rozvíjať svoj materinský jazyk v oblasti školstva a kultúry.

Predseda SMK Pál Csáky by petíciu o politickej autonómii pravdepodobne nepodpísal. „Veľmi pozorne by som si text takejto petície prečítal, či nie je rozpore s Ústavou SR a platnou slovenskou legislatívou a pravdepodobne by som sa pod ňu nepodpísal,“ povedal na priamu otázku novinárov.

Slotove výroky naopak kritizoval expremiér a predseda opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. SNS podľa neho chýba dlhodobý program pre voličov a preto si útokmi voči predstaviteľom maďarskej menšiny "hľadá agendu", povedal Dzurinda.

Podľa jeho straníckeho kolegu Štefana Zelníka niektorí poslanci evidentne konajú proti sľubu, ktorý skladali predtým, ako sa stali poslancami Národnej rady. "Skladali sme sľub ako poslanci, ktorí sme prisahali konať v prospech Slovenskej republiky. Oni porušili základný sľub," dodal Zelník.

SNS bude okamžite po zhromaždení ďalších dôkazov iniciovať rokovanie Národnej rady.

Berényi: SMK nemá nič spoločné s aktivistami za autonómiu

Strana maďarskej koalície (SMK) nemá nič spoločné s petíciou za autonómiu južného Slovenska. V reakcii na informácie, ktoré dnes zverejnila Slovenská národná strana to povedal poslanec SMK József Berényi.

Túto akciu organizuje občianske združenie, ale SMK s tým nemá nič spoločného, zopakoval Berényi a dodal, že meno tohto združenia nepozná. Viem, že je z Komárna, to je všetko, povedal. Spomenul si však, že aktivisti tohto združenia oslovovali na ulici delegátov snemu v Komárne.

Ak bude mať SMK nejaké samosprávne aktivity, podľa Berényiho ich bude riešiť štandardnou parlamentnou cestou, a nie petíciami. Takéto aktivity podľa Berényiho nie sú autonómiou.

Uprednostňujeme podporu slovenských parlamentných strán, odpovedal Berényi na otázku, či budú pre pripravované samosprávne návrhy hľadajú podporu v zahraničí.

Jedna poisťovňa prinesie ešte väčší chaos

Zavedením systému jednej štátnej zdravotnej poisťovne a likvidáciou súkromných zdravotných poisťovní by sa v súčasnosti podľa predsedu SNS Jána Slotu vytvoril v zdravotníctve ešte väčší chaos. Ako pokračoval na tlačovej besede, o systéme jednej štátnej zdravotnej poisťovne možno uvažovať v budúcnosti.

"Toho času, pokiaľ sa nenastaví a nezabehne nový systém tak, aby sa zdravotníctvo dostalo z finančných problémov, nemá systém jednej poisťovne absolútne nijaký význam," objasnil šéf SNS. Zdravotné poisťovne sú podľa neho len sekundárnou záležitosťou celého systému, podstatnejšie je podľa Slotu vydať "nový cenový výmer".


Počet zdravotných poisťovní nie je dôležitý ani podľa poslanca za SNS Štefana Zelníka. "Ide o stále rovnaký balík peňazí pre zdravotníctvo a je jedno, či ho spravuje jedna poisťovňa alebo šesť poisťovní," povedal. Ak je podľa neho pochybnosť, že nefunguje systém solidarity v zdravotníctve, treba zmeniť mechanizmus pri prerozdeľovaní poistného. "Ak poisťovne kalkulujú s tým, že by mohli mať zisk, tak potom je zle urobený prerozdeľovací systém a systém solidarity zlyháva," uviedol poslanec.

Minister zdravotníctva podľa neho môže prerozdeľovací systém zmeniť počas jedného týždňa. "Netreba robiť žiaden krkolomný skok cez legislatívu, nehovoriac o vyvlastňovaní," skonštatoval. SNS je podľa neho za to, aby sa stala solidarita v zdravotníctve adresnejšia a spravodlivejšia.

Možnosťou je aj systém komerčného pripoistenia

Za ošetrenie zlomenej nohy či iného úrazu na lyžiarskom svahu by si v budúcnosti mali podľa vládnej SNS Slováci priplatiť. Zdravotníctvu by to prinieslo peniaze, ktoré v súčasnosti chýbajú napríklad na kvalitnú liečbu rakoviny, povedal dnes novinárom poslanec strany Štefan Zelník.

Nevyhnutné pre zlepšenie slovenského zdravotníctva je podľa Zelníka zabezpečiť viac peňazí pre lekárov a nemocnice. Napríklad v prepočte na počet obyvateľov smeruje do slovenského zdravotníctva asi o 40 miliárd korún menej než v Česku, povedal poslanec.

Jednou z možností, ako získať chýbajúce financie, je podľa neho systém komerčného pripoistenia. Znamená to, že by sa znížil počet ochorení, ktorých liečbu v súčasnosti preplácajú zdravotné poisťovne z povinných odvodov. Namiesto toho by náklady na ošetrenie hradila komerčná poistka.

"Napríklad úrazové pripoistenie. Moja mama v živote nestála na lyžiach a prečo by mala byť solidárna so mnou, lebo ja chodím lyžovať," priblížil Zelník prípad, keď by možné úrazy nemali byť ošetrené za peniaze z povinných príspevkov. "To je zneužívaná solidarita," dodal.

V tomto roku by šesť zdravotných poisťovní malo hospodáriť asi s 90 miliardami korún. Z nich uhrádzajú napríklad náklady na nákup liekov, prevádzku nemocníc či ambulancií. Ak by sa znížil počet výkonov, ktoré poisťovne musia preplatiť, ostalo by im podľa Zelníka viac peňazí na liečbu vážnych ochorení.

O rozvoj komerčného pripoistenia má záujem aj ministerstvo zdravotníctva. Kedy pripraví potrebné zákony na rozšírenie komerčného poistenia však zatiaľ jeho predstavitelia nepovedali. "Je potrebné pripraviť dôslednú analýzu súčasného stavu," povedala už skôr ČTK hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková.

Priority zdravotníctva by sa mali zmeniť, tvrdí Zelník

Priority rezortu zdravotníctva pri riešení jeho problémov by sa mali podľa Zelníka zmeniť. Na zlepšenie situácie v zdravotníctve je podľa neho potrebné zmeniť financovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti. "Za veľkú operáciu by mali byť veľké peniaze a za malú operáciu malé peniaze a potom by sme zrazu zistili, že počet lôžok možno nebude taký potrebný a veľké nemocnice nebudú nútené si zarábať na veľké operácie hospitalizáciami, ktoré by sa dali vyriešiť veľmi jednoducho," povedal.

Dlh v rezorte zdravotníctva pritom podľa Zelníka rastie. K 30. júnu minulého roka bol dlh štátnych zdravotníckych zariadení 2,8 mld. Sk a ostatných zdravotníckych zariadení okolo 2,3 mld. Sk. "Bohužiaľ, nepodarilo sa nám zastaviť narastanie dlhu a nenaštartovali sme systém zdravotníctva," priznal. V súčasnosti majú štátne nemocnice podľa neho dlh okolo 5,2 mld. Sk a spolu so zdravotníckymi zariadeniami patriacimi pod vyššie územné celky ide o dlh v celkovej výške okolo 8 mld. Sk.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič (Smer-SD) už navrhol, aby Slovensko vyvlastnilo štyri súkromné zdravotné poisťovne a vytvorilo len jednu. Tú by ovládal štát. Od opatrenia taktiež očakáva šetrenie peňazí.

Hoci materiál o programe racionalizácie v systéme zdravotníctva SR, ktorý na rokovanie vlády predložil minister Ivan Valentovič, je pre SNS podľa predsedu Jána Slotu neakceptovateľný, minister zdravotníctva je dobrý odborník a má dôveru SNS. "My chceme byť len svojimi vyjadreniami nápomocní v jeho rozhodnutiach, nechceme spochybňovať pána Valentoviča vo funkcii ministra," dodal Slota. Vládny kabinet by sa mal problematikou zaoberať na budúci týždeň, pretože v stredu rokovanie o materiáli prerušil.

Napriek tomu, že do zdravotníctva by tento rok malo podľa odhadov smerovať asi o deväť miliárd korún viac než vlani, nemocnice majú dlhy vo výške asi sedem miliárd korún. Nespokojní sú aj zdravotníci a časť z nich už je v štrajkovej pohotovosti.

Bentley je podľa Slotu perfektné auto


Na tlačovej konferencii sa redaktor TV Markíza predsedu národniarov spýtal aj na nové Bentley, ktorým Slota jazdí. Zaujímalo ho, či je auto v jeho súkromnom vlastníctve, alebo či je majetkom niektorej firmy či spoločnosti.

Denník SME pripravuje spustenie internetovej televízie - všetky spravodajské videá zatiaľ nájdete na www.sme.sk/video/.

aktualizované o 16:28

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 126
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 134
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 110
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 060
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 065
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 946
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 437
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 170
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 436
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 197

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.

Neprehliadnite tiež

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

ANALÝZA

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.