POPRAD 18. mája (SITA) – Štátne lesy (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) v týchto dňoch zaslali aktivistom, brániacim v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách spracovaniu kalamitnej drevnej hmoty výzvy na úhradu dlžných súm. Ich výšku vypočítavali ŠL TANAP-u zo sumy takmer 1,8 milióna korún fakturovanej spracovateľskými firmami Štátnym lesom TANAP-u. Výzvy dlžníkom považujú ŠL TANAP-u za pokus o mimosúdne vyrovnanie, informovala SITA koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u Lenka Burdová. Výška dlžných súm sa pohybuje od 12 849 do 64 245 korún. Výška sumy závisí od počtu dní, počas ktorých jednotliví aktivisti blokovali práce na spracovaní kalamity. Podľa internetovej stránky ŠL TANAP-u lesníci evidujú 92 dlžníkov.
Požiadavka finančnej náhrady nie je podľa lesníkov pokutou, ale náhradou škody, ktorú aktivisti svojim konaním lesom spôsobili. Štátne lesy TANAP-u sú ako správca majetku povinné vymáhať škodu v súlade so zákonom o správe majetku štátu. Preto v prípade, že dlžníci sumy na výzvy neuhradia, budú si ich Štátne lesy TANAP-u vymáhať súdnou cestou.
Obvodný lesný úrad (OLÚ) v Poprade zatiaľ neuzavrel ani jeden prípad porušenia zákazu vstupu do lesa v Tichej a Kôprovej doline. „Dostali sme podnety z polície, vo veciach sa koná,“ uviedol pre SITA prednosta OLÚ v Poprade Šimon Škoviera. OLÚ v Poprade eviduje celkom 268 podaní v súvislosti s Tichou a Kôprovou dolinou.
Aktivisti sa od 11. apríla do 26. apríla napriek zákazu vydanému OLÚ v Poprade pohybovali v lokalite Tichej a Kôprovej doliny. Lesníci tam v tom čase odstraňovali kalamitnú drevnú hmotu. Lesná stráž, pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby, ako aj príslušníci Policajného zboru SR ich upozorňovali, že svojim konaním porušujú zákon o lesoch. Aktivisti tiež fyzicky bránili pracovníkom spracúvajúcim kalamitné drevo v ich práci. Lesníci museli zastavili práce, aby nedošlo k poškodeniu zdravia aktivistov. Tým, že stroje a ľudia počas dní blokády nepracovali, ŠL TANAP-u vznikla škoda za takmer 1,8 milióna korún. Štátne lesy TANAP-u získali všetky mená aktivistov, ktorí v Tichej a Kôprovej doline zastavili práce spracovateľských firiem využitím inštitútu lesnej stráže, doplnila L. Burdová. Lesníci tvrdia, že zverejnením mien a súm, ktoré boli publikované aj v dennej tlači, zákon o ochrane osobných údajov neporušili.