Minister obrany SR František Kašický dnes v severomaďarskej obci Hejce odhalil memoriál venovaný obetiam nešťastia vojenského špeciálu AN-24 z 19. januára 2006. Na slávnosť bol pozvaný aj Martin Farkaš, ktorý ako jediný prežil zo 43- člennej posádky lietadla.
Pred podvečerným slávnostným aktom odhalenia memoriálu v centre obce Hejce a jeho následným posvätením minister obrany Kašický spolu s maďarským ministrom obrany Imre Szekeresom a starostom obce Hejce Gezom Rohálym položili vence k pomníku na kopci Borsó. Na slávnosti sa zúčastnili aj príbuzní obetí a zástupcovia organizácií, ktoré finančne prispeli k výstavbe memoriálu.
Memoriál obetiam leteckého nešťastia vojenského špeciálu An-24 stvárňuje hrdinstvo príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí zahynuli pri nešťastí. Vyjadruje hlbokú myšlienku kolobehu života, že na svet prichádzame nahí a nahí aj z neho odchádzame.
Slovenské vojenské lietadlo AN-24 sa vo štvrtok 19. januára 2006 krátko po 19:30 hod. zrútilo pri maďarskej obci Hejce približne päť kilometrov od hraníc. Na palube bolo 43 osôb: 28 vojakov vracajúcich sa v rámci rotácie z mierovej vojenskej misie KFOR v Kosove, sedem osôb poskytujúcich metodickú pomoc a osem členov posádky. Osemdesiat percent kosovského kontingentu tvorili vojaci z trebišovského mechanizovaného práporu.
Nehodu prežil jediný člen posádky Popradčan Martin Farkaš, ktorého ošetrovali vo Fakultnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Lekári sa popri drobných odreninách, stlačenému hrudníku a popáleninách na horných končatinách sústredili najmä na odstránenie opuchu mozgu. Zdravotný stav Farkaša sa veľmi rýchlo stabilizoval. Košickí traumatológovia ho od prístrojov odpojili už po dvoch dňoch.
Vybudovanie memoriálu obetiam leteckého nešťastia trvalo rok a tri mesiace
Od myšlienky vybudovať memoriál obetiam leteckého nešťastia vojenského špeciálu AN-24 až po jeho dnešné odhalenie v centre maďarskej obci Hejce uplynul rok a tri mesiace. Výstavbu pamätníka spomalila výmena ministra obrany, nedostatky v evidencii dokumentov či odloženie termínu odlievania bronzovej sochy z dôvodu zložitej technológie citlivej na teplotné zmeny.
Niekoľko týždňov po tragickej havárii vojenského špeciálu z 19. januára 2006 sa vláda SR vo februári minulého roka rozhodla vybudovať pamätník 42 obetiam leteckého nešťastia. Prvé stretnutie medzirezortnej komisie k stavbe pamätníka sa uskutočnilo už tri mesiace po nešťastí, 20. apríla 2006.
Medzirezortná komisia na druhom májovom zasadnutí stanovila vyhotovenie pamätníka na 15. október až 1. november minulého roka.
Vo verejnej architektonicko-výtvarnej súťaži uspel návrh autorov z Galanty, akademického sochára Ladislava Saba a architektov Vavrinca Perleczkého a Ladislava Molnára.
V októbri, po nástupe nového ministra obrany SR Františka Kašického a pri kompletizácii podkladov a dokumentov na stavebné riešenie, ministerstvo zistilo nedostatky v evidencii dokumentov, zmlúv a finančných príspevkov na výstavbu.
Koncom októbra autori pamätníka predložili reálny návrh na definitívne odhalenie memoriálu na máj 2007. Dôvodom posunutia termínu bola zložitá technológia odlievania bronzovej sochy, ktorá je citlivá na teplotné zmeny, preto ju bolo možné realizovať až začiatkom tohtoročnej jari.
Na prvé výročie leteckého nešťastia 19. januára tohto roka vojenský ordinár František Rábek spolu s ministrom obrany SR Františkom Kašickým položili a posvätili základný kameň pamätníka.
Pôvodne mal mať pamätník podobu ležiaceho anjela so zlomenými krídlami. Po rokovaní ministerstva obrany s katolíckou cirkvou v Maďarsku sa nakoniec obe strany dohodli, že pamätník bude mať podobu padajúcej figurálnej postavy v tieni torz štyroch kmeňov stromov.
Podľa informácií hovorcu Ministerstva obrany SR Vladimíra Gemelu bude umelcom vyplatených 4,5 milióna korún. Z nich 1,5 milióna pochádza z verejnej zbierky a po rovnakej sume prispeli vláda SR a ministerstvo obrany SR. Doteraz bolo umelcom vyplatených 3,1 milióna Sk, dodal Gemela.