BRATISLAVA 19. mája (SITA) - Slovenský syndikát novinárov (SSN) opätovne upozorňuje na potrebu zmeny systému tvorby mediálnych rád - Rady Slovenskej televízie (STV) a Rozhlasovej rady. Syndikát tak urobil v pripomienkach, ktoré poslal Ministerstvu kultúry (MK) SR k návrhu optimalizácie infraštruktúry verejnoprávnych vysielateľov v podmienkach digitalizácie vysielania. Materiál predloží šéf rezortu kultúry Marek Maďarič v stredu na rokovanie kabinetu. V návrhu, ktorý prináša spôsoby riešenia dlhodobo zlej situácie STV a Slovenského rozhlasu (SRo) sa okrem iného hovorí aj o zmene postavenia rád STV a SRo. Mali by mať postavenie ako predstavenstvá v akciových spoločnostiach a podmienkou členstva v nich má byť odbornosť. "Zároveň ale je potrebné zmeniť kreovanie rád tak, aby sa minimalizoval politický vplyv na verejnoprávnych vysielateľov," upozorňuje SSN a pripomína, že súčasný stav kritizuje aj Európska vysielacia únia. Podľa syndikátu by bolo vhodné, keby tretina členov reprezentovala parlamentné politické strany, tretina profesijné združenia a tretina občianske združenia. S posilnením kompetencie takto kreovaných rád SSN súhlasí. Podľa MK SR je pripomienka nad rámec predkladaného materiálu. Vznik a právomoci orgánov verejnoprávnych médií chce upraviť ďalších pripravovaných mediálnych zákonoch.
V súčasnosti môžu členov rád STV a SRo navrhovať právnické osoby pôsobiace v médiách, v kultúre, vede, vo vzdelávaní, tiež v oblasti ľudských práv a životného prostredia, zastupujúce záujmy národnostných menšín a etnických skupín, cirkvi a ďalších. Návrhy kandidátov musia doručiť Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá, ten posúdi, či sú v súlade so zákonnými podmienkami a posunie mená kandidátov parlamentnému plénu. Poslanci NR SR volia členov rád tajným hlasovaním. V súčasnosti nie je nezvyčajné, ak má kandidáta na členstvo v rade politickú podporu. Príkladom je nová členka Rady STV Miriam Letašiová z Exportno-importnej banky SR, ktorú NR SR do rady zvolila vo štvrtok 17. mája. Letašiovú navrhol klub poslancov ĽS-HZDS a získala 94 poslaneckých
Člen rady dostáva za prácu v rade podľa zákonov o SRo a STV mesačne odmenu vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy. Okrem iného mu zákon zakazuje vykonávať funkciu v politickej strane alebo politickom hnutí, vystupovať v ich mene alebo pôsobiť v ich prospech. Tiež nesmie mať majetkové vzťahy v médiách, v rade má konať nestranne. Rady volia a odvolávajú generálnych riaditeľov SRo a STV a určujú im odmeny, dohliadajú na to, aby vysielanie bolo v súlade s poslaním a úlohami verejnoprávneho média. Schvaľujú štatút a organizačný poriadok média, štatút dozornej komisie a kontrolujú hospodárenie média. Riešia sťažnosti na činnosť STV a SRo a ďalšie otázky.
V pripomienkovom konaní oslovilo MK SR spolu 22 subjektov, do konca termínu pripomienkovania, do 10. mája, poslalo svoje stanoviská 16 a jeden subjekt po termíne. Pripomienky k materiálu mali: Úrad vlády SR - Odbor vládnej agendy, ministerstvá financií, životného prostredia, práce, sociálnych vecí a rodiny, zdravotníctva, tiež ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií a ministerstvo pôdohospodárstva, ďalej Únia slovenských televíznych tvorcov, Slovenská asociácia producentov v audiovízii a Slovenský syndikát novinárov. STV a SRo materiál nepripomienkovali. Z 30 pripomienok MK SR akceptovalo 14.