DÔKAZOM SÚ PODĽA ŠÉFA SNS RÔZNE TLAČIVÁ ČI TRIČKÁ, NA KTORÝCH BOLA VYTLAČENÁ MAPKA S VYZNAČENÝM ÚZEMÍM MOŽNEJ AUTONÓMIE.

Slota: Časť maďarskej menšiny sa usiluje o politickú autonómiu (DOPLNENÉ VIDEO)

Časť obyvateľov maďarskej národnosti sa podľa predsedu vládnej SNS Jána Slotu snaží vybojovať politickú autonómiu na juhu Slovenska.

Ján Slota(Zdroj: TASR)

V budúcnosti tak môže Slovensko prísť o časť krajiny podobne ako Srbsko v prípade provincie Kosovo, v ktorej prevažujú Albánci, povedal dnes Slota novinárom.

"Niektorí ľudia v rámci maďarskej menšiny na Slovensku začínajú kampaň o vytvorenie politickej autonómie," vyhlásil Slota. Dôkazom sú podľa neho rôzne tlačivá či tričká, na ktorých bola vytlačená mapka s vyznačeným územím možnej autonómie.

V rovnakej situácii bolo podľa Slotu Srbsko pred dvomi či tromi rokmi, keď získala rozsiahle autonómne oblasti juhosrbská provincia Kosovo. Dnes sa podľa predsedu SNS rozhoduje, či sa z Kosova stane samostatný štát, pričom viaceré európske štáty, ako aj USA sa podľa Slotu za vznik samostatného Kosova už vyslovili. Niečo podobné sa môže stať v budúcnosti aj Slovensku, dodal šéf SNS.

Predstavitelia Strany maďarskej koalície, ktorá je najsilnejším politickým subjektom obyvateľov maďarskej národnosti, v minulosti opakovane popierali, žeby požadovali vytvorenie politickej autonómie južného Slovenska. Zdôraznili však, že na území, kde je väčšina obyvateľov maďarskej národnosti, by mali mať väčšie možnosti rozvíjať svoj materinský jazyk v oblasti školstva a kultúry.


Podľa šéfa národniarov je toto oveľa dôležitejšie ako ostatné problémy, ktoré Slovensko v súčasnosti má.

Slota dnes na tlačovej konferencii tvrdil, že študentka Hedviga M. je súčasťou kampane niektorých občanov maďarskej národnosti za ich snahu o zisk politickej autonómie na juhu Slovenska.

"Keď nám niekto podreže krk a budeme sa váľať niekde na ulici, potom nám už bude jedno, či máme dvadsať poisťovní alebo jednu," dodal Slota, ktorý reagoval na informáciu, že sa rozbehla aj petícia za odškodnenie ľudí, ktorých sa dotkli takzvané Benešove dekréty. Nimi československá vláda po 2. svetovej vojne zasiahla do občianskych a vlastníckych práv obyvateľov maďarskej národnosti.

"Žiadna časť SMK, žiadna jej zložka, sa nepodieľa na kampani za autonómiu, ak to robia agenti SNS - to neviem ovplyvniť," povedal dnes v Košiciach predseda SMK Pál Csáky. Predstavitelia SMK, ktorá je najsilnejším politickým subjektom obyvateľov maďarskej národnosti, v minulosti opakovane popierali, že by požadovali vytvorenie politickej autonómie južného Slovenska. Zdôraznili však, že na území, kde je väčšina obyvateľov maďarskej národnosti, by mali mať väčšie možnosti rozvíjať svoj materinský jazyk v oblasti školstva a kultúry.

Predseda SMK Pál Csáky by petíciu o politickej autonómii pravdepodobne nepodpísal. „Veľmi pozorne by som si text takejto petície prečítal, či nie je rozpore s Ústavou SR a platnou slovenskou legislatívou a pravdepodobne by som sa pod ňu nepodpísal,“ povedal na priamu otázku novinárov.

Slotove výroky naopak kritizoval expremiér a predseda opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. SNS podľa neho chýba dlhodobý program pre voličov a preto si útokmi voči predstaviteľom maďarskej menšiny "hľadá agendu", povedal Dzurinda.

Podľa jeho straníckeho kolegu Štefana Zelníka niektorí poslanci evidentne konajú proti sľubu, ktorý skladali predtým, ako sa stali poslancami Národnej rady. "Skladali sme sľub ako poslanci, ktorí sme prisahali konať v prospech Slovenskej republiky. Oni porušili základný sľub," dodal Zelník.

SNS bude okamžite po zhromaždení ďalších dôkazov iniciovať rokovanie Národnej rady.

Berényi: SMK nemá nič spoločné s aktivistami za autonómiu

Strana maďarskej koalície (SMK) nemá nič spoločné s petíciou za autonómiu južného Slovenska. V reakcii na informácie, ktoré dnes zverejnila Slovenská národná strana to povedal poslanec SMK József Berényi.

Túto akciu organizuje občianske združenie, ale SMK s tým nemá nič spoločného, zopakoval Berényi a dodal, že meno tohto združenia nepozná. Viem, že je z Komárna, to je všetko, povedal. Spomenul si však, že aktivisti tohto združenia oslovovali na ulici delegátov snemu v Komárne.

Ak bude mať SMK nejaké samosprávne aktivity, podľa Berényiho ich bude riešiť štandardnou parlamentnou cestou, a nie petíciami. Takéto aktivity podľa Berényiho nie sú autonómiou.

Uprednostňujeme podporu slovenských parlamentných strán, odpovedal Berényi na otázku, či budú pre pripravované samosprávne návrhy hľadajú podporu v zahraničí.

Jedna poisťovňa prinesie ešte väčší chaos

Zavedením systému jednej štátnej zdravotnej poisťovne a likvidáciou súkromných zdravotných poisťovní by sa v súčasnosti podľa predsedu SNS Jána Slotu vytvoril v zdravotníctve ešte väčší chaos. Ako pokračoval na tlačovej besede, o systéme jednej štátnej zdravotnej poisťovne možno uvažovať v budúcnosti.

"Toho času, pokiaľ sa nenastaví a nezabehne nový systém tak, aby sa zdravotníctvo dostalo z finančných problémov, nemá systém jednej poisťovne absolútne nijaký význam," objasnil šéf SNS. Zdravotné poisťovne sú podľa neho len sekundárnou záležitosťou celého systému, podstatnejšie je podľa Slotu vydať "nový cenový výmer".


Počet zdravotných poisťovní nie je dôležitý ani podľa poslanca za SNS Štefana Zelníka. "Ide o stále rovnaký balík peňazí pre zdravotníctvo a je jedno, či ho spravuje jedna poisťovňa alebo šesť poisťovní," povedal. Ak je podľa neho pochybnosť, že nefunguje systém solidarity v zdravotníctve, treba zmeniť mechanizmus pri prerozdeľovaní poistného. "Ak poisťovne kalkulujú s tým, že by mohli mať zisk, tak potom je zle urobený prerozdeľovací systém a systém solidarity zlyháva," uviedol poslanec.

Minister zdravotníctva podľa neho môže prerozdeľovací systém zmeniť počas jedného týždňa. "Netreba robiť žiaden krkolomný skok cez legislatívu, nehovoriac o vyvlastňovaní," skonštatoval. SNS je podľa neho za to, aby sa stala solidarita v zdravotníctve adresnejšia a spravodlivejšia.

Možnosťou je aj systém komerčného pripoistenia

Za ošetrenie zlomenej nohy či iného úrazu na lyžiarskom svahu by si v budúcnosti mali podľa vládnej SNS Slováci priplatiť. Zdravotníctvu by to prinieslo peniaze, ktoré v súčasnosti chýbajú napríklad na kvalitnú liečbu rakoviny, povedal dnes novinárom poslanec strany Štefan Zelník.

Nevyhnutné pre zlepšenie slovenského zdravotníctva je podľa Zelníka zabezpečiť viac peňazí pre lekárov a nemocnice. Napríklad v prepočte na počet obyvateľov smeruje do slovenského zdravotníctva asi o 40 miliárd korún menej než v Česku, povedal poslanec.

Jednou z možností, ako získať chýbajúce financie, je podľa neho systém komerčného pripoistenia. Znamená to, že by sa znížil počet ochorení, ktorých liečbu v súčasnosti preplácajú zdravotné poisťovne z povinných odvodov. Namiesto toho by náklady na ošetrenie hradila komerčná poistka.

"Napríklad úrazové pripoistenie. Moja mama v živote nestála na lyžiach a prečo by mala byť solidárna so mnou, lebo ja chodím lyžovať," priblížil Zelník prípad, keď by možné úrazy nemali byť ošetrené za peniaze z povinných príspevkov. "To je zneužívaná solidarita," dodal.

V tomto roku by šesť zdravotných poisťovní malo hospodáriť asi s 90 miliardami korún. Z nich uhrádzajú napríklad náklady na nákup liekov, prevádzku nemocníc či ambulancií. Ak by sa znížil počet výkonov, ktoré poisťovne musia preplatiť, ostalo by im podľa Zelníka viac peňazí na liečbu vážnych ochorení.

O rozvoj komerčného pripoistenia má záujem aj ministerstvo zdravotníctva. Kedy pripraví potrebné zákony na rozšírenie komerčného poistenia však zatiaľ jeho predstavitelia nepovedali. "Je potrebné pripraviť dôslednú analýzu súčasného stavu," povedala už skôr ČTK hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková.

Priority zdravotníctva by sa mali zmeniť, tvrdí Zelník

Priority rezortu zdravotníctva pri riešení jeho problémov by sa mali podľa Zelníka zmeniť. Na zlepšenie situácie v zdravotníctve je podľa neho potrebné zmeniť financovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti. "Za veľkú operáciu by mali byť veľké peniaze a za malú operáciu malé peniaze a potom by sme zrazu zistili, že počet lôžok možno nebude taký potrebný a veľké nemocnice nebudú nútené si zarábať na veľké operácie hospitalizáciami, ktoré by sa dali vyriešiť veľmi jednoducho," povedal.

Dlh v rezorte zdravotníctva pritom podľa Zelníka rastie. K 30. júnu minulého roka bol dlh štátnych zdravotníckych zariadení 2,8 mld. Sk a ostatných zdravotníckych zariadení okolo 2,3 mld. Sk. "Bohužiaľ, nepodarilo sa nám zastaviť narastanie dlhu a nenaštartovali sme systém zdravotníctva," priznal. V súčasnosti majú štátne nemocnice podľa neho dlh okolo 5,2 mld. Sk a spolu so zdravotníckymi zariadeniami patriacimi pod vyššie územné celky ide o dlh v celkovej výške okolo 8 mld. Sk.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič (Smer-SD) už navrhol, aby Slovensko vyvlastnilo štyri súkromné zdravotné poisťovne a vytvorilo len jednu. Tú by ovládal štát. Od opatrenia taktiež očakáva šetrenie peňazí.

Hoci materiál o programe racionalizácie v systéme zdravotníctva SR, ktorý na rokovanie vlády predložil minister Ivan Valentovič, je pre SNS podľa predsedu Jána Slotu neakceptovateľný, minister zdravotníctva je dobrý odborník a má dôveru SNS. "My chceme byť len svojimi vyjadreniami nápomocní v jeho rozhodnutiach, nechceme spochybňovať pána Valentoviča vo funkcii ministra," dodal Slota. Vládny kabinet by sa mal problematikou zaoberať na budúci týždeň, pretože v stredu rokovanie o materiáli prerušil.

Napriek tomu, že do zdravotníctva by tento rok malo podľa odhadov smerovať asi o deväť miliárd korún viac než vlani, nemocnice majú dlhy vo výške asi sedem miliárd korún. Nespokojní sú aj zdravotníci a časť z nich už je v štrajkovej pohotovosti.

Bentley je podľa Slotu perfektné auto


Na tlačovej konferencii sa redaktor TV Markíza predsedu národniarov spýtal aj na nové Bentley, ktorým Slota jazdí. Zaujímalo ho, či je auto v jeho súkromnom vlastníctve, alebo či je majetkom niektorej firmy či spoločnosti.

Denník SME pripravuje spustenie internetovej televízie - všetky spravodajské videá zatiaľ nájdete na www.sme.sk/video/.

aktualizované o 16:28

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 841
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 236
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 674
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 970
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 770
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 069
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 503
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 116
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 368
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 186

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: Moonlight má prvého Oscara

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop