Holandská kráľovná Beatrix zavíta na budúci týždeň v pondelok po prvý raz na Slovensko. Počas trojdňovej návštevy ju čaká stretnutie s najvyššími politickými predstaviteľmi krajiny, ako aj kultúrny a spoločenský program. Do Bratislavy v minulosti prišlo už viacero európskych monarchov.
Hlavnými témami návštevy Beatrix sú podľa informácií holandskej strany mládež a Európa. Jej pobyt má prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi oboma krajinami v politickej, kultúrnej, hospodárskej a spoločenskej oblasti.
Šesťdesiatdeväťročnú panovníčku, ktorá na trón zasadla v roku 1980, prijme prezident Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico, ako aj šéf parlamentu Pavol Paška. V utorok sa stretne s bratislavským primátorom Andrejom Ďurkovským. V bratislavskom Primaciálnom paláci bude diskutovať s odborníkmi o transformácií Slovenska po páde komunizmu v roku 1989. V Univerzitnej knižnici sa zúčastní na seminári o postavení jazykov v Európskej únii, na ktorom vystúpi aj slovenský eurokomisár Ján Figeľ.
S ministrom financií Jánom Počiatkom, guvernérom Národnej banky Slovenska Ivanom Šramkom a ďalšími predstaviteľmi ekonomickej sféry absolvuje Beatrix obed. Hovoriť by sa počas neho malo o hospodárskom vývoji Slovenska a možnostiach ďalšieho rozvoja zahraničných investícií. Krajine tulipánov patrí na Slovensku prvé miesto medzi zahraničnými investormi.
Beatrix má na programe aj plavbu loďou po Dunaji, počas ktorej navštívi Múzeum moderného umenia Danubiana v Čuňove. Stretnúť by sa tam tiež mala s predstaviteľmi holandskej komunity, ktorí žijú na Slovensku. V utorok večer kráľovná usporiada v historickej budove opery Slovenského národného divadla koncert, na ktorom vystúpi holandský klavirista Wibi Soerjadi.
Kráľovná nevynechá ani návštevu Košíc, kde sa stretne s primátorom Františkom Knapíkom. Navštívi tiež konzervatórium v Košiciach a "zelenú školu" v Družstevnej pri Hornáde, ktorá patrí medzi projekty výchovy detí k ochrane životného prostredia.
Kráľovnú bude sprevádzať holandský minister zahraničných vecí Maxime Verhagen, ktorého čaká rokovanie so slovenským kolegom Jánom Kubišom.
Verejnosť bude môcť vidieť panovníčku napríklad počas prehliadky centa Bratislavy a Košíc.
Slovensko v minulosti navštívili napríklad britský následník trónu princ Charles, jeho brat Andrew, monacké knieža Albert II., luxemburský veľkovojvoda Henri, španielsky kráľ Juan Carlos I., švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf. Okrem toho Slovensko vlani navštívil aj kambodžský kráľ Norodom Sihamoni.
Na holandskú kráľovnú nedajú jej poddaní dopustiť. Patrí medzi najvýraznejších a najsympatickejších európskych monarchov a prispela k priblíženiu monarchie modernej dobe. Svojmu dvoru vraj vládne prísne a má rozhodujúce slovo. Sama sa považuje za manažérku a kráľovský dvor spravuje podľa svojich slov "ako moderný podnik".
Holandsko je konštitučná monarchia a kráľovská moc je tu limitovaná ústavou. Kráľovnina úloha však nie je podľa ústavy len symbolická a môže byť naviac posilnená prestížou a charizmou panovníčky. Tak tomu je i v prípade Beatrix, ktorá je symbolom kontinuity v dobách, keď krajina rieši politické krízy. Kráľovná je z titulu svojej funkcie nedotknuteľná a politicky nenesie zodpovednosť, lebo za všetky jej činy zodpovedá vláda. Ona sama však menuje ministrov, sudcov, starostov a iných dôležitých civilných a vojenských hodnostárov. Môže taktiež teoreticky rozpustiť obe komory parlamentu.
Beatrix tiež neraz využila svoje právo dožadovať sa informácií, radiť a aktívne sa podieľať na zostavení novej vlády. Kráľovná je aktívna i v dobročinnej sfére. Angažuje sa predovšetkým v prospech postihnutých. Prispieva tiež k rozvoju kultúry a umenia. Zaujíma sa predovšetkým o sochárstvo, maliarstvo, balet a hudbu. Bola taktiež veľkou oporou Holanďanov počas záplav, ktoré postihli krajinu v minulom desaťročí.
Po babičke Wilhelmine a mame Juliane je Beatrix už treťou holandskou kráľovnou. Ženy tak vládnu Holandsku už viac než 110 rokov. Podľa holandskej ústavy je totiž trón dedičný podľa zásady prvorodenstva bez ohľadu na pohlavie prvorodeného.
Na trón zasadla v roku 1980. Beatrix Wilhelmina Armgard z rodu slávneho panovníka Viliama Oranžského sa narodila 31. januára 1938 v kráľovskom paláci v Baarne, ale časť detstva prežila v anglickom a kanadskom exile, kam jej rodičia utiekli pred Hitlerom. Až po druhej svetovej vojne vstúpila kráľovská rodina opäť na holandskú zem.
V roku 1956, keď Beatrix oslávila svoje 18. narodeniny, sa podľa ústavy stala právoplatnou dedičkou trónu. V tom istom roku začala študovať na univerzite v Leidene, kde absolvovala štúdium sociológie, ústavného práva, ústavnej histórie a ekonómie.
V roku 1966 sa vydala za nemeckého šľachtica Clausa z Amsbergu. Vo svetle udalostí druhej svetovej vojny vyvolala medzi Holanďanmi jeho národnosť a bývalé členstvo v organizácii Hitlerjugend vlnu nevôle. Princ Claus však získaval postupne ich sympatie, keď sa rýchlo naučil po holandsky a začal sa podieľať na povinnostiach kráľovského dvora. Holanďania taktiež ocenili jeho záujem o pomoc krajinám tretieho sveta.
Manželom Beatrix a Clausovi sa narodili traja synovia: prvorodený následník trónu princ Willem-Alexander (1967), Johan Friso (1968) a Constantijn (1969). Na Slovensko príde holandská kráľovná po prvý raz.
aktualizované 11:04