BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Keď sa SMK ocitla mimo vládnej koalície, musela zmeniť stratégiu. V minulosti táto strana vytvárala spoločenské podmienky na autonómiu, povedal v relácii STV O päť minút 12 predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Dodal, že SMK, aj keď sa od petície pre autonómiu dištancuje, osem rokov vo vláde podmienky pre autonómiu pripravovala. Autonómia južného Slovenska je pre KDH absolútne vylúčená, povedala poslankyňa KDH Mária Sabolová. Dodala, že téma autonómie je témička, ktorú vyťahuje SNS, ktorá sa vzájomne potrebuje s SMK.
Kauza Hedvigy M. podľa oboch politikov nie je na Slovensku spolitizovaná. Rafaj tvrdí, že naše orgány činné v trestnom konaní konajú v tomto prípade profesionálne a zodpovedne. Podľa Rafaja celá iniciatíva maďarských poslancov, ktorí tvrdia, že na Slovensku sa pripravuje vykonštruovaný súdny proces, je zasahovaním do vnútorných záležitostí štátu a to je neprípustné. S tým sa stotožňuje aj Sabolová, ktorá si však myslí, že skutok sa stal. Zo strany SMK bolo podľa nej nešťastné prihlásiť sa ku kauze a spolitizovať ju. Rovnako bolo podľa Sabolovej nešťastné vyjadrenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý povedal, že skutok sa nestal. Rafaj Sabolovú upozornil, že spochybňuje výsledky vyšetrovania. Tá zdôraznila, že ide o jej názor a v konečnom dôsledku o celej kauze rozhodne súd.
SNS podľa Rafaja rešpektuje obsiahly záväzok v programovom vyhlásení vlády o prijatí nového Zákonníka práce. Tento problém sa riešiť musel a podľa Rafaja doň dosť razantne vstúpili odborári, ktorí idú nad to, čo slovenská ekonomika zvládne. SNS navrhla zúžiť definíciu závislej činnosti a obmedziť práva odborárov. "Socializmus skončil," zdôraznil Rafaj. Podľa Sabolovej v súčasnosti máme vyvážený zákonník práce. Návrh, ktorý je v NR SR, zvýhodňuje skôr odborárskych predákov ako zamestnancov. KDH spolu s ostatnými opozičnými stranami pripraví pozmeňujúce návrhy, ktoré predloží do NR SR.
Podľa Valentoviča je jedna poisťovňa univerzálnym riešením
Zavedenie jednej zdravotnej poisťovne je podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča riešením "na všetky boľačky zdravotníctva". Ako sa minister vyjadril v nedeľňajšej relácii STV O päť minút dvanásť, pluralita zdravotných poisťovní na Slovensku bola experimentom, ktorý sa nepodaril. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) víziu jednej štátnej poisťovne odmietol. "Je to nesplniteľný projekt," skonštatoval.
Novotný vyčítal Valentovičovi, že sa snaží o monopolizáciu zdravotného poistenia napriek tomu, že koaliční partneri Smeru-SD takýto krok odmietli. Kritizoval tiež zmenu postoja Smeru-SD k situácii v zdravotníctve. Citoval výroky premiéra Roberta Fica o tom, že zdravotníctvo je v kríze. "A zrazu v kríze nie je?" spýtal sa Novotný a vytkol vláde, že nepodnikla žiadne systémové kroky. Minister zopakoval, že zdravotníctvo v kríze nie je. "Je v neustálom dlhodobom reformnom procese," uviedol Valentovič. Preto aj podľa neho nie je namieste robiť unáhlené kroky.
Obaja oponenti sa však zhodli na potrebe redukovať lôžka v zdravotníckych zariadeniach. Líši sa však ich postoj k tomu, ako túto redukciu spraviť. Kým minister chce rokovať so samosprávou, podľa Novotného ministerstvo má vydať nové nariadenie o sieti lôžkových zdravotníckych zariadení, ktorá by určila nový, nižší počet lôžok.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj zopakoval stanovisko strany, že nepočítajú so zavedením jednej zdravotnej poisťovne, podľa neho sa treba teraz sústrediť na redukciu lôžok. Zámer zachovať pluralitu zdravotných poisťovní deklarovala aj poslankyňa KDH Mária Sabolová. Ako zdôraznila, minister Valentovič ide proti programovému vyhláseniu vlády, v ktorom sa kabinet zaviazal zachovať rovnaké podmienky pre zdravotné poisťovne.