Turčianske Teplice 19. mája (ČTK) - Zástupcovia vlastníkov neštátnych lesov na Slovensku sa domáhajú prehodnotenia chránených prírodných území. Štát pritom nemá dostatok peňazí na odškodné za obmedzenia vlastníckych práv v chránených prírodných územiach. Novinárom to povedal Juraj Vanko z Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Podľa neho sú na Slovensku približne dva milióny hektárov lesa, z ktorých 55 percent patrí súkromným majiteľom. Únia zastupuje vlastníkov z desiatich slovenských regiónov, ktorí majú v rukách asi 300.000 hektárov lesnej plochy.
"Dnes je 41 percent slovenských lesov v chránenom režime, čo je z európskeho hľadiska absolútne nadštandardné. Nevadilo by to, len štát na to nemá a ani nebude mať dostatok peňazí. Čiže my ako vlastníci budeme dotovať ochranu prírody a to je podľa mňa nemorálne," dodal Vanko po dnešnom sneme únie.
Podľa neho mal v minulých rokoch štát na odškodnenie vlastníkov k dispozícii len niekoľko desiatok miliónov korún. V skutočnosti však bolo potrebných niekoľko stoviek miliónov korún. Vanko si myslí, že ani v budúcnosti sa situácia príliš nezlepší. Problémom sú podľa neho aj zastarané zákony, ktoré komplikujú súkromným majiteľom rýchlu cestu k získaniu odškodného.
"Jediné schodné riešenie je, že tieto (chránené) územia sa prehodnotia. Mali by sme chrániť len to, čo si ochranu skutočne zasluhuje," pripomenul šéf únie. V minulosti sa podľa neho stávalo, že sa do chráneného režimu dostali aj územia, ktoré nespĺňali potrebné kritéria. Upozornil, že s výraznými obmedzeniami musia neštátni vlastníci počítať už od tretieho stupňa ochrany prírody. Niektorí majitelia podľa neho mali problém so zákazom vstupu na územia s piatym, najprísnejším stupňom ochrany, kde podľa zákonov už nesmie dochádzať k žiadnym zásahom človeka.
Zástupca ministerstva pôdohospodárstva Leopold Dubovič nevylúčil, že v budúcnosti by sa rozsah chránených území mohol prehodnotiť. Podľa neho je to však otázka skôr na predstaviteľov ministerstva životného prostredia, ktorí však na snem únie neprišli.
Na Slovensku už dlhší čas prebieha spor okolo ťažby kalamitného dreva v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách. Proti spracovávaniu popadaných stromov po víchrici v roku 2004 sa nedávno zdvihla vlna odporu ekologických aktivistov. Slovenská inšpekcia životného prostredia dočasne ťažbu pozastavila. Lesníci ťažbu v dolinách, ktoré sú považované za ekologicky najcennejšie lokality Tatranského národného parku, odôvodňovali hrozbou šírenia lykožrúta. O kontroverznú ťažbu sa zaujíma i Európska komisia.
ima fil