BRATISLAVA 18. mája (SITA) - Národná banka Slovenska (NBS) dosiahla v minulom roku celkovú stratu 45,1 miliardy korún. Celkové náklady dosiahli 73,2 miliardy a celkové výnosy 28,1 miliardy korún. Strata NBS vznikla najmä vplyvom posilnenia výmenného kurzu slovenskej koruny. Konštatuje sa to v správe o výsledku hospodárenia NBS za rok 2006, ktorú dnes prerokovala Národná rada SR.
Základná úroková sadzba sa v roku 2006 pohybovala v rozpätí od 3,00 % do 4,75 %. Koncoročná inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) dosiahla v roku 2006 hodnotu 3,7 %. Priemerná miera inflácie v minulom roku bola 4,3 %, v roku 2005 to bolo 2,8 %. V dôsledku kumulovania strát od roku 2002 vykazuje NBS záporné vlastné imanie 94,6 miliardy Sk.
Z výkonov menovej politiky, správy devízových rezerv, z operácií s klientmi a z medzibankového platobného styku dosiahla NBS stratu 43,4 miliardy Sk. Z emisie bankoviek, obehových a pamätných mincí NBS vykázala zisk 52 miliónov korún. Náklady na prevádzku NBS znížené o výnosy dosiahli v minulom roku 1,77 miliardy korún.
Parlament prerokoval aj Správu o činnosti verejného ochranu práv, ktorú predložil ombudsman Pavel Kandráč. K porušeniu základných práv a slobôd u nás podľa správy dochádza najmä pri prieťahoch v súdnom konaní, v konaniach na rôznych stupňoch úradov a v sociálnej oblasti, kde je predpoklad nárastu. Problémom pre Slovensko sa môže podľa Kandráča stať regulované nájomné. Ombudsman v správe preventívne poukázal aj na problémy, ktoré Slovensku hrozia, predovšetkým problém regulovaného nájomného, čo už urobilo na medzinárodnej scéne problém Poľsku a majú ho aj v Českej republike. Za posledný rok dostal úrad ombudsmana 2 419 podnetov, celkovo za päťročné funkčné obdobie Kandráča prišlo 11 320 podnetov. Ich vybavenosť dosahuje v súčasnosti 95 percent, píše sa v správe. V správe sa tiež navrhuje rozšíriť pôsobnosť ombudsmana tak, aby chránil všetky práva a slobody fyzických a právnických osôb. Súčasťou správy je aj desať zásad, ktoré by mali zabezpečovať kultúrny úradný výkon pri styku občana s úradom. Kandráč ich vypracoval na základe podnetov občanov a poznatkov z praxe.
Poslanci ďalej prerokovali správu o stave vysielania v SR a Monitoring vývoja stanovísk SR k návrhom právnych aktov EÚ. O týchto bodoch budú poslanci hlasovať na júnovej schôdzi
Po prerokovaní všetkých bodov ukončil predseda parlamentu Pavol Paška za prítomnosti niekoľkých poslancov 10. schôdzu. Ďalšia by sa mala začať 19. júna.
pr;jr;mt