Inscenácia je o strate pamäti zo všetkých možných pohľadov, či už je to pamäť samotného človeka, krajiny, ale aj spoločnosti. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal samotný dramatik Peter Pavlac, "téma pamäť je niečo, čo ma už dlho fascinuje, inšpiruje, láka. Hra je akousi konfrontáciou minulosti a súčasnosti".
Podľa Lančariča je pamäť veľmi dôležitá vec. Ako uviedol, psychologicko-neurologické štúdie hovoria o tom, že človek bez pamäti nie je schopný nadviazať žiaden vzťah, nemá možnosť naplno žiť. "Hlavná hrdinka Judit trpí poškodením mozgu, stratou pamäti. Takíto ľudia po úraze nie sú schopní vytvárať nové spomienky, žijú v minulosti," povedal. Judit, ktorá má 27 rokov, žije v tom, že je komunizmus, myslí si, že má 16 rokov, je uväznená vo svojej minulosti. Ďalšou s postáv je jej brat Viktor, ten síce netrpí stratou pamäti, ale tiež žije zakliesnený v minulosti, má traumu zo smrti matky, z ktorej obviňuje otca. Určitý posun nastáva vtedy, keď Viktora prídu navštíviť tri kamarátky - Silvia, Andrea a Lena - úspešné, krásne a inteligentné, ktoré sú konfrontované v dialógu s Juditou. Každá akoby po ňom ostala prázdna. Jedna predstavuje divadlo, druhá televíziu a tretia reklamu. "Je náhoda, že tieto tri sa musia spojiť, aby v čudnom obrade skúsili vrátiť pamäť niekomu, kto z dôvodu amnézie stále žije v komunizme? Biela, modrá, červená," konštatoval Lančarič. Ako dodal, určite nie je náhoda, že dievča symbolizuje krajinu, ktorá sa snaží vytesniť svoju minulosť.
Celý dojem z hry umocňuje hudba Dušana Lančariča a Branislava Bizára. Okrem hercov sa na pódiu predstaví 11 tanečníkov, ktorí akoby dotvárali paralelný svet, predstavujú akési tiene minulosti. V hlavných úlohách sa predstavia Kristína Turjanová, Pavol Krištofek, Marián Geišberg, Henrieta Kecerová, Gabriela Dzúriková a Danica Jurčová.
Ako uviedla Gabriela Dzúriková, predstaviteľka Silvie, "hra je nám hercom veľmi blízka, pretože sa týka našej generácie, v tej dobe sme vyrastali, takže je to akási osobná výpoveď," dodala.