"Musíme konštatovať, že tento proces je ohrozený, že je ohrozené splnenie cieľa, aby Slovensko malo euro v roku 2009," uviedol Mikloš.
Splnomocnenec vlády pre prijatie eura však tvrdí, že spomalenie, zdržanie alebo ohrozenie termínu zavedenia eura nehrozí. "Všetky prípravy pokračujú plynule v súlade s Národným plánom zavedenia eura a žiadne zásadné komplikácie sa doteraz nevyskytli," reagoval Barát.
Podľa Mikloša však mešká napríklad výber agentúry, ktorá bude mať na starosti informačnú kampaň pred zavedením eura. Slovensko vyhlásilo tender začiatkom mája, pre sťažnosti viacerých uchádzačov ho však zrušilo a v polovici mesiaca vypísalo novú súťaž so zmenenými pravidlami.
"Považujeme to za podcenenie príprav," doplnil poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec, ktorý počas predchádzajúceho kabinetu pôsobil ako vládny splnomocnenec pre euro.
Exminister financií upozornil aj na nedostatočnú komunikáciu členov vlády a slovenských odborníkov s predstaviteľmi Európskej centrálnej banky alebo Európskej komisie.
Podľa Mikloša vláda v minulom roku nesplnila podmienku Paktu rastu a stability o postupnom znižovaní schodku verejného dlhu. Z údajov Štatistického úradu vyplýva, že schodok verejných financií Slovenska vlani stúpol na 3,39 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z 2,83 percenta HDP v roku 2005. Verejné financie okrem hospodárenia štátneho rozpočtu zahŕňajú aj výsledky samospráv, štátnych fondov a ďalších verejných inštitúcií.
V nasledujúcich rokoch sa síce vláda zaviazala znižovať verejný schodok razantnejšie, svoje záväzky však v budúcnosti možno podľa opozičného poslanca nebude plniť. Naznačujú to niektoré neformálne vyjadrenia ministra financií, poznamenal Mikloš. "Po vstupe do eurozóny môže byť fiškálna politika rozhadzovačná," uviedol.
"Slovensko nielen pred zavedením eura, ale aj po jeho prijatí bude musieť dodržiavať maastrichtské kritériá a Pakt rastu a stability. V prípade neplnenia mu hrozia sankcie," uviedol hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Analytik Tatra banky Robert Prega predpokladá, že krajina s veľkou pravdepodobnosťou euro v roku 2009 prijme. Riziká však vidí v znižovaní schodku v rokoch 2008 až 2010, keď verejné financie môžu negatívne ovplyvniť napríklad dlhy v zdravotníctve.
Z piatich podmienok na prijatie eura krajina v súčasnosti plní tri, a to podmienku kurzovej stability, verejného dlhu a výšky úrokových sadzieb. Potrebuje ešte znížiť výšku schodku verejných financií a stlačiť infláciu. Splnenie všetkých kritérií v tomto a budúcom roku, keď by sa malo o vstupe Slovenska do eurozóny rozhodnúť, očakáva aj ministerstvo financií a centrálna banka.
prl boa
aktualizované 15:01