Turčianske Teplice 19. mája (TASR) - Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska je pripravená veľmi starostlivo dohliadať na plnenie programového vyhlásenia vlády, najmä v oblasti vzťahov vlastníctva lesov k ochrane prírody a zabezpečeniu prostriedkov na hradenie majetkových úhrad. Po dnešnom sneme únie v Turčianskych Tepliciach to skonštatoval jej predseda Juraj Vanko.
Vlastníci lesov na Slovensku sa podľa Vanka dostávajú do ťažkej situácie, pretože sa začínajú uplatňovať synergické účinky viacerých nepriaznivých faktorov na ich činnosť. "Sú to veľmi obmedzujúce opatrenia z hľadiska ochrany prírody a cítime nezáujem ministerstva pôdohospodárstva riešiť participáciu štátu na plnení verejnoprospešných funkcií lesov, aj súkromných. Sú tu aj problémy s obmedzovaním vlastníckeho práva z dôvodov prevádzkovania líniových stavieb, čo nie je riadne riešené úpravou legislatívy. Platí tu ešte legislatíva z roku 1957, čo považujeme za veľkú anomáliu," skonštatoval Vanko.
Vlastníci neštátnych lesov tiež chcú zreálniť rozsah chránených území. "Dnes je 41 percent slovenských lesov v chránenom režime, čo je z európskeho hľadiska absolútne nadštandardné. Čo by nevadilo, len štát na to nemá a podľa nášho názoru ani nebude mať dostatok peňazí. Čiže zhorí to znova na nás, pretože v podstate my ako vlastníci budeme dotovať ochranu tej prírody. A to je podľa mňa minimálne nemorálne," zdôraznil predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Vanko poukázal aj na skutočnosť, že nad 3. stupeň ochrany dochádza už k veľmi významným obmedzeniam a v 5. stupni nemôže vlastník robiť prakticky nič. "Je to logické, pretože 5. stupeň by mal byť stupeň bezzásahový. Procesy by sa mali nechať len na prírodu, aby sme mali pre budúcnosť zachované pralesy a mali tam možnosť študovať, ako vie príroda hospodáriť v lesoch bez zásahu človeka. Čiže tam sa obmedzenie rovná takmer vyvlastneniu. Tým je povedané všetko," povedal Vanko.
Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zastupuje vlastníkov lesov z desiatich regiónov Slovenska. Výmera ich lesov predstavuje asi 300 tisíc hektárov, pričom celková výmera lesov na Slovensku je približne 2 milióny hektárov a z toho je súkromných lesov 55 percent.