BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Už po desiaty raz organizuje Cech detských folklórnych súborov (DFS) Bratislavy a okolia Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Bratislava 2007. Podujatie bude od 31. mája do 3. júna. Na festivale sa zúčastňuje okolo 600 detí zo všetkých mestských častí Bratislavy. Okrem bratislavských detských folklórnych súborov Cech DFS na každý ročník pozýva hostí – detské folklórne súbory zo zahraničia. Keďže sa tento roku ide o jubilejný ročník, prednosť dostali zahraničné súbory. Festivalu sa zúčastnia detské folklórne súbory Balkanče z Bulharska, Ziemia leborska z Poľska, Junyj moskvič z Ruska, Cervignano z Talianska a Ali gural lkisesi z Turecka. Zo susednej Českej republiky z mesta Chrudim prijal pozvanie detský folklórny súbor Kuřátka. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka cechu Naďa Čermáková.
Na tohtoročnom festivale je možné vidieť deti z folklórnych súborov Čečinka, Dolina, Drienka, Klnka, Kremienok, Lúčka, Lipka, Madovec, Prvosienka, Trávniček a Vienok z Bratislavy, Grbarčieta a Kobylka z Devínskej Novej Vsi, Hájenka z Bratislavy – Petržalky, Červené jabĺčko z Rovinky, Čunovský kŕdeľ z Čunova, Gerulata z Rusoviec a Prvosienka zo Šamorína.
Snahou organizátorov je vybudovanie a udržiavanie tradície detského folklórneho festivalu v Bratislave. Medzinárodným folklórnym festivalom chcú umožniť stretnutie detí, ktoré svoj voľný čas venujú záľube v ľudovej piesni, hudbe a tanci. Chcú poukázať na krásu slovenského folklóru a prispieť k udržiavaniu a šíreniu ľudových tradícií Slovenska aj prostredníctvom činnosti detských folklórnych súborov. Stretnutím so zahraničnými účastníkmi umožňujú deťom spoznať aj kultúru iných krajín, nadviazať nové priateľstvá a odbúrať jazykové bariéry. Každoročne sa aktívne zapájajú aj sluchovo alebo mentálne postihnuté deti, ktoré pracujú vo svojich súboroch – DFS Madovec, Lipka – nepočujúce deti .
Od roku 2006 sa organizátori rozhodli každoročne venovať toto podujatie hlavne deťom práve pri príležitosti Medzinárodného dňa detí ako odmenu za celoročné úsilie a snahu udržiavať a interpretovať so svojou typickou bezprostrednosťou a hravosťou ľudové tradície na